TEŠKA SITUACIJA

Na liječenju je 96 oboljelih od koronavirusa: Usprkos svim teškoćama, PULSKA BOLNICA NASTAVLJA S RADOM

| Autor: Patricija SOFTIĆ
Dr. Ivica Fedel (Snimio Neven Lazarević)

Dr. Ivica Fedel (Snimio Neven Lazarević)


Epidemija je sveopći, javni problem, a ne samo problem bolnice. Resursi su jednostavno limitirani i sve ovisi o daljnjem tijeku epidemije. Isto tako, nakon javnog apela ravnateljice Hrstić, javilo nam se zaista jako puno građana sa željom da nam pomognu u radu na bilo koji način, i dio njih bi mogli uposliti na nekim nemedicinskim poslovima čime bi se rasteretile sestre koje bi se onda mogle posvetiti bitnijim poslovima, kaže dr. Ivica Fedel

U Istarskoj županiji u samoizolaciji je trenutno 1.809 osoba, a broj pacijenata na bolničkom liječenju u stalnom je porastu. Istarski stožer izvijestio je jučer da je zbog covida na liječenju u OB Pula 96 osoba, od kojih je 9 zbrinuto u respiracijskom centru. Iako bi se moglo očekivati da će zbog toga i pulska bolnica, poput nekih drugih u Hrvatskoj, zatvoriti dio djelatnosti i posvetiti se samo covid i hitnim pacijentima, to se neće dogoditi.

- Već gotovo 14 mjeseci neprestano nešto reorganiziramo ili na tjednoj, ili na mjesečnoj bazi, a sve ovisi o trenutnoj epidemiološkoj situaciji. U ovakvim okolnostima nemoguće je raditi dugoročne planove, jer su ova bolest i njena pojavnost jednostavno takvi da se mora pratiti stanje iz dana u dan. Brojke se iznose na dnevnoj bazi, i vidi se da postoji kontinuirano porast zaprimljenih jer zapravo dolazi do kumulativnog efekta. To znači da se zaprimljeni covid pacijenti moraju liječiti u bolnici 10 do 15 dana, ako ne i više, i ako imate tako dva tjedna ležeće pacijente i priljev novih, onda dolazi do te velike brojke. Njihovo stanje nije jednako teško, ali negdje od studenog prošle godine primamo samo teške i teže slučajeve covida koji baš zahtijevaju bolničko liječenje. Što se tiče organizacije rada bolnice, mi smo se odavno organizirali da imamo dvije odvojene bolnice koje u tehničkim kapacitetima mogu podnijeti puno veći broj pacijenata nego što to osoblje može podnijeti, rekao nam je zamjenik ravnateljice OB Pula dr. Ivica Fedel.

Nedostatak medicinskog osoblja, a pogotovo medicinskih sestara i tehničara, boljka je hrvatskog zdravstva koja je sada u vrijeme pandemije još više došla do izražaja. Stoga bolnica već mjesecima radi preraspodjelu dostupnog osoblja na dnevnoj bazi, uz već spomenutu pomoć dijela osoblja iz rovinjske bolnice i Zavoda za hitnu medicinu istarske županije. No, osim njih nedostaje i liječnika, a sama ravnateljica Irena Hrstić upozorila je da ispadanje samo jednog doktora iz sustava može značiti privremeno zatvaranje pojedine ambulante. Za sada se, kaže dr. Fedel, to ne događa, iako je u ovom trenutku pet covid-19 pozitivnih djelatnika i šest ih je u samoizolaciji. Ipak, morali su vratiti u Pulu jedan dio specijalizanata koji su u drugim klinikama na usavršavanju. Nije tajna da jedan dio medicinskih sestara nije izdržao ovaj tempo rada s mnoštvom prekovremenih sati i bez godišnjih odmora, pa su u zadnjih godinu dana iz bolnice otišle uglavnom u primarnu praksu.

- Ravnateljica je i jučer na sastanku Stožera pokušala još jednom doći do određenog broja medicinskih sestara iz drugih ustanova, ali to je sada već nemoguće jer su svi u problemima, ne samo bolnica. Ljudi imaju i neke svoje zdravstvene probleme, ili nam završe u samoizolaciji, ili se pak zaraze, tako da i domovi za starije i stacionari i domovi zdravlja, svi oni imaju iste probleme kao i mi. Epidemija je sveopći, javni problem, a ne samo problem bolnice. Resursi su jednostavno limitirani i sve ovisi o daljnjem tijeku epidemije. Isto tako, nakon javnog apela ravnateljice Hrstić, javilo nam se zaista jako puno građana sa željom da nam pomognu u radu na bilo koji način, i dio njih bi mogli uposliti na nekim nemedicinskim poslovima čime bi se rasteretile sestre koje bi se onda mogle posvetiti bitnijim poslovima. Ali nismo znali da će uzimanje volontera u bolnicu biti zakonski toliko teško. Trenutno obavljamo razgovore i nastojimo pronaći način na koji bi nam se ipak dozvolilo da dio volontera uzmemo u bolnicu. Svima njima je uzet kontakt i kad budemo pronašli rješenje, neki od njih će biti kontaktirani. Tako veliki odaziv u samo dva dana velika je pohvala našim građanima koji su savjesni i spremni pomoći u ovakvim situacijama, a i nama je to velika utjeha. Međutim, iskreno, nama najviše treba kvalificirani, stručni kadar kojeg nedostaje na burzi rada, rekao je Fedel.

Do zatvaranja dijela bolnice za ostale pacijente, kao što se bilo dogodilo prošle godine na početku epidemije, ne bi se smjelo dogoditi nikad više, navode liječnici. Već sada se u bolnici u radu s ne-covid pacijentima, kaže dr. Fedel, odgađa sve ono što nije hitno i po život ugrožavajuće, no i sve druge pacijente s nekim drugim bolestima i stanjima treba pregledavati i liječiti, jer će u suprotnom i oni postati ozbiljni bolesnici koji će dodatno ugroziti sustav.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter