(Hina/EPA)
Prema indeksu medijskih sloboda Slovenija je, u novom izvješću Reportera bez granica (RSF), na 36. mjestu od više od 130 zemalja, što je za četiri mjesta niže od zadnjeg izvješća te nevladine organizacije sa sjedištem u Francuskoj.
Izvješće se temelji na odgovorima na anketna pitanjima koja se postavljaju novinarima i novinarskim udruženjima.
RSF u izvješću koje je objavljeno u utorak upozorava na "opasan put glede slobode medija" u Sloveniji u vrijeme lanjske pandemije i kritična je prema odnosu što ga prema novinarima i njihovom radu ima vlada premijera Janeza Janše. Janšu se spominje među onim populističkim liderima, kao što su bivši američki predsjednik Donald Trump ili brazilski predsjednik Bolsonaro, koji su poticali nepovjerenje i agresivnost prema novinarima.
U poglavlju izvješća koje se odnosi na Sloveniju RSF ističe da se napadi na neovisnost medija u Sloveniji nastavljaju unatoč intervencijama više međunarodnih organizacija, što se odnosi na pojedine novinare kritične prema vladi, ali i u odnosu prema nacionalnim javnim servisima, kao što su Slovenska radio-televizija i agencija STA.
RSF navodi da se u Sloveniji sramoćenje u medijima i kleveta još tretiraju kao kazneno djelo, da političari novinare plaše podizanjem tužbi i da su novinari često mete verbalnih napada.
"Takve su tendencije došle još više do izražaja otkako je u ožujku 2020. predsjednik vlade postao Janez Janša, lider krajnje desne Slovenske demokratske stranke (SDS)", navode Reporteri bez granica.
Dodaju da se takvi verbalni napadi na novinare vode preko medija bliskih Janši koje financiraju "oligarsi bliski mađarskom premijeru" Viktoru Orbanu, te da je cilj vladajućih, narušavanjem financijske stabilnosti vodećih medijskih kuća, preuzeti medijsku kontrolu.