(Reuters)
Njemačka je u ponedjeljak ocijenila da su nepravilnosti koje su utvrdili međunarodni promatrači na parlamentarnim izborima u Srbiji “neprihvatljive” za zemlju koja pretendira priključiti se EU-u, dok je Washington izrazio želju za daljnjom suradnjom na jačanju demokracije.
“Srbija je glasala, ali OESS je prijavio slučajeve neovlaštenog korištenja javnih sredstava, zastrašivanja birača i kupnje glasova”, objavilo je njemačko ministarstvo vanjskih poslova.
“To je neprihvatljivo za zemlju koja ima status kandidata za članstvo u EU”.
Vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) osvojila je na parlamentarnim izborima 46,3 posto glasova, što je će joj u parlamentu s 250 mjesta osigurati 128 mandata, pokazuju preliminarni rezultati na temelju 99,8 posto prebrojanih glasova.
Proeuropska oporbena koalicija lijevog centra “Srbija protiv nasilja” s 23,6 posto glasova imat će 65 mjesta u parlamentu, a socijalisti Vučićeva dosadašnjeg koalicijskog partnera Ivice Dačića sa 6,6 posto 18 mandata.
Međunarodni promatrači ocijenili su u ponedjeljak da je prijevremene izbore u Srbiji u nedjelju obilježila dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića u kampanji što je, uz nepravednu konkurenciju, pristrane medije i brojne nepravilnosti, pridonijelo neujednačenim izbornim uvjetima.
Washington nije komentirao optužbe o nepravilnostima, rekavši samo da želi surađivati sa Srbijom na jačanju demokracije nakon izbora.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je novinarima da SAD žele “nastaviti surađivati s budućom vladom Srbije kako bi se ojačalo demokratsko upravljanje i pravna država i napredovalo na polju regionalne stabilnosti”.
Kremlj je izrazio zadovoljstvo zbog pobjede Vučićeve stranke na izborima u Srbiji, nazivajući tu zemlju “prijateljskom” i “bratskom”.
“Pozdravljamo Vučićev uspjeh”, rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Tisuće ljudi okupile su se u ponedjeljak navečer u središtu Beograda u prosvjedu potpore oporbi da raščisti pitanje stvarnih rezultata izbora u srbijanskoj prijestolnici u čiju regularnost sumnja, a dvoje čelnika oporbe odlučilo se na štrajk glađu u borbi za “stvarnu izbornu volju građana”.