(Snimio Milivoj Mijošek)
U srijedu je održana sjednica Izvršnog odbora Hrvatskog boćarskog saveza (HBS) na kojoj su predsjednik saveza Denis Peršić i njegov zamjenik Igor Banovac podnijeli neopozive ostavke. Za one koji prate boćanje to nije neočekivani čin, sve veće trzavice, nesuglasice i klanovi učinili su svoje, pa je sada, neto pred završnicu sezone, HBS bez čelnih ljudi.
- Iako sam još u kolovozu 2024. godine najavio da se iz osobnih razloga neću ponovno kandidirati za funkciju predsjednika, moja namjera je bila da se na redovnim izborima u 2025. godini izabere novo vodstvo HBS-a čime bi moj mandat završio u redovnom procesu. Nažalost, u dva navrata to nam nije pošlo za rukom. Zbog toga ovim putem podnosim ostavku na mjesto predsjednika HBS-a - bio je kratak sada već bivši predsjednik Denis Peršić.
Osvrnuo se na proteklo razdoblje.
- Smatram da smo u proteklom razdoblju zajedno puno postigli, osobito u organizaciji i osiguravanju uvjeta za sve razine natjecanja, kao i izuzetne rezultate na međunarodnoj razini. Hrvatski boćarski savez izrastao je u jedan od najbolje organiziranih nacionalnih saveza u obitelji neolimpijskih sportova u Hrvatskoj. Nažalost, nije se sve odvijalo onako kako smo htjeli i planirali. Smatram da je tako malo potrebno da se temeljne stvari boćarskog sporta u Hrvatskoj kvalitetno razvijaju.
Za ostvarenje ciljeva bilo je potrebno uložiti napore i podnijeti neke kompromise za koje, nažalost, u ovom trenutku očito nismo spremni. Posljedice, ili kako netko tumači benefite, snosit će svi članovi HBS-a. Nadam se da ćemo se u sljedećem mandatu svi više baviti boćarskim temama te razvojem i promocijom igre - između ostalog napisao je u svojoj ostavci Denis Peršić.
Netom nakon njega ostavku je dao i njegov zamjenik Igor Banovac.
Za shvatiti neke stvari koje se prethodile ostavci treba se vratiti nekoliko mjeseci unatrag. Naime, HBS je u izbornoj godini, a na inicijativu Denisa Peršića, koji je najavio odstupanje i zakazao Izbornu skupštinu krajem siječnja, no nije održana. Naime, po tvrdnjama tadašnjih čelnih ljudi HBS-a nije se javio niti jedan kandidat s pravovaljanom kandidaturom.
Jedan jedini koji se javio, Davor Perica, nije dostavio svu potrebnu dokumentaciju, mada će "oporba" trenutne vlasti tvrditi drugačije. Naime, nije jasna uloga samoinicijativno osnovane komisije za davanje mišljenja o kandidatu koju je osnovano HBS i koja je odbila jedinog kandidata. Drugi pokušaj Izborne skupštine nakon nešto više od mjesec dana ponovo je ostao samo pokušaj zbog još bizarnije situacije.
Službena je verzija tehnički problem, a kasnije je razlog preinačen i to od strane samog predsjednika te se navodi pretpostavka da neće biti kvoruma. Dakle, odgođena je jer se pretpostavljalo da neće biti prisutno dovoljno skupštinara što je pravno nemoguće, tek se na sjednici može saznati da li kvorum postoji ili ne.
Očito se u međuvremenu stvorila "kritična masa" nezadovoljnih skupštinara koji su s namjerom opstruirali rad HBS-a jer su shvatili da bi nakon odbijanja Perice za kandidata, na drugoj sjednici jedini kandidat bio Igor Banovac, tadašnji dopredsjednik saveza, i da bi sve ostalo isto. Uspjeli su skupiti dovoljan broj glasova i inicirali izvanrednu skupštinu HBS-a s datumom 13. ožujka.
Po statutu predsjednik ima obavezu sazvati skupštinu u roku 30 dana od zaprimanja inicijative, a pozive i materijale mora poslati petnaest dana ranije. Nakon protoka roka, ako se ne sazove sjednica od strane predsjednika, inicijatori mogu sami sazvati sjednicu. I onda dva dana prije isteka roka, predsjednik HBS-a podnosi neopozivu ostavku. Na to istom Izvršnom odboru, a nakon ostavke, traženo je tumačenje predsjednika Komisije za akte Lorisa Matkovića što se događa u svezi izvanredne Skupštine kada nema predsjednika, na što on odgovara da inicijativa više nema svrhe.
Temeljem čega je on to zaključio nije jasno s obzirom da se nije pozvao niti na jedan članak, a ostavka predsjednika ne može biti razlog da se izvanredna sjednica ne održi. Čak štoviše, to niti nije u nadležnosti Izvršnog odbora koji si očito daje velike ovlasti. Kako je ostavku dao i potpredsjednik, savez trenutno vodi upravo Loris Matković, koji je dužan u roku od najviše 60 dana sazvati Izvanrednu skupštinu, a prihvaćen je predloženi datum 25. svibnja.
Što slijedi? Komisija za akte je posve nebitna, njihovo tumačenje je samo savjetodavno, inicijativu za skupštinu šalju predstavnici te iste skupštine, a ako ga predsjednik ne sazove u roku, onda ju sazivaju predstavnici. To što je on dao ostavku pa paralelno teče rok od 60 dana za sazivanje Izvanredne sjednice zbog ostavke nema veze s inicijativom nezadovoljnih skupštinara koji mogu sazvati skupštinu već za nekoliko dana.
Dakle, moguće je da se u skoro vrijeme održe dvije Izvanredne sjednice pa će posla možda imati i pravna služba kako bi rastumačila Pravilnik i Status HBS-a, a to sugerira da stanje u boćanju i nije onakvo kakvim se želi prikazati.