Nema ljepšeg osjećaja nego kada su osobe s kojima voziš 'nabrijane' na skatepark. To je i bio cilj. Da cure uđu u skate parkove, voze se i razbiju predrasude. I mi malo po malo pomičemo granice, kaže nam Dunja Lendić
Dunja Lendić, 36-godišnja Puljanka, rošulanjem se bavi već 18 godina. No, ono što je izdvaja od drugih jest činjenica da je, unatoč brojnim obvezama i životnim putovima, ta strast nije napustila. Štoviše, jedna je od inicijatorica hrvatskog pokreta pod nazivom "Chick in bowls Croatia" kojeg je pokrenula upravo u Puli. Riječ je zapravo o zajednici "djevojaka na koturaljkama" koje bi se trebale organizirati diljem Hrvatske i povezati zajedno s članicama iste zajednice u svim ostalim državama Europe i svijeta. Pulsko ishodište bio bi novi skatepark ispred Rojca. Pa ipak, ne ide sve uvijek lako.
Polazište Rojc
- Cijeli život vozim koturaljke, krenuvši od djetinjstva, gdje sam se s ostalom djecom vozila po dvorištu, pa sve do dana kada su me roditelji upisali u pulski Koturaljkaški klub "Uljanik".
Odlaskom na školovanje u Zagreb jedno sam vrijeme napustila koturaljkanje, iako sam ih ponekad znala izvaditi iz naftalina i voziti se oko Jaruna. Osoba koja je zaslužna za moj povratak na koturaljke u 30-im godinama života je moja prijateljica Andrea, koja je također djetinjstvo provela u pulskom Pattinaggiju te je zaslužna za veliki utjecaj na mene što se tiče ponovnog rošulanja. Ispričala mi je kako je u Ljubljani pokrenut roller derby klub i da bi bilo super da probam tako nešto osnovati u Puli. Kako roller derby ima svoja pravila, bilo je potrebno osnovati klub, pa mi je predložila da za početak osnujem Chicks in bowls zajednicu i pokušam privući cure da dođu voziti po novom skateparku ispred Rojca, gotovo u dahu ispričala nam je Dunja.
Sama registracija bila je, kaže nam, laka. "Poslikaš skatepark u svome gradu, ispuniš formular i imaš svoj mali "chapter" koji je dio globalnog pokreta gdje djevojke na koturaljkama ruše svoje granice i osvajaju skateparkove".
- Ime zajednice nije moglo glasiti "Chicks in bowls Pula" jer sam pretpostavila da će se pokret možda proširiti i na druge gradove. Pa ipak, krenuli smo, najprije s promocijom, naslikavanjem po svim lokacijama, znači skatepark Rojc, Fažana, pa i diy rampa na Katarini. Okupilo se par djevojaka pa je nakon toga slijedilo vježbanje, odnosno pobjeđivanje straha od rampe i općenito skateparka. Godina 2016. bila je tako prožeta "first steps" i balansiranju, kaže nam nadalje Dunja.
Roller derby kiss
Spletom okolnosti opet se preselila natrag u Zagreb te odlučila i u Zagrebu okupiti djevojke. I tako je krenulo: Barbaru Sajenko jednostavno je kontaktirala nakon što je komentirala jednu objavu Roller derby kluba iz Ljubljane; za Paulu Bojanich je znala da je vozila derby u Argentini. Do danas malu, ali postojanu ekipu čine i Ivančica Maček, Žarka Krpan i Lara Brkić.
- Nema ljepšeg osjećaja nego kada su osobe s kojima voziš "nabrijane" na skatepark. To je i bio cilj. Da cure uđu u skate parkove, voze se i razbiju predrasude. I mi malo po malo pomičemo granice. Osim međusobnog poticanja da nastaviš jače i više, tu je dijeljenje znanja, iskustva o opremi kao i sama međusobna podrška. Kada netko nauči nešto novo, pokaže ostalima koji se onda trude da to što prije pohvataju. "Chicks in bowls" su dosta umrežene pa nam često dolaze i cure iz drugih država. Ugostile smo tako djevojku iz Belgije, na proljeće je bila Jessica iz Chicaga, dok se redovno sastajemo s ekipom iz Italije i Slovenije. Ponuda skateparkova je, ah… nikakva. Meni je osobno prekrasan skatepark u Puli, te se veselo nadam onom koji će se graditi u Fažani, kratko odgovara Dunja.
Sa skejterima i rolerima se, kaže, odlično slažu, iako im je još uvijek čudno vidjeti žene na tom mjestu. "Ali mi smo tu da rušimo predrasude!", veli kroz smijeh.
- Duboko u sebi vjerujem da postoji taj neki nepisani prešutni bonton u skateparkovima gdje vlada uvažavanje i neometano korištenje bez predrasuda. Najveći su problem djeca, koja se bez nadzora roditelja nepredvidljivo ponašaju, ali i klinci na romobilima. Eh, ima tu brojnih anegdota. Par puta nam je, recimo, romobil preko skaterampe skoro doletio u glavu, bilo je i komentara da si kupimo "role kako treba".
Ipak, najveći su nam problem vremenske prilike, ispričala nam je Dunja te za kraj dodala kako je cilj proširiti "girl gang" pa non-stop pozivaju djevojke da dođu i probaju.
Ponekad netko i dođe, proba, a ponekad se netko više i ne vrati.
- Razumijem ih, teško se posvetiti ekstremnom sportu pa uvijek upozoravam da ništa ne ide iz prve. Radi se o malim pomacima, ali koji nose puno zadovoljstva. Kad se poslikamo, snimamo, editiramo, sve izgleda jako atraktivno, no ima tu i padova, ali kada naučiš neki novi trik, čak postaneš i ponosan na "galaxy print" - masnicu na svom tijelu koja se popularno i naziva "roller derby kiss". Iako nas je malo, uvijek smo spremne i nadamo se drugim curama koje će nam se u budućnosti pridružiti. Bitno je doći, a nakon toga slijedi volja i upornost, no kad zaista kreneš, uživaš u svakom koraku, zaključuje na kraju Dunja.
Povijest ženskog koturaljkanja
Priča počinje na Novom Zelandu gdje su dvije djevojke na koturaljkama odlučile svoje kotačiće provesti po skateparku. Lady Trample i Calamity Cutthroat (roller derby imena) počele su češće odlaziti u park te su im se pridružile djevojke iz roller derby ekipe. Ideja je rođena komentarom jedne od rolerica, koja je doslovno rekla "look at all you Chicks in Bowls!".
Tako je 2013. godine napravljena Facebook stranica Chicks in bowls kako bi se skejteri mogli dogovoriti za termin odlaska u skatepark, dok se ostali iz drugih dijelova Novog Zelanda i Australije polako počinju interesirati o novom načinu upotrebe svojih koturaljki. Pokret se polagano počinje širiti izvan okvira ovih zemalja. Danas pokret Chicks in bowls ima svoju web stranicu te Facebook stranicu, koja funkcionira kao međunarodni forum na kojemu osim savjeta kako voziti u skateparku, postoje slike članova ovog pokreta diljem svijeta. Diljem svijeta postoji više od 250 skate zajednica, te se svakim danom pokret širi pa je tako stigao i u Hrvatsku.