ZAGREB

OI Tokio: Na olimpijskim igrama pod hrvatskim obilježjima (1) - Barcelona 1992.

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Donosimo podatke o nastupu hrvatskih sportaša na XXV. olimpijskim igrama održanima u Barceloni od 25. srpnja do 9. kolovoza 1992. prema službenim podacima HOO-a.

Hrvatski sportaši prvi put su nastupili na ljetnim olimpijskim igrama pod hrvatskim obilježjima. Najboljem hrvatskom tenisaču Goranu Ivaniševiću pripala je čast da ponese hrvatsku zastavu na svečanosti otvaranju Igara u Barceloni. Na Igrama je nastupilo 39 hrvatskih sportaša (tri sportašice) koji su se natjecali u 12 sportova (atletika, boks, hrvanje, konjički sport - preponsko jahanje, jedrenje, kajak/kanu, košarka, stolni tenis, streljaštvo, tenis, veslanje i taekwondo) i osvojili tri odličja - jedno srebrno i dva brončana.

Srebrno odličje osvojila je košarkaška reprezentacija pod vodstvom trenera Petra Skansija u sastavu: Vladan Alanović, Franjo Arapović, Danko Cvjetićanin, Alan Gregov, Arijan Komazec, Toni Kukoč, Aramis Naglić, Velimir Perasović, Dražen Petrović, Dino Rađa, Žan Tabak, Stojko Vranković. U finalnoj utakmici hrvatsku je momčad porazio NBA "Dream Team" rezultatom 117:85.

Dva brončana odličja osvojio je tenisač Goran Ivanišević u pojedinačnoj konkurenciji i u igri parova s Goranon Prpićem.

U hrvatskome olimpijskom izaslanstvu bili su sportaši i sportašice iz atletike, boksa, hrvanja, jahanja, jedrenja, kajakaštva, košarke, stolnog tenisa, streljaštva, tenisa, veslanja i taekwondoa, njihova vodstva i treneri, te vodstvo izaslanstva.


Hrvatski sportaši koji su nastupili na OI u Barceloni:

Atletika: Branko Zorko, Ivan Mustapić

Boks: Željko Mavrović

Hrvanje: Stipe Damjanović

Jedrenje: Karlo Kuret, Bojan Grego, Sebastijan Miknić

Kajak/kanu: Danko Herceg, Stjepan Perestegi, Zvonimir Krznarić, Vlado Poslek

Konjički šport: Hermann Weiland

Košarka:Vladan Alanović,Franjo Arapović, Danko Cvjetičanin, Alan Gregov, Arijan Komazec, Toni Kukoč, Aramis Naglić, Velimir Perasović, Dražen Petrović, Dino Rađa, Žan Tabak, Stojko Vranković

Stolni tenis: Dragutin Šurbek, Zoran Primorac

Streljaštvo: Željko Vađić, Jasminka Francki, Suzana Skoko, Mirela Skoko

Tenis: Goran Ivanišević, Goran Prpić

Veslanje: četverac s kormilarom - Sead Marušić, Marko Banović, Ninoslav Saraga, Aleksandar Fabijanić, Goran Puljko (kormilar); dvojac bez kormilara - Zlatko Buzina, Marko Perinović

Taekwondo (pokazni sport): Dragan Jurilj, Miet Filipović

Osim sportaša u izaslanstvu su bili:

- vodstvo: Antun Vrdoljak, Mirko Novosel, Slavko Podgorelec i šef misije Marijan Malović

- vođe ekipa: Romano Bajlo, Josip Ćuk, Boris Lalić, Matija Ljubek, Marinko Mrduljaš, Damir Škaro

- tehnički rukovoditelj: Rato Tvrdić

- treneri: Zoran Emeršić, Minski Fabris, Zvonimir Kovačević, Stjepan Krznarić, Dubravko Lilek, Dražen Mađarević, Damir Matijašević, Andrija Mijačika, Bruno Orešar, Drago Palčić, Aleksandar Petrović, Željko Pjaca, Petar Skansi, Dubravko Skorić, Srečko Šuk

- medicinska pratnja Ivan Fattorini, Mirko Pećina, Jožef Blažić, Branko Zaler

- tajništvo misije Vlasta Horvat, Zoran Kovačević i Ljiljana Ujlaki

Zbog prvog nastupa američkih košarkaša profesionalaca iz NBA lige na olimpijskim igrama, košarkaški turnir u Barceloni bio je u središtu zanimanja svjetske sportske javnosti. Naši su košarkaši u prvom susretu "A" skupine lako pobijedili Brazil s 93:76, izgubili protiv SAD-a 70:103, svladali Španjolsku s 88:77, Njemačku s 99:78 i Angolu sa 73:64. Ni u četvrtfinalu nije bilo nikakvih teškoća protiv košarkaša Australije, koje je Hrvatska pobijedila s visokih 98:65, ali se zato prava drama zbivala u polufinalnom dvoboju protiv momčadi ZND-a. Naime, minutu prije kraja utakmice košarkaši iz zemlje nastale nakon raspada Sovjetskog Saveza vodili su sa šest koševa. Dino Rađa smanjio je na 70:74, a igrači ZND-a nisu uspjeli realizirati napad. Toni Kukoč 30 sekundi prije kraja tricom je vratio naše u utakmicu i smanjio na 73:74. Naša klupa zatražila je minutu odmora, a trener Petar Skansi brz prekršaj nad Volkovim, koji je promašio oba slobodna bacanja. Na semaforu je ostalo još devet sekundi, a lopta je bila u rukama našeg kapetana Dražena Petrovića, nad kojim je učinjen prekršaj. Legendarni je kapetan iz dva slobodna bacanja postavio konačni rezultat susreta 75:74, i odveo hrvatske košarkaše u finale.

Srebrna medalja već je bila osvojena i naš nijedan igrač nije očekivao više u dvoboju sa SAD-om. Ipak, zauvijek će ostati zapisano da je u 11. minuti utakmice Hrvatska vodila 25:23. Naravno, na kraju utakmice izabranici trenera Chucka Dalya ostvarili su uvjerljivu pobjedu od 117:85, a za povijest će ostati zabilježeno da je u finalu olimpijskog turnira u Barceloni s originalnim, nikad više okupljenim "Dream Teamom I" igrala hrvatska reprezentacija u sastavu: Dražen Petrović, Velimir Perasović, Danko Cvjetićanin, Toni Kukoč, Vladan Alanović, Franjo Arapović, Žan Tabak, Stojko Vranković, Alan Gregov, Arijan Komazec, Dino Rađa i Aramis Naglić.

Još dvije, brončane, medalje iz Barcelone su nam donijeli tenisači Goran Ivanišević i Goran Prpić, i to u pojedinačnoj konkurenciji i u igri parova. U pojedinačnoj konkurenciji Ivanišević je do polufinala odigrao na zemljanoj podlozi četiri dvoboja koja je dobio u pet setova. Najprije je sa 6:2, 6:2, 6:7, 4:6, 6:3 svladao Portugalca Motu, a u drugom kolu sa 6:7, 6:2, 1:6, 6:3, 6:2 Nizozemca Paula Haarhuisa. U osmini finala svladao je s 3:6, 6:0, 4:6, 7:6 i 9:7 Jacoba Hlaseka iz Češke i Slovačke, a u četvrtfinalu Francuza Fabricea Santoroa sa 6:7, 6:7, 6:4, 6:4, 8:6. U polufinalu, kad je već osigurao brončano odličje, ponestalo mu je snage pa ga je sa 6:3, 7:5 i 6:2 svladao osvajač zlatne medalje, Švicarac Mark Rosset. Brončana medalja Gorana Ivaniševića bilo je prvo olimpijsko odličje za Hrvatsku, i zauvijek će biti upisano u našoj sportskoj povijesti. Njegov je nastup ušao i u anale modernog tenisa jer dotad nitko nije dobio četiri dvoboja u pet setova zaredom. Za taj pothvat naš najbolji tenisač svih vremena morao je na zemljanoj podlozi stadiona Vall d Hebrona igrati 14 sati i šest mintua.

U igri parova Ivanišević i Prpić u prvom su kolu s 2:6, 6:4, 6:2, 6:2 svladali Haarhuisa i Koevermansa iz Nizozemske, u osmini finala Indonežane Suharyadia i Wiryawadia sa 7:5, 6:2, 6:2, a u četvrtfinalu i Indijce Chrishnana i Paesa sa 7:6, 5:7, 6:4, 6:3. U polufinalu, kad je već bila osigurana brončana medalja, Ivaniševića i Prpića su sa 7:6, 3:6, 6:3, 2:6, 6:2 pobijedili osvajači srebrne medalje Ferreira i Norval iz Južnoafričke Republike.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter