(Reuters)
Carine rijetko donose obećane ekonomske koristi, smatra glavni ekonomist Svjetske trgovinske organizacije (WTO) Ralph Ossa, o čemu piše u objavi od petka na svojemu blogu.
Ossa u blogu ne spominje izrijekom Sjedinjene Države, čiji je cilj, poznato je, potaknuti domaću proizvodnju visokim carinama.
"Carine su u svojoj srži jednostavne: podižu domaću cijenu uvezene robe. Ali njihov se učinak širi ekonomijom na složen način – mijenjaju se cijene, plaće, valutni pariteti i trgovinski obrasci", napisao je Ossa. "Carine bi mogle pogodovati domaćim industrijama koje konkuriraju uvezenoj robi, no to rezultira odvlačenjem radne snage, kao i gubitkom kapitala iz izvoznog sektora".
Širenje domaće industrije važno je jer utječe na povećanje plaća. To pak povećava troškove za izvozne tvrtke, koje su onda manje konkurentne na međunarodnim tržištima.
Ossa opisuje i učinak stranih valuta - carine smanjuju domaću potražnju za proizvodom koji podliježe carinama, a to smanjuje i potrebu za stranom valutom te rezultira aprecijacijom domaće valute.
I premda bi carine mogle promijeniti trgovinu u pojedinačnim sektorima ili bilateralno, empirijske studije su pokazale da imaju malen ukupan utjecaj na ukupne trgovinske neravnoteže, piše Ossa i zaključuje: "Carine nisu samo alat za povećanje prihoda ili zaštitu domaćih industrija – one su politička poluga sa širokim rasponom, a često i neželjenim posljedicama. Njihova privlačnost na kratak rok može prikriti dugoročne troškove inflacije, konkurentnosti i međunarodne suradnje."