nekadašnji neprijatelji

Japan i Sjedinjene Države obilježavaju 80. obljetnicu bitke za Iwo Jimu 

| Autor: Hina
(Foto AP Photos)

(Foto AP Photos)


Japanski premijer Shigeru Ishiba i novi američki ministar obrane Pete Hegseth pozvali su u subotu na jačanje savezništva između Tokija i Washingtona tijekom ceremonije obilježavanja 80. obljetnice krvave bitke za Iwo Jimu.

Mali vulkanski otok Iwo Jima, smješten u Tihom oceanu oko 1250 kilometara od Tokija, bio je poprište petotjednih žestokih borbi između japanskih i američkih snaga u završnoj fazi Drugog svjetskog rata.

Nakon tunelskih borbi, gotovo svih 21.000 japanskih vojnika je poginulo, dok su Amerikanci imali oko 6.800 mrtvih i 19.000 ranjenih.

"Želim odati počast onima koji su se borili za našu zemlju na Iwo Jimi i obnoviti našu predanost miru", rekao je Ishiba na zajedničkoj ceremoniji za koju je Tokio naveo da je   "potvrda poslijeratne pomirbe".

"Također želim ponoviti našu odlučnost (...) da američko-japansko savezništvo, koje svijetu donosi mir i prosperitet, dovedemo do novih visina", rekao je premijer.

Nastavlja se potraga za ostacima žrtava na ovom izoliranom otoku koji je zabranjen za civile i koji je u Japanu poznat kao Iwo To.

Kultna snimka koja prikazuje marince kako se pripremaju za podizanje američke zastave na otoku postala je jedna od najpoznatijih fotografija 2. svjetskog rata.

"Savez SAD-a i Japana pokazuje ovim hrabrim ljudima iz 1945. kako je dojučerašnji neprijatelj postao današnji prijatelj", rekao je Pete Hegseth.

"Naš savez je bio i ostaje kamen temeljac slobode, prosperiteta, sigurnosti i mira u indo-pacifičkoj regiji, i tako će i ostati", istaknuo je.

Premijer Shigeru Ishiba i japanski ministar obrane Gen Nakatani trebali bi razgovarati s Hegsethom u nedjelju u Tokiju. Razgovori će se usredotočiti na "međusobno prepoznavanje regionalnih pitanja, (...) mjere usmjerene na jačanje reakcije i odvraćanja", rekao je japanski ministar.

Arhipelag i dalje ovisi o Sjedinjenim Državama u pogledu svoje sigurnosti: 54 000 američkih vojnika stacionirano je u Japanu, uglavnom na Okinawi, istočno od Tajvana, otoka nad kojim Peking tvrdi da ima suverenitet.

Napuštajući svoje strogo pacifističko stajalište, Tokio se nastoji opremiti za "protunapad" i udvostručiti svoju vojnu potrošnju kako bi dosegla 2 posto BDP-a. Washington bi od njega mogao tražiti da učini više.

Pete Hegseth započeo je svoju azijsku turneju posjetom Manili, gdje je u petak rekao da Sjedinjene Države i Filipini moraju "stati zajedno" pred "prijetnjama koje predstavljaju kineski komunisti".

Kineska obalna straža često se sukobljava sa svojim filipinskim kolegama, jer Peking polaže pravo na velike dijelove otoka i grebena u Južnom kineskom moru.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter