Ilustracija (Pexels)
Šumski požari u Brazilu prošle su godine progutali ukupnu površinu veću od cijele Italije, izvijestila je platforma za praćenje MapBiomas u srijedu, dok se zemlja nastavlja boriti s požarima što ih često pale farmeri i rančeri koji ilegalno šire svoj teritorij.
Otprilike 30,8 milijuna hektara vegetacije spaljeno je u Brazilu 2024., što je povećanje od 79 posto u odnosu na 2023., izvijestio je MapBiomas.
Požari u Amazoniji, ključnom bazenu ugljika za ostatak svijeta i prostoru s najvećom bioraznolikošću u svijetu, uzrokuju 58 posto štete.
Brojke su obeshrabrujuća vijest za vladu predsjednika Luiza Inacia Lule da Silve, koji će u studenom biti domaćin klimatske konferencije UN COP30 u amazonskom gradu Belemu.
Brojke iz 2024. predstavljaju najveću opožarenu površinu od 2019.
Oko 8,5 milijuna hektara šuma izgorjelo je 2024. u usporedbi s 2,2 milijuna 2023., a u Amazoniji su požari prvi put uništili više šuma nego livada, pokazuju podaci.
"Ovo je užasan pokazatelj, jer kada šume jednom izgore, postaju podložnije budućim požarima", rekla je Ane Alencar iz MapBiomasa.
Zbog klimatskih promjena vegetacija postaje suša i stoga podložnija paljenju.
Ali u Brazilu, glavni uzročnici požara su rančeri i farmeri koji krče zemlju za pašnjake i poljoprivredu - zločin koji se vlada bori suzbiti.
Lula je očuvanje Amazonije postavio kao prioritet svoje vlade, nakon slabe zaštite od širenja ljudi na teritorij pod njegovim prethodnikom Jairom Bolsonarom.
No u rujnu je Lula priznao da zemlja nije "100 posto spremna" suočiti se s valom šumskih požara koje je njegova vlada pripisala "klimatskom terorizmu".
Brazilska Amazonija doživjela je najveći broj požara u 17 godina 2024., pokazuju vladini podaci objavljeni ranije ovog mjeseca, nakon što je golemi biom pretrpio višemjesečnu dugotrajnu sušu.
Prema podacima Nacionalnog instituta za istraživanje svemira (INPE), satelitskim snimkama tijekom godine otkriveno je 140. 328 požara.
To je 42 posto više od 98. 634 požara zabilježenih 2023. godine - i najviše od 2007. godine, kada su zabilježena 186. 463 šumska požara.
Ove brojke, kao i one od srijede, dolaze nakon neke nade prošle godine kada je INPE rekao da je krčenje šuma u regiji palo za više od 30 posto u razdoblju od 12 mjeseci do kolovoza 2024.
Znanstvenici upozoravaju da će nastavak krčenja šuma staviti Amazoniju na put da dosegne točku u kojoj će emitirati više ugljika nego što ga apsorbira, ubrzavajući klimatske promjene.