ON U KOPE, DRUGI U ŠPADE

UNIO POMUTNJU: Biteri bi pola novca za političke stranke podijelio socijali. Evo što o tome misle pulski vijećnici

| Autor: Marcello ROSANDA
Kristijan Biteri  (Snimio Dejan Štifanić)

Kristijan Biteri (Snimio Dejan Štifanić)


Na sjednici pulskog Gradskog vijeća prava mala pomutnja nastala je tijekom točke dnevnog reda o financiranju političkih stranaka i nezavisnih vijećnika. Trebala je to biti tek formalnost, budući da se sastav vijeća promijenio u smislu zastupljenosti spolova, pa dolazi do određenih varijacija u financiranju stranaka i vijećnika.

No, vijećniku Kristijanu Biteriju (NLFZ) sinulo je da bi mogao predložiti da se financiranje političkih stranaka na sljedećoj sjednici prepolovi, a višak dodijeli, veli on, socijali. Također, najavio je da će, ukoliko to ne bude dogovoreno konsenzusom, taj prijedlog pretočiti u amandman na sljedećoj sjednici. Nitko se, međutim, nije složio s njim, te je u svojem naumu ostao usamljen, a pitanje je i koliko je taj prijedlog zakonski moguć.

Njegova koalicijska partnerica Sanja Radolović (SDP) pojasnila je da su javna sredstva najtransparentniji moguć te jedini legalan način financiranja političkih stranaka i nezavisnih lista, a s Biterijem se nisu složili ni drugi koalicijski partneri Ana Fonović i Noel Mirković iz pulskog Možemo!. Ovaj potonji je čak čvrsto ustvrdio da ne može vjerovati u što se pretvorila rasprava i da se stranke ne mogu financirati samo od članarina.

"Politika je u službi građana, ako se od javnog novca financira zdravstvo i socijala, onda trebaju i političke stranke koje rade u interesu građana. Tema je bila promjena pariteta spolova u Vijeću. Opet smo s teme koja se odnosi na prava prešli na temu koja se odnosi na pare i malo mi je muka slušati tu priču. Mislim da u ovom gradskom vijeću neki ne razumiju što je politika. Ne postoji stranka koja može doći na političku scenu od nule, zato je i zakonsko financiranje političkih stranaka pravedno i osigurava nam da budemo neovisni u svojim odlukama. Ukidanjem tih sredstava otvorio bi se prostor za korupciju", poručio je Mirković, na što mu je Sean Soldatić (HDZ) odgovorio rekavši da "stranka Možemo želi javni novac" i da "izgleda da ipak treba neki novac za rad na Facebooku i u komunikaciji s građanima". Potom se u ovu uzaludnu raspravu uključio i Milan Rašula.

"Gospodin Biteri je u koliziji s propisom. Postoji točno određeni zakon o financiranju političkih aktivnosti, te se prema tome izrađuje financijski plan. Možemo dignuti taj novac, tih 700 kuna, sa žiro računa i uplatiti negdje gdje vi predložite, ali ne dirati u nešto što je propisano proračunskom stavkom", pojasnio je Rašula.

Biteri je na kraju poručio da socijala i zdravstvo ne mogu glasati sami o svojim naknadama i financiranju, pa je predložio da se pozove pročelnica Vesna Sajić da objasni "može li se to ili ne može". Tu je rasprava, srećom, stala.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter