OŠTRA REAKCIJA

Marin Lerotić, vijećnik IDS-a, o drastičnom poskupljenju usluga korištenja sportskih terena: TO JE ODRAZ BRIGE NOVE VLASTI PREMA PULSKOM SPORTU

Mario Peruško je bez javnog natječaja preuzeo vođenje Pula Sporta i umjesto da javno kaže da ne može funkcionirati bez oduzetih milijun i pol kuna, konstantno daje izjave u kojima apostrofira navodne manjkove iz proteklih godina. Međutim, rješenje za probleme je jednostavno. Vratite milijun i pol kuna Zajednici sportova za sate, uskladite taj iznos s povećanjem režijskih troškova i nikakvih problema neće biti, kaže Lerotić

| Autor: Milan Pavlović
Marin Lerotić (Snimio Danilo Memedović)

Marin Lerotić (Snimio Danilo Memedović)


Vijećnik IDS-a Marin Lerotić pojašnjava zašto je na ovotjednoj sjednici Gradskog vijeća oštro reagirao na tvrdnje direktora Pula Sporta Marija Peruška o tome da je ta tvrtka u stopostotnom vlasništvu Grada Pule najveći gradski gubitaš, te da uzroke takvog stanja treba tražiti u neplanskoj izgradnji sportske infrastrukture, poslovnim odlukama Grada i vodstva tvrtke iz prethodnih razdoblja, cijeni usluge koja ne pokriva rashode i neracionalnom korištenju sportske infrastrukture i energije. Naime, rasprava se vodila u okviru izvješća o radu te gradske tvrtke u kojoj je Lerotić od 2016. do 2020. godine obnašao dužnost predsjednika Nadzornog odbora.

“Čuli smo ovog tjedna na Gradskom vijeću, ali i nekoliko puta putem raznih medija i okruglih stolova prezentacije i opservacije direktora Marija Peruška koje bi se dale svesti u dvije rečenice - tvrtka je na rubu pucanja, akumulirani dugovi su veći od 10 milijuna kuna i mijenjamo potpuno način funkcioniranja tvrtke i plaćanje sati klubova koji koriste termine u objektima Pula Sporta. Treba biti iskren i jasno kazati - direktor Peruško podiže cijene usluga Pula sporta jer su gradonačelnik Filip Zoričić i SDP smanjili financiranje Pula sporta za 1,5 milijuna kuna u proračunu za 2022. godinu. To je odraz brige nove vlasti prema pulskom sportu, koja je s druge strane osnovala Zaklada za sport u kojoj nema niti jedne lipe, kazao je Lerotić.

Vijećnik IDS-a podsjeća da je tek 2017. godine isplaćen kredit za rekonstrukciju dvorane "Mate Parlova" iz 2003. godine kada je SDP kojem pripada Peruško bio dio gradske vlasti, te da je ta rekonstrukcija plaćena 60 milijuna kuna. “Za taj novac mogli smo izgraditi potpuno novu sportsku dvoranu čak i po današnjim cijenama, ali mi smo umjesto toga za taj ogromni iznos renovirali postojeću”, kaže Lerotić koji se osvrnuo i na, kako je rekao, “proizvoljne teorije direktora Peruška o tri godine neplaćanja računa i dospjelih obveza Pula Sporta.

“U tom mandatu od 2016. do 2020. godine, "kad gradsku vlast, Nadzorni odbor i Upravu nije bilo briga za funkcioniranje društva" kako kaže Peruško u jednom mediju, za svega 17 mjeseci projektiran je i izgrađen kompleks Gradskih bazena. Vrijednost tog posla iznosila je 60 milijuna kuna ili 9.200 kuna odnosno 1.221 eura po kvadratu. To je najbrže i najjeftinije realiziran takav projekt u čitavoj Hrvatskoj!”, kaže vijećnik IDS-a. Podsjeća da je u isto vrijeme građen i 2.500 kvadrata manji bazenski kompleks u Velikoj Gorici te da je realizacija tog projekta trajala nekoliko mjeseci dulje i stajala tisuću kuna više po četvornom metru od pulskog bazena. Peruško se, nastavio je, pohvalio i s 800 tisuća kuna dobivenih od nadležnog ministarstva za zamjenu umjetne trave na pomoćnom igralištu stadiona "Aldo Drosina" što je, kaže, doista hvalevrijedno. Međutim, podsjetio je na činjenicu da je 2018. godine Pula Sport od HNS-a besplatno dobio potpuno novi, hibridni travnjak za "Drosinu" vrijedan pet milijuna kuna, te uz financiranje zemljanih radova i diletacije u iznosu od 1,2 milijuna kuna, dodatno dobio od HNS-a više od pola milijuna bespovratnih kuna za održavanje terena.

“Nakon postavljanja novog travnjaka, na njemu je odigrano nekoliko reprezentativnih utakmica, među kojima i utakmica A reprezentacije u studenom 2019. godine, kao i finale hrvatskog nogometnog kupa u svibnju 2019. Za sve te događaje HNS je platio Pula Sportu više od pola milijuna kuna. Toliko o nebrizi za stadion "Aldo Drosina" koji je jedan od najljepših i najmodernijih stadiona u Hrvatskoj.”, poručio je Lerotić.

Podsjetio je i na besplatan Wi-Fi koji je uveden u svim objektima Pula Sporta i koji je, ne samo standard, već i obaveza klubova koji igraju prvu ligu, te na činjenicu da je 2018. godine klimatizirana najveća gradska sportska dvorana, dvorana Doma sportova.

“Spomenuo bih i da je izbačen azbest iz svih objekata firme, a od ljeta 2020. godine revitalizirani su teniski tereni na Bunarini na kojima je u ove dvije godine stasalo nekoliko državnih prvaka i doprvaka, dok prije toga djeca tamo nisu trenirala tenis. Evo, kad sve to sumiramo, doista vidimo da su vladali nebriga i nemar u tvrtki, a daj bože takvog nemara i nebrige i sljedeće četiri godine.”, ironičan je naš sugovornik.

Osvrnuo se i na financijske rezultate, rekavši da je u razdoblju dok je on bio na čelu NO-a, od 12 milijuna kuna prihoda, gotovo pet milijuna zarađeno na komercijalnoj osnovi, dok su ostalo činili prihodi Zajednice sportova za sate koje su koristili pulski klubovi, te da je EBITDA zaključno s 2019. bila uvijek pozitivna a te je godine bila veća od milijun kuna. “Kao predsjednik NO-a znam da je u trenutku proglašenja pandemije tvrtka imala plaćene sve režijske račune, kreditne obaveze, isplaćenu plaću radnicima i 750 tisuća kuna na računu. Znači, namjerno se plasiraju teze o financijskim poteškoćama i nemogućnosti poslovanja kroz dulje razdoblje, a razvidno je da je pandemijska 2020. nanijela veliki udarac jer je sport bio pod najvećim restrikcijama. Tri mjeseca se uopće nije smjelo baviti nikakvim sportom, znači nije bilo niti plaćanja sati, a ostatak godine tek djelomično kroz različita ograničenja. Društvo je prihodovalo gotovo tri milijuna kuna manje od Zajednice sportova i više od milijun kuna manje od komercijalnih djelatnosti jer se odlukom Gradskog vijeća nije naplaćivalo najmoprimcima zbog korone. Što se tiče sportskog turizma, on je u tom razdoblju bio u potpunosti zamro, a podsjetio bih da je 2019. samo kompleks Gradskih bazena svojom uslugom omogućio ostvarivanje više od 6 tisuća turističkih noćenja i zaradu veću od 300 tisuća kuna, ostvarenu jer su bazen koristili plivači na pripremama.

Supstitucijske mjere propisane su tek u srpnju i one su bile tek djelomične, u iznosu od par stotina tisuća kuna. Ako se prisjetimo da je korona hrvatsku Vladu koštala 40 milijardi kuna, čudi li onda da je korona teško pogodila Pula Sport u 2020. godini u kojoj je prvi put i EBITDA bila negativna? Međutim, zato je povećan fond sati i plaćanje Zajednice sportova ujesen 2020. i kroz proračun za 2021. te je tadašnji direktor Smailbašić narednu godinu uspio završiti pozitivno i kroz EBITDA-u, kao i računovodstveno.”, kaže Lerotić. Podsjeća da je aktualni saziv Gradskog vijeća, na prijedlog gradonačelnika Zoričića, smanjio financiranje iz proračuna za 1,5 milijun kuna financiranje kroz Zajednicu sportova. Zbog toga se, kaže, direktor Smailbašić zahvalio na funkciji jer je znao da će biti nemoguće, uz sva poskupljenja, financijski preživjeti 2022. godinu.

“Nakon toga gospodin Peruško je, uzgred, bez javnog natječaja preuzeo vođenje tvrtke i sad umjesto da javno kaže da ne može funkcionirati bez tih oduzetih milijun i pol kuna, konstantno daje izjave u kojima apostrofira navodne manjkove iz proteklih godina. Međutim rješenje za probleme je jednostavno. Vratite milijun i pol kuna Zajednici sportova za sate, uskladite taj iznos s povećanjem režijskih troškova i nikakvih problema neće biti. U proteklih 15 godina, kad su vladali oni „koje nije bilo briga za sport“, u Puli je izgrađena dvorana na Stoji, trodijelna dvorana na Velom Vrhu, dovršen stadion "Aldo Drosina", kompleks Gradskih bazena i kompletno četiri nova multifunkcionalna igrališta. Ulaganje u sportsku infrastrukturu iznosila su gotovo 200 milijuna kuna, a mi danas nismo u stanju uzeti ni besplatan umjetni travnjak na Valkanama. Bivši direktor i Darko Raić Sudar travnjak su dogovorili u HNS-u još 2019. godine, 2020. je na Gradskom vijeću pokrenuta promjena UPU-a da bi se postojeći nogometni teren proširio do punih nogometnih dimenzija te je pokrenuto izdvajanje iz Šumskog gospodarskog područja. Međutim, to je stalo, a DORH, kako kaže pročelnik Nikolić, vrši ofenzivu na Grad Pulu, što ne bi mogao činiti da je odrađeno izdvajanje iz šumsko-gospodarske osnove i završena promjena UPU-a. Ovako, s promjenom vlasti, jedan travnjak planiran za Pulu otišao je u Metković, a ostaje nam da vidimo hoće li barem taj drugi na koncu ipak nekako stići u Pulu.”, zaključuje vijećnik IDS-a.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter