Prije izgradnje gradskog bazena bilo je suludo uopće govoriti o klubu koji se može natjecati, dobro je da je sve ove godine uopće postojao. Sada to nije više samo treniranje, kao što je bio slučaj prošlih godina kada su se igrači sedam mjeseci u godini vozikali po hotelskim bazenima i nisu igrali nikakve utakmice, sada klub može funkcionirati na jedan pravi način. Ovo je svakako napredak u odnosu na uvjete koje smo imali prije, no za nešto ozbiljnije, poput prve lige, treba imati puno više termina na bazenu, ističe Burić
Vaterpolo klub Pula (Foto: VK Pula)
Proslavljeni hrvatski vaterpolisti Damir Burić na zalasku se igračke karijere odlučio aktivno uključiti u razvijanje vaterpolskog kluba u svom rodnom gradu. Burić, koji je u 40-oj godini još igrački aktivan te u turskom klubu Enka igra svoje posljednje utakmice, i sam napominje da bi u svibnju, na kraju sezone, trebao objesiti plivačku kapicu o klin. Takav kraj bogate karijere, u kojoj je s Hrvatskom osvojio zlato na sva tri velika natjecanja, potvrđuje i njegov ulazak u Upravu pulskog kluba, koji će dolaskom ovog renomiranog vaterpolskog imena učiniti veliki iskorak i dobiti potrebni vjetar u leđa. Vaterpolo klub Pula se, naime, nakon sedam dugih godina konačno vraća sportskim natjecanjima te će ovog četvrtka nastupit na prvom od dva turnira 1. b vaterpolo lige, koja se ove godine zbog koronavirusa organizira u nešto drugačijem obliku.
- U Upravu sam se uključio da konsolidiramo klub. Ne samo kroz trenerski proces, već i na organizacijskom nivou. Mislim da mogu pomoći, znanje i iskustvo koje sam stekao diljem svijeta želim prenijeti na klub iz svog grada. To što sam u Upravi ne znači da se neću aktivno uključiti i u rad s djecom i trenerima, poručio je pulski vaterpolist koji je, između ostalog, 2010. proglašen najboljim vaterpolistom šampionske hrvatske generacije, one iste koja se nakon zlata na svjetskom prvenstvu 2007. godine i prije olimpijskog zlata u Londonu 2012., te godine na Europskom prvenstvu u Zagrebu popela na najviše postolje.
O stanju i očekivanjima u klubu popričali smo i s predsjednikom Ivanom Perosom, koji ističe da odaziva u klubu ne fali – otkad se u Puli konačno otvorio gradski bazen, pulski je klub okupio već 80 igrača, što kadeta, što juniora i seniora. Zbog nedostatka adekvatnog broja termina na bazenu, koji je prvenstveno gradski, a ne sportski, svi igrači mogu biti podijeljeni u tek dvije grupe. U prvoj su seniori i juniori koji će činiti igrački kadar kluba, a u drugu kadeti i mlađi kadeti. Premda zvuči nestvarno, na treningu mlađih prisutno je - 50 igrača!
Premda predsjednik Perosa ističe da se za trening s toliko igrača ipak uspiju snaći, teško je zamisliti smisleni trening s pedesetoro djece u istom bazenu, zbog čega izgleda neophodno da se grupe podijele i klubu osigura dodatni termin. U budućem bi iskoraku i ozbiljnijem radu, svjestan je toga i Burić, to svakako bio prioritet. Ipak, sama činjenica da igrači imaju gdje trenirati veliki je napredak u odnosu na donedavno treniranje po hotelskim bazenima.
- Prije izgradnje gradskog bazena bilo je suludo uopće govoriti o klubu koji se može natjecati, dobro je da je sve ove godine uopće postojao. Sada to nije više samo treniranje, kao što je bio slučaj prošlih godina kada su se igrači sedam mjeseci u godini vozikali po hotelskim bazenima i nisu igrali nikakve utakmice, zbog čega su se gubili motivaciju. Sada klub može funkcionirati na jedan pravi način. Ovo je svakako napredak u odnosu na uvjete koje smo imali prije, no za nešto ozbiljnije, poput prve lige, treba imati puno više termina na bazenu, ističe Burić.
Prva liga je, napominju to i Burić i Perosa, još dalek san, no ne i primarni cilj. Do razvoja kluba, ističu sugovornici, planira se doći upravo s mladim igračima iz samog kluba. Premda će u ligi zaigrati i mladići koji su još daleko od seniora, upravo bi tu moglo stasati nekoliko imena koja će, nadaju se, klub jednom pretvoriti u ozbiljnog prvoligaša.
- Da, bilo bi lijepo jednog dana imati prvoligaša, ali to su još daleki planovi. Takav iskorak nosi i veliki financijski izdatak koji si, kao i nekoliko drugih klubova u 1.b ligi, trenutno ne možemo priuštiti, zbog čega i tražimo glavnog sponzora. No cilj je trenutno školovati mlade i dati njima da igraju, gurnuti ih u vatru. To su dečki od 15, 16 i 17 godina koji će u Splitu zaigrati protiv puno igrača s prvoligaškim iskustvom. Ne očekujemo tko zna kakav rezultat, no vjerujem da ćemo samim sudjelovanjem steći veliko iskustvo i s godinama nadoknaditi zaostatak u odnosu na druge klubove, kao i činjenicu da do sada nismo imali prave uvjete za treniranje. Sve je na mladima, to je bitno, ističe Perosa, s čime se slaže i Burić, koji poručuje da je bitno dati šansu mladima, neovisno o rezultatu.
B liga se zbog pandemije igra u nešto drugačijem formatu, a pulski će vaterpolisti od ovog četvrtka u Splitu odigrati čak šest utakmica u razmaku od tri dana. Sakupljeni bodovi prenosit će se na drugi turnir, koji će se odigrati travnju i nakon kojeg će se odmah proglasiti pobjednik lige.