(Hina/EPA)
Dok stanovnici diljem Europe osjećaju zdravstvene i gospodarske posljedice koronakrize njihovi političari pristižu u Porto gdje bi u petak i subotu trebali stati u obranu socijalnih prava najugroženijih.
"Vrijeme je za djelovanje", poruka je portugalske vlade koja će ugostiti lidere iz 27 zemalja na Socijalnom samitu čiji su temelji udareni prije četiri godine u švedskom gradu Goeteborgu.
Europski lideri su tada usvojili dokument nazvan "Europski stup socijalnih prava" u kojem se nalazi 20 načela kako bi Europa postala socijalno jaka.
Među načelima se spominju osposobljavanje i cjeloživotno učenje, rodna ravnopravnost, pravedne plaće te uključenost radnika u razgovore o načinu i uvjetima rada.
"Sada u Portu želimo prijeći s izjave na djelo", rekao je portugalski ministar vanjskih poslova Augusto Santos Silva za novinsku agenciju EFE.
"Nadamo se da će europski lideri podržati akcijski plan koji je predstavila Europska komisija, a također i da se socijalni partneri poput sindikata uključe u taj program", dodao je.
Portugalska socijalistička vlada, koja od siječnja predsjeda EU-om, to je navela kao prioritet u predsjedanju blokom od 27 zemalja.
Pandemija koronavirusa dodatno je, međutim, ugrozila socijalnu situaciju milijuna radnika diljem kontinenta.
Portugal popušta restriktivne mjere
Catarina Fernandes, 30-godišnja zaposlenica turističkog ureda u Portu, ovaj tjedan se vratila na posao nakon što je ured bio zatvoren šest mjeseci.
"Premda sam dobivala državnu naknadu u 88 postotnom iznosu plaće bilo mi je teško doma", rekla je za Hinu u srcu grada.
Portugal je prije pet dana popustio restriktivne mjere pa se u gradu na rijeci Douro nadaju povratku turista.
Catarina Fernandes je do 15 sati u turističkom uredu imala samo četiri posjetitelja no vjeruje kako će se približavanjem ljeta popraviti situacija.
"Mladima je jako teško, posla za njih nema", napominje. Njena 22-godišnja sestra mjesecima traži posao u supermarketu i kao čistačica ali zasad bezuspješno.
Ovaj tjedan su počeli voziti autobusi između susjedne Španjolske i Portugala nakon što je granica nanovo otvorena.
Na liniji od lučkog grada Viga do Porta u autobusu je samo šest osoba. Kafići u Portu su zatvoreni a restoranima je dopušten rad do 22,30 sati.
"Prije tri dana smo otvorili hostel. Zasad je većina gostiju iz samog Portugala.. ali optimistično gledamo na tjedne pred nama", kaže Vanessa, mlada menadžerica Hostela One Ribeira, dijela europske mreže hostela.
Noćenje košta 10 eura, najmanje u gradu, a od 52 kreveta za vikend je popunjeno njih 25.
"Ranije smo morali zatvoriti jer je posao bio neisplativ ali vjerujemo da ćemo vratiti otpuštene ljude", dodaje Vanessa pokazujući 22-godišnjoj pripravnici kako upisivati u računalo podatke gostiju.
Socijalna prava Europljana na velikoj kušnji u vremenima pandemije
Socijalna prava Europljana su na velikom testu u ovim teškim vremenima pandemije. Od kada su se krajem 2017. godine vlade država, Europska komisija i Europski parlament usuglasili oko 20 načela malo je toga učinjeno u praksi. Večer uoči početka samita u Portu još uvijek nisu objavljeni program niti detalji sastanka.
U sklopu samita će biti održan neformalni sastanak Europskog vijeća, na kojem bi trebao sudjelovati i hrvatski premijer Andrej Plenković. Na njemu se očekuje usvajanje akcijskog plan o provođenju socijalnih načela u djelo.
"U Goeteborgu smo rekli 'želimo ovo' a sada ćemo u Portu reći 'napravit ćemo ovo'. Ojačat ćemo socijalnu Europu", tvrdi Santos Silva. Bude li za vikend doista učinjen napredak bit će to velika pobjeda Portugala.
U ožujku je, naime, predstavljen akcijski plan koji bi bio na snazi do 2030. godine. Do tada je cilj smanjiti broj siromašnih osoba za 15 milijuna a također i osigurati posao za 78 posto stanovnika EU-a. Oko 60 posto odraslih osoba bi svake godine prolazilo edukacijske tečajeve ili pohađalo škole.
Europska komisija je prije dva mjeseca poručila da je to ambiciozan plan u jeku pandemije koronavirusa no da je ostvariv. Jean-Claude Juncker, bivši predsjednik Komisije, poručio je 2017. kako je potrebno izbjeći da taj projekt ne bude tek "poema".
Portugal je, nakon što je u siječnju preuzeo svoje četvrto predsjedanje EU-om, istaknuo kako u Portu želi usvajanje plana, odnosno udaranje pečata socijalnoj politici u Europi.
Taj pečat bi bio garancija da će 27 zemalja provoditi dogovorena načela. Ovo nije prvi put da socijalne teme određuju portugalsko predsjedanje. Godine 2000. su zemlje usvojile Lisabonsku strategiju, sporazum o gospodarskoj, socijalnoj i okolišnoj obnovi EU-a.
Portugalska vlada sada iz Porta želi izaći s dizajniranom socijalnom agendom Europe za iduće desetljeće.
Za to je potreban sporazum institucija, država članica, socijalnih partnera i civilnog društva.
Samit se pak otvara u trenutku popuštanja restriktivnih mjera poslije kolapsa portugalskog zdravstvenog sustava i tisuća mrtvih. Bit će organiziran pod strogim mjerama sigurnosti, minimalnim izaslanstvima zemalja i online sastancima.
"Vidjet ćemo hoće li se nešto promijeniti nakon ovog sastanka političara", kaže menadžerica Vanessa čisteći kuhinju hostela i nadajući se zapošljavanju osoblja u lipnju.