"PALEŽ U SJEĆANJIMA"

Izložba u pulskoj Strukovnoj školi: Kada se djecu suoči sa svjedočanstvima, ona vrlo emotivno reagiraju

| Autor: Mladen RADIĆ

U Strukovnoj školi u Puli u ponedjeljak je otvorena izložba "Palež u sjećanjima". Izložba je prvi put prikazana u Pazinu, na Dan Istarske županije 2016. i prošla je 30-ak mjesta diljem Hrvatske, Slovenije i Italije. Na izložbi su izložene fotografije sela na području tršćanskog zaleđa, slovenske i hrvatske Istre, Liburnijskog krasa te zapadnog riječkog zaleđa koja su spaljena za vrijeme Drugog svjetskog rata, odnosno stradala su u akcijama tzv. "čišćenja terena" koje su izvršili nacisti sa svojim fašističkim pomagačima

Iz krvi i pepela

Izložbu su otvorili ravnatelj Strukovne škole Ivo Bebek i profesor povijesti Igor Šaponja.

- Da se svi sjetimo onoga što je bilo najveće zlo u 20. stoljeću i da se to više nikad ne ponovi, kazao je Bebek i zahvalio se Šaponji koji je dugo godina marljivo sakupljao sve činjenice koje ih na ovaj način želi predočiti uz slike, riječi, opise, a sve to oni kao profesori žele prenijeti na mlade generacije da se upoznaju sa svime onime što je bilo zlo kako se to zlo više ne bi ponovilo.

Šaponja je podsjetio da Strukovna škola već dugo godina sudjeluje u projektu zavičajne nastave, a ove godine tema je "Iz krvi i pepela - Stradavanja civilnih žrtava u Drugom svjetskom ratu". Učenici su bili na izletu u Lipi, Brgucu i Šainima, selima koja su spaljena tijekom rata, čime su odali počast žrtvama u Drugom svjetskom ratu.

- Gledali smo dokumentarce, živa svjedočanstva, bili smo na izletu, a kao finalni rad napravit ćemo kratki film koji će biti prikazan 10. svibnja na Festivalu zavičajnosti u pulskoj Gimnaziji, kaže Šaponja.

Kako su učenici reagirali na ono što su vidjeli i čuli?

- Naši učenici su emotivni premda to možda tako ne izgleda, ali kada ih suočite s tim svjedočanstvima, kada dođu na ta mjesta i suoče se sa svim tim što se dešavalo, onda stvarno emotivno reagiraju i s pažnjom prate i proučavaju ono o čemu se govori. Tako da je definitivno bilo uspješno, kaže Šaponja.

Zanimljiva terenska nastava

Zadovoljan je i ravnatelj Bebek.

- Mislim da ne treba trošiti riječi o Šaponji i njegovom radu, ali bitno je da se taj njegov uspjeh prenosi na mlade generacije. Još kada možete to zorno prikazati kroz slike, riječi i konkretne činjenice, kada djeca to vide, oni to emotivno prihvate i najbolje iz toga nauče. Šaponja im je kroz terensku nastavu pokazao ta mjesta, odveo ih na mjesta koja je spojio sa živim svjedocima i činjenicama iz povijesti. To je njima bilo jako interesantno, uvijek je proteklo izrazito pozitivno tako da smo zbilja sretni da na takav način možemo vjerodostojno prenositi na mlade generacije ono što se, nažalost, dešavalo prije jako puno godina, kaže Bebek.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter