Dječja knjižnica u centru grada, u Smareglinoj 2, otvorila vrata nakon godinu dana (Dejan ŠTIFANIĆ)
Dječja knjižnica na adresi Smareglina 2, nakon preuređenja prostora, revizije i reorganizacije knjižnične građe, počela je s redovnim radom. Sjetimo se, u ovaj prostor u centar grada preselili su koncem 2019. zbog renoviranja Pionirskog doma, a onda se odlučilo da Dječja knjižnica ovdje i ostane budući da je svima na ruku, djeci i roditeljima. Gotovo godinu dana bila je zatvorena radi preuređenja. Sada je ovdje sve puno vedrije, obnovljeni su podovi, oličeni zidovi, nove su police i rasvjeta, knjižnica je proširena na nekadašnji spremišni prostor pa je sve puno komotnije.
Puno vedrije i komotnije
Najavljeno uređenje dvorišnog prostora još se čeka, kao i multimedijalni odjel za mlade u prostoru pored, gdje je nekad bio kafić. Lani je u proračunu Ministarstva kulture i medija osigurano 150 tisuća kuna za nove police, stolove i stolice te interaktivnu opremu, a ove je godine za kompletno uređenje knjižnice s multimedijalnim odjelom za mlade u gradskom proračunu predviđeno 650 tisuća kuna. Knjižničarka Andrea Pavlović kaže da će taj dio za mlade biti, svakako, ali ne zna kada, to je sljedeća faza.
- Dječju knjižnicu smo reorganizirali da bi se djeca mogla lakše snalaziti. Izdvojene su knjige za djecu do tri godine, zatim od tri do šest godina, a u sklopu toga je i igraonica. Lektira za srednje škole je prebačena u Središnju knjižnicu. Dok smo bili u bivšem Pionirskom domu, imali smo i literaturu za srednjoškolce, a sada je Dječja knjižnica isključivo za djecu do 15. godine, dakle za vrtićarce i osnovnoškolce. Imamo i knjige za mlade, stripove, slikovnice na stranim jezicima, literature za roditelje s područja psihologije, pedagogije, prehrane i zdravlje. S početkom školske godine, u dogovoru s vrtićima i školama, krenut ćemo i s radionicama i programima, koliko nam to mjere dozvoljavaju. Čekaju nas i tradicionalne manifestacije: početkom listopada je Dječji tjedan, sredinom listopada počinje i Mjesec knjige, kaže knjižničarka Pavlović.
Reorganizacija građe trebala bi olakšati snalaženje među policama i pronalazak željenog naslova i djeci i roditeljima. Prvi je put primijenjen novi sustav klasifikacije i signiranja građe za djecu temeljen na sadržaju djela, što omogućuje okupljanje slikovnica i knjiga prema vrsti i određenoj temi. Na taj su način formirane sadržajne cjeline pa su zajedno na polici sada grupirane slikovnice o ekologiji, fantastičnim bićima, prometu, higijeni, prirodi, izazovima odrastanja, životinjama te mnogim drugim temama. Nove signature nalaze se na poleđini svake knjige, a vidljive su i u online katalogu knjižnice.
Knjige za roditelje i učitelje
Posebna novost je okupljanje slikovnica i knjiga za predškolce i prvašiće koje su vezane uz upoznavanje slova, olakšavaju prve korake u samostalnom čitanju te pridonose razvijanju vještine početnog čitanja.
Knjižnica posjeduje bogat fond slikovnica, djela lijepe književnosti i popularno-znanstvene literature za djecu i mlade do 15 godina, stripove, igračke, društvene igre, multimedijalnu građu, zbirku pedagoško-psihološke literature o razvoju i odgoju djece, knjige za roditelje, odgajatelje i učitelje.
Tijekom čitavog rujna svoj djeci i mladima do 15. godine poklanjaju jednogodišnje besplatno članstvo. Radno vrijeme Dječje knjižnice je ponedjeljkom, srijedom i petkom od 12.30 do 19 sati, utorkom i četvrtkom od 7.30 do 15 sati, prve, treće i pete subote u mjesecu od 7.30 do 13 sati.