BOKS

IZ PERSPEKTIVE MARKA ČALIĆA: Veličina i kilaža nikad nisu bili presudni da bi netko bio prvak teške kategorije

Mike Tyson je imao 100 kg, bio je visok 178 cm i sve je razarao, a Evander Holyfield i David Haye su, poput Usika, iz cruisera prešli u tešku kategoriju i u njoj postigli odlične rezultate. Boks nije bodybuilding niti strong man i ako si školovan, brz i dobar tehničar, ne treba ti više od 100 kg da budeš uspješan u teškoj kategoriji, rekao je Marko Čalić

| Autor: Ivica CEROVAC
Poraz Anthonyka Joshue od Oleksandra Usika prolongirao je dugo očekivani britanski obračun između njega i Tysona Furyja (EPA)

Poraz Anthonyka Joshue od Oleksandra Usika prolongirao je dugo očekivani britanski obračun između njega i Tysona Furyja (EPA)


Boksački sraz između dvojice olimpijskih pobjednika iz Londona 2012. godine, zlatnog superteškaša Anthonyja Joshue i zlatnog teškaša Oleksandra Usika, otišao je na stranu potonjeg. Ukrajinac je svladao Britanca jednoglasnom sudačkom odlukom i tako upisao svoju 19. pobjedu iz isto toliko profesionalnih borbi, dok je Joshuin omjer u mečevima bez majice sada 22:2. Uz zadržavanje stopostotne učinkovitosti, Usik je ring postavljen na stadionu Tottenhama u Londonu napustio s četiri pojasa, jer je pobjedom nad Joshuom postao svjetski prvak u verzijama WBA, IBF, WBO i IBO, a među one koje takav ishod nije iznenadio, spada i pulski boksač Marko Čalić.

- Usik je školovani boksač s vrhunskom tehnikom i iskustvom koji se ne upušta u nikakav rizik i teško ga je navući. Odlično se kreće, proračunat je, boksa besprijekorno i ne radi greške, nikada. Joshua je veći i jači, ali je sporiji i ako me nešto iznenadilo, to je što on nije jurnuo žešće na protivnika, umjesto što se pokušao s njim nadmudrivati. Razlog možda leži u tome što ga je Usik iznenadio s tempom koji je nametnuo, odnosno s činjenicom da je krenuo na njega, pokazao mu zube i zorno dao do znanja po što je došao. S druge strane, i Joshua je bio svjestan da se ne možeš zaletjeti kao manijak na nekog koji kažnjava svaku tvoju pogrešku, jer znaš što te čeka u slučaju promašaja, rekao je Marko Čalić.

Može i bez nokauta

- Priče da se Joshua toga nije trebao plašiti jer Usiku fali veličina i snaga udarca, najobičnije su gluposti i uvijek se naljutim kad boksački "eksperti" krenu sa svojim nebulozama. To što Usik boksa drugačije i ne ide na nokaut, već se uzdaje u brzinu, izbjegava protivničke udarce i traži sigurnost, to je neka druga priča, ali čovjek ima 100 kg i ako te pogodi kako treba, nokautirat će te.

Ukrajina je nakon nepunih šest godina čekanja opet dobila svjetskog prvaka u "kraljevskoj" kategoriji, ali ono što je ovom prilikom pokazao Usik, ne može se mjeriti s predstavama njegovog zemljaka Vladimira Klička.

- Usik boksa toliko lijepo da ne treba nokautirati svog protivnika, a svi će biti zadovoljni te će komentirat kako je bio odličan i atraktivan meč. Jednostavno, gušt ga je gledati, za razliku od Klička i njegovog držanja po ringu, i to onakvih protivnika. Iskreno, ni ja nisam pogledao većinu Kličkovih borbi, jer su bile negledljive, pravi užas. Ima tu i njegove krivice, ali ne previše jer jednostavno nije imao protivnike koji bi ga mogli ugroziti. Svi su bili isti, a onda je došla nova generacija i krenula je druga priča, svjestan je Čalić. - Činjenica je da se u Hrvatskoj prati samo teška kategorija i na osnovu nje procjenjuje profesionalni boks. Kad gledaš samo Klička ispada da je boks umro, a to je živa glupost, jer su deset puta bolji mečevi bili u kategorijama od veltera do poluteške.

Joshua je odmah po porazu aktivirao klauzulu o revanšu i u veljači bismo mogli svjedočiti novom obračunu ove dvojice boksača.

- Ako Jushua bude odlučan i krene agresivno, može nokautirati Usika, ali pritom treba biti pametan. Ne smije mu se ponoviti ono što mu se dogodilo u prvom meču s Ruizom, kad ga je srušio i potom se zaletio bez puno razmišljanja na njega, a ovaj ga je onako grogi pogodio i Joshua se od tog udarca nije uspio oporaviti. Takvu grešku Usik sigurno neće napraviti, jer on i kad uzdrma protivnika, neće bezglavo jurnuti na njega, naglasio je Čalić. - Nokaut je Joshui jedina šansa, jer će na bodove teško pobijediti, prvenstveno stoga što nema takvu kondiciju da može 12 rundi održavati visoki tempo. Usik je za ovu borbu bio najteži dosad i prvi put je na vaganju imao preko 100 kg, dok se Joshua sa uobičajenih 113-114 kg spustio ispod 109 kg, ali i dalje je razlika između njih dvojice bila više od osam kilograma. To se osjetilo u ringu, jer treba te mišiće hraniti kisikom.

Pobjeda Usika u revanšu mogla bi biti definitivna potvrda da stiže novo poglavlje u teškoj kategoriji, kojom će odsad vladati manji, brži i okretniji boksači.

- Veličina i kilaža nikad nisu bili presudni da bi netko bio prvak teške kategorije. Mike Tyson je imao 100 kg, bio je visok 178 cm i sve je razarao, a Evander Holyfield i David Haye su, poput Usika, iz cruisera prešli u tešku kategoriju i u njoj postigli odlične rezultate. Holyfield je u ring ulazio s 97-98 kg, ali svojom brzinom i tehnikom mogao je stvoriti probleme puno težim protivnicima. Boks nije bodybuilding niti strong man i ako si školovan, brz i dobar tehničar, ne treba ti više od 100 kg da budeš uspješan u teškoj kategoriji. Priče da teškaš mora biti ogroman napuhali su eksperti i mediji, smatra Čalić. - Uostalom, i Deontay Wilder je znao ulaziti u ring s manje od 100 kg, što je na njegova dva metra visine stvarno malo, ali on je tako građen, s izrazito mršavim nogama kakve nisam vidio u niti jednog teškaša.

Britanski obračun

Poraz Joshue od Usika prolongirao je dugo očekivani britanski obračun između njega i Tysona Furyja za titulu najboljeg od najboljih. No, kao što je Joshua izgubio svoja četiri pojasa, možda Wilder oduzme 9. listopada Furyju onog po WBC verziji.

- Svi dobro znamo što Wilder ima u desnoj ruci, bombu koja u svakoj sekundi može uspavati protivnika, ali mislim da će ga Fury opet dobiti. Fury je poseban, nevjerojatan lik, ogroman boksač koji se na onim štrkljavim nogama 12 rundi kreće bolji nego neki borci od 50-60 kg, a usto je odličan tehničar i pun je samopouzdanja. Stilski gledano, Fury bi Usiku najmanje pasao, dok će s drugim teškašima, koji su kao i Joshua veliki i jaki te boksaju poput robota, on izlaziti na kraj bez većih problema, uvjeren je Čalić, koji nije uspio uživo pogledati obračun Joshue i Usika. - Planirao sam otići u London s jednim prijateljem, ali dok smo mi saznali da su karte puštene u prodaju, već su sve bile rasprodane, "planule" su u 24 sata. S te bih strane volio da dođe do borbe između Joshue i Furyja, jer bi to bio još veći spektakl, a kad bi se usto održao na Old Traffordu, išao bih odmah. Ipak sam ja navijač Manchester Uniteda i to ne bih propustio, ali bih morao biti puno pažljivi kod kupnje karata.

Najbolja ukrajinska generacija u povijesti

Da Usik nije slučajno postao to što je danas, već je produkt sustavnog rada, potvrđuje Svjetsko prvenstvo 2011. godine u Bakuu, na kojem je Ukrajina s četiri zlatne i jednom srebrnom medaljom bila uvjerljivo najuspješnija reprezentacija. Godinu dana kasnije, na Olimpijskim igrama u Londonu Ukrajinci su također osvojili pet medalja, ali "samo" dvije su bile zlatnog sjaja.

- Bila je to najjača generacija ukrajinskog boksa u povijesti na čelu s Usikom i Lomačenkom, a vodio ih je Lomačenkov otac. Nitko od njih nije boksao klasičnim ruskim stilom, već su stvorili svoju školu boksa s puno lateralnih kretnji, a nakon amaterske karijere, nastavili su nizati uspjehe i u profesionalcima, istaknuo je Čalić.

Petar Milas sparirao s Usikom

Priliku da sparira s Usikom nije propustio splitski boksač Petar Milas, koji je s Čalićem podijelio svoja iskustva.

- Bio je kod njega u par navrata i rekao mi je da su to bili "ludi" treninzi, da ne povjeruješ dok ne vidiš svojim očima. Usik sparira 14-15 rundi u nizu, četiri minute s minutom pauze, a protivnici se samo mijenjaju svake dvije-tri runde. Oni dolaze svježi, on je stalno u ringu, ali to se ne primijeti jer čovjek doslovno puca od snage, prenio nam je Čalić.

Čalić se nikad u ringu nije oprobao s Usikom: Pulev spriječio mogući meč u Londonu

Marko Čalić nikad nije stao u ringu nasuprot Oleksandru Usiku. Nastupili su u istoj kategoriji na Svjetskom prvenstvu u Milanu 2009. godine, ali nisu se susreli jer je Čalić poražen u drugom kolu, dok je Usika u polufinalu zaustavio Rus Mekoncev. Postojala je šansa da odmjere snage u Londonu 2012. godine, ali u polufinalu kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre, održanom u turskom Trabzonu, pulskog boksača svladao je Bugarin Tervel Pulev rezultatom 14:12.

- Pulev je preko mene otišao u London i tamo osvojio broncu, nakon što je u polufinalu izgubio od Usika. Usik je potom u finalu svladao Talijana Clementea Russa, koji me je godinu dana kasnije, na Svjetskom prvenstvu u Almatyju, dobio u četvrtfinalu, u borbi vrijednoj medalje, prisjetio se Čalić. - Prije njih dvojice, Usik je u četvrtfinalu Londona pobijedio Rusa Artura Beterbijeva, aktualnog prvaka svijeta u poluteškoj kategoriji sa 16 pobjeda nokautom u isto toliko odrađenih profesionalnih borbi. Prije dvije godine Beterbijev me pozvao da dođem u Montreal gdje smo tri tjedna sparirali i čovjek je "zvijer", ali ni on nije mogao parirati Usiku. Susreli su se njih dvojica i godinu dana ranije na Svjetskom prvenstvu u Bakuu, također u četvrtfinalu i isto je Usik pobijedio te potom uzeo zlato, a jednom je izjavio kako mu je to bio najteži meč u amaterskoj kategoriji. (I. C.)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter