Denis Bimbašić (snimila M. VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)
Ugostitelji i njihovi djelatnici, pa i vjerni im gosti, do zadnjeg su se trena nadali da će Istarska županija ipak biti izuzeta od najnovijih strožih mjera koje na tri tjedna još jednom zatvaraju veliku većinu djelatnosti.
Mnogi od njih jučer uopće nisu bili raspoloženi za razgovor i već su se pripremali za današnje ponovno zatvaranje objekata, drugo ove godine. I to je sasvim razumljivo jer neki od njih itekako strepe nad svojom sudbinom.
- Moram priznati da sam pomalo ljut na struku i vlasti koje su trebale reagirati puno ranije, i ako su nas mislili zatvarati zbog rastućih brojeva oboljelih, trebali su to učiniti još u 10. ili 11. mjesecu. Ionako je studeni jedan od lošijih potrošačkih mjeseci. Ovako svi gube, i mi i država koja će slabije napuniti proračun. Da su se barem tada odlučili na lockdown kao mnoge druge europske zemlje, možda bi se tako situacija do sada već stavila pod kontrolu i mogli bismo mirnije odraditi ovaj period, možda i bez zatvaranja u jednom od najjačih potrošačkih mjeseci u godini, kaže Bimbašić.
Dodaje da je još u kolovozu, kad su im ograničili radno vrijeme do ponoći, izjavio da je to bespotrebno jer su oni kafić, a ne noćni klub.
- Onda su nam prije otprilike mjesec i pol dana zabranili prodaju alkohola nakon 22 sata, umjesto da nas puste da odradimo normalno barem jedan period i da sada svi malo lakše dišemo. Znalo se da će se epidemiološka situacija pogoršavati s dolaskom hladnijih dana, ali se u cijeloj toj borbi protiv korone pokazalo dosta neprofesionalnosti. Ljudi su očajni, pogotovo oni koji nisu tako dugo u ugostiteljstvu, jer mi s dugogodišnjim stažem smo ipak već prošli kroz mnoge krize i naučeni smo štedjeti nešto "za crne dane". Preživjet ćemo nekako i ovo, ali oni koji to nisu uspjeli učiniti, ne znam kako će preživjeti. Moramo uzeti u obzir da nije rečeno da će se pred blagdane popraviti situacija, a onda dolaze i oni najgori mjeseci u godini kad potrošnja opada, tako da nisam optimist i mislim da prije Uskrsa nećemo zapravo znati na čemu smo. Osim toga, i kad vlada donosi mjere, one se uglavnom odnose na zaposlenike, a ne na same poduzetnike od kojih se i dalje, usprkos svim objektivnim poteškoćama, očekuje da redovno podmiruju sve svoje troškove. Nemojmo zaboraviti da imamo najviši PDV u Europi, a gdje su još sva ona druga davanja i nameti od kojih mnogi uopće nemaju smisla. Žao mi je što to moram reći, ali bojim se da mnogi neće preživjeti ovu zimu. Naprosto, smatram da je netko donio krivu procjenu i sad ćemo svi biti na gubitku, jer nećemo moći ni redovno raditi, a kamoli u onim kućicama na adventu, rekao je Bimbašić.