Bojan Vuk s članovima UABA ispred spomenika borcima NOR-a
Spomen-ploča je ovdje, nije nestala, samo je skinuta tijekom renoviranja kuće. Vratit ćemo je na mjesto kada je ispjeskarimo i obnovimo slova, kaže Dragan Perhat, nećak pokojnog Jurice Kalca
"Nije istina da Štinjan ne njeguje uspomenu na svoje antifašističke heroje, a Jurica Kalc, rođen u ovom mjestu, ima svoju ulicu, ime na spomeniku u centru mjesta te spomen-ploču na rodnoj kući", reagirali su stari Štinjanci nakon nedavne objave u našem listu da narodni heroj i španjolski borac Jurica Kalc u svom rodnom Štinjanu nema obilježja. Na takav zaključak upućivala je kratka rasprava nakon predavanja o španjolskom građanskom ratu, kada su članovi štinjanske Udruge antifašista istaknuli da bi trebalo vratiti spomen-ploču na rodnu kuću Jurice Kalca.
Obnova rodne kuće
Spomen-ploča skinuta je radi obnove fasade, no uskoro će se vratiti, potvrdio nam je jučer Dragan Perhat, nećak pokojnog Kalca.
- Ploča je ovdje, nije nestala, samo je naslonjena uz kuću i vratit ćemo je na mjesto kada je ispjeskarimo i obnovimo slova, veli nam Perhat dodajući da je ime njegova ujaka uklesano i na spomeniku antifašističkim borcima na Placi, u centru sela. On je ovdje, nastavlja, dobio i svoju ulicu - Kalčevu. "Ulica je bila u Puli, ali je primjerenije što je premještena u njegovo rodno mjesto i to se napravilo čim je ulica uređena", kaže Perhat. Njegova obitelj vodi računa i o obiteljskoj grobnici na mjesnom groblju na kojem Kalc nije pokopan, ali je njegovo ime i tamo uklesano.
Bojan Vuk, predsjednik štinjanske podružnice Udruge antifašističkih boraca i antifašista Pule, ističe da Štinjanci drže do svoje slavne antifašističke povijesti, a Udruga je pokrenula i inicijativu da se Područnoj školi vrati ime štinjanskog antifašista Mate Frančule koje je nosila do adaptacije prije dvadesetak godina.
Vratiti ime školi
Predsjednik Mjesnog odbora Štinjana Dušanko Babić veli da je upravo ovo mjesto jedno od rijetkih u kojemu se obilježja antifašističke borbe nisu dirala.
- Na zgradi Mjesnog odbora imamo spomen-ploču koja sve podsjeća da je upravo u ovom selu u rujnu 1941. formiran prvi Narodnooslobodilački odbor u Istri. Ploča je postavljena daleke 1959. godine i još je tu. Na spomenik na Placi uredno se polažu vijenci, mještani ostavljaju cvijeće i zapale svijeću, što se može vidjeti i danas. I biskup Milovan za jednog posjeta mjestu kazao je da je naša Placa jedinstvena po tome što je s jedne strane spomenik NOB-u, a s druge crkveni križ, zaključuje Babić.