SEZAME, OTVORI SE

U CENTRU PULE OPET PROBLEMI S NOVIM SPREMNICIMA ZA OTPAD: Građani ih ne uspijevaju otvoriti, pa se smeće - gomila oko suvremenih spremnika

Da bismo uskladili stari i novi sustav prikupljanja i obrade podataka s novim ugrađenim setovima, izmijenili smo čitače, što podrazumijeva i drugačiji način otvaranja, prislanjanjem ključa umjesto umetanjem ključa u čitač. Zamjena se odnosi samo na mješoviti komunalni otpad, dok je za ostale spremnike način otvaranja ostao isti, tumače iz Herculanee

| Autor: Duška PALIBRK
(Snimio Duško Marušić Čiči)

(Snimio Duško Marušić Čiči)


Javio nam se čitatelj, žitelj starog grada koji, kaže, više ne može otvoriti podzemni spremnik za običan komunalni otpad kod Zavoda za zapošljavanje. Ne uspijeva to vjerojatno ni drugima pa se vreće sa smećem gomilaju naokolo. Herculanea je, naime, promijenila način otvaranja tih suvremenih spremnika.

Smeće i galebovi

- Prije je valjalo samo ubaciti ključić u za to predviđen utor i spremnik je bio spreman za otvaranje. Sada su umjesto utora stavili senzor koji nikako ne funkcionira. Prisloniš ključić na njega i čekaš, i ništa se ne zbiva. Možda jednostavno nisam stvoren za novu tehnologiju, možda ne razumijem da i ona ima neke svoje mušice, da ne radi svaki put kada bih ja to htio. Čekam nekoliko minuta, ništa. I onda se odjednom zna smilovati pa čujem lagano pištanje koje mi daje do znanja da je spremnik spreman za primanje otpada. E sad, tih nekoliko minuta može se pretvoriti u desetak, petnaestak… Ako se bacaču smeća žuri, nema mu druge nego ili uzeti otpad sa sobom pa se naknadno vratiti kad ima više vremena, ili jednostavno odložiti vrećicu sa smećem do spremnika, što baš i nije najbolja opcija budući da se galebovi vrlo brzo obruše na vrećicu i rastresu njezin sadržaj po čitavom Parku grada Graza.

Naravno da se čovjek zapita zašto su mijenjali prijašnji način otvaranja spremnika, i to samo na onom za komunalni otpad. Možda čisto da se malo sprdaju s građanima, da ih gledaju na onim kamerama postavljenim u blizini spremnika kako se muče, znoje, nerviraju… Zanima me koliko je taj njihov smisao za šalu, odnosno mijenjanje sistema otvaranja spremnika koštalo, tko je to platio. Ako se već šegače sa mnom, barem da znam koliko je iz mog džepa otišlo na to, piše nam ovaj Puljanin.

Herculanea nam ništa nije odgovorila na pitanje o tome koliko je to koštalo, ali su objasnili razloge izmjene sustava očitanja. Kažu da su setovi spremnika u najužem gradskom središtu, njih šest, uz dvije lokacije u općini Fažana, prvi takvi ugrađeni na našem području. Radi se o setovima na Trgu sv. Tome, Kapitolinskom i Danteovom trgu, Ulici Benediktinske opatije, Ciscuttijevoj i Gladijatorskoj ulici, gdje su bili korišteni elektronski ključevi sa starim načinom rada, koji se danas više ne proizvode. Svi preostali setovi, njih devet, koriste e-ključeve s naprednom tehnologijom prijenosa podataka, GPS modulom, pojašnjavaju iz gradskog komunalca.

Stari i novi sustav

- Kako bi uskladili stari i novi sustav prikupljanja i obrade podataka s novim ugrađenim setovima, izmijenili smo čitače, što podrazumijeva i drugačiji način otvaranja, prislanjanjem ključa umjesto umetanjem ključa u čitač. Zamjena čitača odnosi se samo na mješoviti komunalni otpad, dok je za ostale spremnike, za papir-karton, plastiku i staklo, za koje nije potrebna evidencija pražnjenja, način otvaranja ostao isti, tumače iz Herculanee.

Razlog zamjene čitača je taj, dodaju, što su s prijašnjim čitačima morali odlaziti na teren i "ručno" preuzimati podatke o broju otvaranja.

- Doslovno je djelatnik s odgovarajućim uređajem morao doći na lokaciju i preuzeti podatke na čemu se gubilo jako puno vremena. Sve je vezano i za blokiranje izgubljenih ili neuparenih ključeva koji se s novim sistemom primjenjuju na dnevnoj bazi, dok je prethodno i za to trebalo obilaziti spremnike na terenu. Novi čitači imaju ugrađen GSM modul koji omogućava kontinuiranu on-line komunikaciju, prikupljanje i dvosmjeran prijenos podataka, što značajno ubrzava i racionalizira proces obrade. U prijašnjem postupku nije se moglo znati ni jesu li svi podaci preneseni, odgovaraju iz Herculanee.

Tvrde da je spremnik koji koristi naš čitatelj ispravan, što vide, kažu, iz registracije otvaranja po svakom danu od kada je promijenjen čitač. Kažu da je na kapama spremnika za komunalni otpad naljepnica s uputom za korištenje, a za dodatna objašnjenja može ih se nazvati.

Zamjena ključeva za Stiglichevu i Tartinijevu

Iz Herculanee obavještavaju građane koji gravitiraju polupodzemnim spremnicima na poziciji Stiglicheva te Tartinijeva 1 i u Tartinijevoj ulici kod Dječjeg kreativnog centra, da mogu promijeniti elektronsku karticu ukoliko su primijetili da ne radi. Proizvođač je, naime, utvrdio da imaju pogrešan magnetski zapis te je poslao nove. Već ih je zamijenjeno 50-ak, kažu iz Herculanee. Korisnici se mogu radi zamjene sami javiti u Upravu Herculanee u Šijani, ali će ih obilaziti i njihovi radnici, radnim danima popodne ili subotom prije podne.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter