Dnevni boravak Susret na Verudi
Novost je što prvi put odlazimo u dom korisnika, gdje pružamo psihosocijalnu pomoć i podršku i članovima obitelji kojima je itekako potrebna. To će raditi psihologinja zaposlena na projektu. Posjeti će biti individualni, jednom do dva puta tjedno, dok će se grupni susreti odvijati jednom mjesečno u Dnevnom boravku Susret na Verudi, kaže Erika Todorić, radna terapeutkinja
Dom za odrasle osobe Vila Maria nositelj je projekta "Podrška po mjeri korisnika" vrijednog 1,47 milijuna kuna koji financira Europski socijalni fond. U projektu su im partneri domovi Motovun, Lobor-grad i Ljeskovica, Udruga Vrapčići te Institut za razvoj tržišta rada. Riječ je o projektu Europskog socijalnog fonda "Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici-faza I", a ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava potpisan je s Ministarstvom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku te Hrvatskim zavodom za zapošljavanje.
Prve aktivnosti u studenom
Namjera je pružiti psihosocijalnu podršku korisniku u njegovu domu i uključiti osobe s poteškoćama mentalnog zdravlja u zajednicu. Projektom će se obuhvatiti i članovi obitelji osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja. U planu je obuhvatiti 60 osoba s invaliditetom, odnosno s teškoćama mentalnog zdravlja i još toliko članova obitelji u Istarskoj, Požeško-slavonskoj, Krapinsko-zagorskoj i Brodsko-posavskoj županiji. Projekt traje od 1. srpnja ove godine do kraja ožujka 2022., a početak projektnih aktivnosti predviđen je u studenom.
- Na području Istarske županije predviđeno je pružanje usluge psihosocijalne podrške za ukupno 20 osoba s problemima mentalnog zdravlja te isto toliko članova obitelji osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja . Od tog broja, obuhvaćeno je 15 korisnika s područja Pule i okolice i 15 članova obitelji te još pet korisnika s područja Motovuna i okolice i isto toliko članova obitelji, kaže Erika Todorić, radna terapeutkinja u Vili Mariji i voditeljica njihova Dnevnog boravka.
Objašnjava da će prilikom prvog susreta s korisnicima stručnjaci procijeniti njihovo psihofizičko stanje i potrebu za učestalošću i vrstom usluga koje će im se pružiti.
- Novost ovog projekta je u tome što prvi put odlazimo u dom korisnika, gdje pružamo psihosocijalnu pomoć i podršku i članovima obitelji kojima je itekako potrebna. To će raditi psihologinja zaposlena na projektu. Posjeti će biti individualni, jednom do dva puta tjedno, dok će se grupni susreti odvijati jednom mjesečno u Dnevnom boravku Susret na Verudi. To je plan, a kad se krene s inicijalnim procjenama, vidjet ćemo je li nekom potrebna pomoć češće, a drugome rjeđe, ovisno o potrebama i stanju korisnika, objašnjava.
Destigmatizacija psihičkih bolesti
Dom Vila Maria kao izvaninstitucijsku uslugu nudi Dnevni boravak Susret, a projekt "Podrška po mjeri korisnika" predstavlja daljnji razvoj socijalnih usluga u zajednici i rad na destigmatizaciji psihičkih bolesti.
- Osim konkretnih usluga za korisnike, vrijednost projekta je i u poboljšanju postojećih usluga domova za odrasle kao rezultat edukacije stručnih djelatnika za kvalitetniji rad s korisnicima i kroz umrežavanje partnera iz javnog i civilnog sektora koji rade s istom ciljanom skupinom, veli Todorić. Ujedno poziva potencijalne korisnike i članove obitelji osoba s poteškoćama mentalnog zdravlja da se jave putem e-maila ([email protected]) ili telefona 091/317-8801.