(Arhiva)
Jesmo li uopće svjesni što naša djeca rade i čime su izložena ne samo na cesti, nego i na internetu, kad roditelja nema kod kuće? Današnje je društvo objeručke prihvatilo najjednostavnije rješenje za zabavu - mobitel, tablet i računalo. Oni odgajaju našu djecu.Budite iskreni i upitajte se kad ste zadnji put pogledali po čemu vaše dijete surfa na internetu i s kime razmjenjuje poruke? Nažalost, djeca su danas izložena brojnim opasnostima, ne samo u virtualnom svijetu, već i u stvarnom životu. Možda nesvjesno, ali često i sami pomažemo zlonamjernim predatorima tako što na društvenim mrežama otvoreno dijelimo stotine fotografija svoje djece, njihove navike, mjesta gdje se igraju…
U posljednjih godinu dana u PU istarskoj ustrojena su radna mjesta kibernetičke sigurnosti i digitalne forenzike. Zadatak policijskih službenika koji su posebno educirani i raspoređeni na ta radna mjesta su kriminalistička istraživanja kaznenih djela protiv računalnih sustava, programa i podataka, računalne prijevare, ometanje rada računala, računalno krivotvorenje, te kaznena djela spolnog iskorištavanja i zlostavljanja djece putem interneta.
- Nekad kriminalistička istraživanja započnemo dojavom oštećene osobe ako je putem interneta zaprimila neku poruku ili poziv da bi sudjelovala u činjenju kaznenog djela za iskorištavanje djece za pornografiju, a nekada dobivamo informacije od kolega iz drugih država koju su došli do nekih nama zanimljivih podataka. Jednako tako i mi informacije prosljeđujemo drugim državama. Međudržavna suradnja između policija i tijela koja se bave borbom protiv spolnog zlostavljanja djece je jako dobra, i upravo je to i rezultat našeg boljeg djelovanja i automatski uspješnije rješavanje slučajeva, ističe Vedrana Milovan, policijska službenica za kibernetičku sigurnost PU istarske.
Mukotrpan dio posla započinje kad sav zaplijenjeni sadržaj treba izanalizirati i pregledati i odlučiti što je, a što nije kazneno djelo. Vrijeme u tom dijelu istraživanja ovisi o količini pronađenog sadržaja.