MANJADVORCI

Dvije mlade Istrijanke kvalificirale se na Svjetsko seniorsko prvenstvo u daljinskom jahanju 

Hrvatska prvi puta ima svoju reprezentaciju i u ovoj jahaćoj disciplini, a što to znači najzornije govori podatak da će sada svi troje skupljati bodove i ukupni bodovi činit će plasman ekipe. Osim toga, kao reprezentacija, imaju pravo i na veterinara, pratnju konja… sve ono što dosad nisu imali, već su se snalazili pojedinačno

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
Važno je voditi računa o zdravlju konja tijekom cijele utrke

Važno je voditi računa o zdravlju konja tijekom cijele utrke


Uspješnim nastupima na domaćim i međunarodnim utakmicama daljinskog jahanja (endurance), Barbara Šošić s konjima Gazal Ahat i Riziko te Denisse Osip s konjem Neronom, obje iz Konjičkog kluba Istra iz Manjadvorci, ostvarile su uvjete i kvalificirale se za Svjetsko seniorsko prvenstvo u enduranceu koje će se održati od 19. do 23. listopada u talijanskoj Veroni. Uz Bojana Lipovca iz KK Magušar iz Tršća, postale su tako i dvije od ukupno tri člana reprezentacije te će Hrvatska po prvi puta u povijesti imati reprezentaciju i u ovoj jahačkoj disciplini. Njihovom kvalifikacijom Konjički klub Istra dokazao je da je pravi rasadnik talentiranih jahača i da s razlogom ima status najboljeg endurance kluba u Hrvatskoj.

- Uvjeti za kvalifikaciju su vrlo strogi te, uz nacionalne utakmice, moramo sudjelovati i na nizu međunarodnih da bi stekle uvjete za svjetsko prvenstvo. To podrazumijeva kvalifikacije i za jahače, ali i za konje, a mi sada imamo tri konja koja su spremna za natjecanja svjetskog ranga, kaže nam Denisse Osip te ističe da su odradile jednu međunarodnu utakmicu na 120 kilometara sa svakim konjem i dvije utakmice na 160 kilometara također s oba konja. Zadnju utakmicu od 160 kilometara odradila je Barbara Šošić s Ahatom upravo u svibnju ove godine u Veroni na 160 kilometara.

- Ta je utakmica bila test za svjetsko prvenstvo. Uspješno smo digli zvjezdicu i konju Riziko prije dva mjeseca u Slovačkoj na 140 kilometara te je tako on sada alternativa za svjetsko ako se nekom od konja nešto desi, pojasnila nam je Šošić.

fghbfs

Denisse Osip na grlu Neron

Denisse je također odradila 160 kilometara u talijanskom gradu Vivaro početkom travnja ove godine i to po vrlo teškim uvjetima, praćena jakom kišom i tučom, bujicama i poplavama…

- Krenula sam u utrku u 6 sati ujutro, a u cilj ušla u 20.30 sati. Bila mi je to najteža utakmica ikad. Cijelo vrijeme smo se močili i konj i ja i logistika. Od rana jutra nam je pljuštalo, svi mi na otvorenom, i konji i ljudi, jer tu nema mogućnosti da se sklonimo negdje. To je utrka koja se ne otkazuje, štoviše to je endurance, u svim vremenskim uvjetima. Bilo je tako puno blata, ma baš ekstremno teško, ispričala nam je Denisse, ali i ustvrdila da je završetak te utakmice bio dokaz da su oni, kao tim, sve odradili kako treba te da je konj spreman za sve izazove.

Sad je u tijeku kratka pauza, jer i ljudima i konjima treba odmor prije ponovnog početka priprema za svjetsko prvenstvo. No, početkom godine, Hrvatski konjički savez poslao je Barbaru i Denisse dva tjedna u Italiju u najbolji talijanski i jedan od najboljih svjetskih endurance klubova - iz kojeg je iznjedrila i europska prvakinja - da bi naučile kako se pripremaju konji za natjecanja svjetskog ranga. Bilo je riječi o prehrani, o planu treninga, o pregledu konja, odrađeni su planinski i galopski treninzi….

fghbfs

Barbara Šošić i Gazal Ahat

- Sve u svemu jedno vrhunsko iskustvo! Učile smo što moderni endurance znači i kako to rade najbolji na svijetu. Doista smo dobile priliku učiti od najboljih što malo tko u jahačem svijetu dobije. Sada ćemo primijeniti naučeno, što znači da ćemo u potpunosti promijeniti naše dosadašnje treninge. Još malo pauziramo, a onda krajem lipnja krećemo, kažu nam naše sugovornice.

Ono što će primijeniti, kažu, su sve novine na način kako to rade u talijanskom klubu, a koje se temelje na dokazivim parametrima, istraživanjima i usporedbi rezultata, veterinarskim savjetima te smjernicama potkivača, fizioterapeuta i svih ostalih uključenih u proces pripreme kako bi se postigli najbolji rezultati s najmanjim stresom za jahača i konja.

- Dakle, mi ćemo sada primijeniti sve naučeno, iako će količina treninga od četiri do pet puta tjedno ostati ista te kombinacija klasičnih treninga, jahanja uz i niz brdo te treninga snage za konja i jahača. Već smo imale prvu utakmicu nakon takvih izmijenjenih treninga i doista smo primijetile razliku sa čak 70 posto prolaznosti, dok smo ranije imali realno 50 posto, ustvrdila je Denisse.

Hrvatska, dakle, prvi puta ima svoju reprezentaciju i u ovoj jahaćoj disciplini, a što to znači najzornije govori podatak da će sada svi troje skupljati bodove koji se zbrajaju i ukupni bodovi činit će plasman ekipe. Osim toga, kao reprezentacija, imaju pravo i na veterinara, pratnju konja… sve ono što dosad nisu imali, već su se snalazili pojedinačno.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter