Ilustracija
Tragom najava da bi se dosadašnjih 0,5 promila alkohola u krvi, koliko je dopušteno za vozače u prometu, moglo ukinuti i vratiti na nekadašnjih 0,0 promila, upitali smo Puljane što o tome misle.
Razgovarali smo s ugostiteljima i taksistima, koji su izravno zainteresirani za ovu temu, jednim bivšim instruktorom vožnje, glazbenikom Alenom Vitasovićem i "običnim" građanima.
- Ne smije se piti ako se vozi. Osoba koja upravlja vozilom treba biti potpuno trijezna, kaže nam bivši instruktor vožnje, koji nije želio otkriti svoje ime.
Gospođa iz Pule ističe da ne bi dirala 0,5, ali bi kazne za one koji voze s više od toga trebale biti veće nego što jesu. Vozač kojeg zatičemo kako ulazi u svoj automobil kratak je i jasan: "Trebalo bi vratiti na nula promila jer ionako nismo normalni. Govorim za sebe".
Ne misli tako Alen Vitasović koji, kaže, ne vozi već duže od deset godina.
- Ipak, smatram da treba ostati sadašnje pravilo od 0,5 promila. Realno, to je čaša vina uz večeru, koju ljudima koji su negdje izašli ne bi trebalo uskratiti, smatra Vitasović.
Pulski ugostitelj Duje Cvitan, pak, podržava ukidanje dopuštenih promila, ali ima i neke "amandmane".
- Stvarnost nam je dokazala da alkohol i prijevozna sredstva nisu srodni. Svjedoci smo da su vozači pod utjecajem alkohola mnoge rastužili i ostavili bez najmilijih, ili su ljudi ostajali invalidi, izloženi drugim ugrozama. S tog aspekta, slažem se sa sloganom: "Stop alkoholu na cestama!" Ni s ugostiteljskog aspekta ne mislim da bi ukidanje tih 0,5 promila bitno utjecalo na naše poslovanje. S druge strane, smatram da 0,5 promila u krvi ne šteti i ne dovodi u opasnost sudionike u prometu. Ako u restoranu uz jelo popijete čašu vina definitivno niste opasni u prometu. Ono što je znatno veći problem i također se razmatra, to je da se ubuduće neće praštati prekoračenje brzine za desetak kilometara na sat iznad dopuštenog. To spominjem upravo zato što su velike brzine znatno opasnije od 0,5 promila. Dakle, moj zaključak je da 0,5 promila u krvi ne treba ukidati, ali obavezno treba veću pozornost posvetiti prekoračenju brzina. Kao ugostitelj, uvijek pozivam goste da ako namjeravaju uz ručak, večeru ili noćni život konzumirati alkohol, koriste taksi, kaže Cvitan.
A pulski taksist Danijel Kukolja kaže da ne pije kad vozi, ali misli da će mladi, nažalost, i dalje riskirati.
- Stariji vozači su odgovorniji i uzet će taksi jer im vozačka dozvola ima veći značaj. Računica je jednostavna: više se isplati uzeti taksi i platiti 25 kuna po osobi, ako se vozi njih četvero, i doći do, primjerice, Medulina, nego ostati bez vozačke, kaže Kukolja, dodajući da taksi prijevoz danas više nije tako skup. Mladima do 21 godine, smatra, svakako bi trebalo uvesti pravilo o nula promila alkohola tijekom vožnje, a starijima možda i neka ostane 0,5.
Prema podacima Policijske uprave istarske, u prva tri mjeseca ove godine počinjeno je 286 prekršaja upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola. Prometnu nesreću pod utjecajem alkohola skrivila su 24 vozača, a kod 60 sudionika u prometnim nesrećama potvrđen je alkohol u krvi, prenosi Nataša Vitasović, glasnogovornica istarske policije.