Ne moraju biti u pitanju "teže" psihoze. Svi koji imaju potrebu za psihosocijalnom pomoći i savjetom, recimo, radi depresije, anksioznosti ili drugih sličnih problema, mogu se javiti u Dnevni boravak "Susret" na Verudi ili kontaktirati terapeute telefonom ili mejlom
U Dnevnom boravku "Susret" sada je 12 korisnika
Od studenog prošle godine, u sklopu EU-projekta "Podrška po mjeri korisnika", osobama s oštećenjem mentalnog zdravlja koje nisu smještene u socijalne ustanove, kao i članovima njihovih obitelji sa šireg pulskog i motovunskog područja pružaju se besplatne usluge savjetovanja i podrške u njihovoj kući.
Projekt provode domovi za odrasle osobe u Motovunu i Vila Maria u Puli, uz domove u Ljeskovici i Lobor-gradu, Udrugu za unaprjeđenje mentalnog zdravlja "Vrapčići" i Institut za razvoj tržišta rada.
- U Puli imamo desetak korisnika i isto toliko članova obitelji, u Motovunu su dva korisnika i dva člana obitelji. Aktivnosti su konstantne, redovito im dolazimo doma. To su vanjski korisnici koji nisu smješteni u domu i radi nekog razloga ne mogu dolaziti u naš Dnevni boravak u Puli, a imaju potrebu za psihosocijalnom podrškom pa idemo u kućne posjete. Do njih dolazimo putem Odjela za psihijatriju pulske bolnice ili Centra za socijalnu skrb, nešto i preko Patronažne službe Istarskih domova zdravlja. Ili njih upućuju da nam se jave ili nama sugeriraju.
Većinom su to stariji ljudi, osobe koje boluju od shizofrenije, do raznih psihoza i potrebe su im različite, od razgovora do konkretne pomoći oko, recimo, naručivanja kod liječnika i drugih zdravstvenih potreba, kaže Erika Todorić, radna terapeutkinja i voditeljica Dnevnog boravka "Susret" koji je Dom za odrasle osobe Vila Maria još 2016. godine otvorio u Puli, u Ulici Velog Jože na broju 22.
U Dnevnom boravku je trenutno 12 korisnika, većinom iz Pule, nešto iz okolice i svi oni samostalno dolaze i odlaze svojim kućama, a tu provode dio dana u učenju praktičnih vještina potrebnih za samostalan život, u kreativnom radu i druženju. Išli su i na izlete, što je korona prorijedila, a ovdje imaju i dva obroka, uče i kuhati. Cilj je da ostanu što duže u svom domu, osposobljeni za samostalan život, da se prevenira smještaj u instituciju. I s njima kao i s korisnicima koje posjećuju u njihovom domu, uz voditeljicu Boravka, radi i psihologinja Marija Miočić-Stošić.
- U domu korisnika njima i članovima njihovih obitelji pomažemo savjetima, osnažujemo ih i uključujemo u druge aktivnosti u zajednici. Naglasak je na individualnom pristupu, poboljšanju socijalnih, kognitivnih i funkcionalnih vještina, a moguće je individualno ili grupno savjetovanje. Ne moraju biti u pitanju "teže" psihoze. Svi koji imaju potrebu za psihosocijalnom pomoći i savjetom, recimo, radi depresije, anksioznosti ili drugih sličnih problema, mogu se javiti u Dnevni boravak "Susret" ili nas kontaktirati telefonom ili mejlom, kaže Todorić.
Za građane s Puljštine kontakti su Marija Miočić-Stošić (091/947-2801) ili Erika Todorić (091/317-8801), dok je u Motovunu nadležna psihologinja Lara Koraca (091/244-6662).
Projekt "Podrška po mjeri korisnika" vrijedan je 1.467.567 kuna i u cijelosti je financiran iz Europskog socijalnog fonda, bespovratnim sredstvima. Provodit će se 21 mjesec, do 31. ožujka 2022. Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je 1. srpnja 2020. između Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te Doma za odrasle osobe Vila Maria u Puli.