TEST PLIVAČKIH SPOSOBNOSTI

PORAŽAVAJUĆE: Čak 30 posto malih Puljana iz prvih i drugih razreda osnovnih škola NE ZNA PLIVATI


Skočiti u vodu te otplivati do kraja bazena i nazad izgleda kao jednostavan zadatak, no u stvarnosti nije tako. Mnogi su se klinci, mada su svi uglas vikali da znaju plivati, jučer nakon skoka u bazen hvatali za bove prije nego što su otplivali do kraja staze, a neki nisu ni krenuli s plivanjem.

Testiranje plivanja, u sklopu programa Plivačkog kluba Arena "Znamo plivati", provodi se već šest godina, a prvi puta mališani dolaze pokazati svoje plivačke sposobnosti na novi gradski bazen, što im je, kako su nam kazali, odlično iskustvo.

Pad u more

- Mališani prvih i drugih razreda moraju skočiti u bazen i otplivati 50 metara. One koji ne otplivaju niti 25 metara smatramo neplivačima, veli nam voditelj bazena i trener plivanja Samuel Smailbašić. Testom se zapravo, kako pojašnjava, želi simulirati situacija pada djeteta u more ili vodu te bi li se ono moglo samo izvući na kopno.

Ove će se godine testu plivačkih sposobnosti podvrgnuti čak 1.200 mališana, i to prvih i drugih razreda svih pulskih osnovnih škola te iz Fažane i Vodnjana.

Upitan da prokomentira prve rezultate, Smailbašić veli da se iz godine u godinu pokazuje da neplivača, iako živimo na moru, ima od 20 do 30 posto, s tim da se u Puli zadnjih godina taj postotak ipak smanjuje.

- Rezultati su sve bolji i jedva čekam da vidim što će biti za koju godinu. Očekujem da bi oni u konačnici trebali biti bolji nego lanjskih godina jer su djeca ipak dobila novi bazen i u klubovima trenutno trenira više od 800 mališana, dok se lanjskih godina taj broj kretao oko 300. S druge strane, po prvi puta testiramo i prvašiće pa je moguće da će rezultati ove godine na kraju biti i lošiji od prosjeka, kazuje nam voditelj bazena.

Svi mališani koji se pokažu neplivačima ili slabim plivačima dobit će 18 sati besplatne poduke plivanja na Gradskim bazenima Pula. Ove će godine, dodaje Smailbašić, s obzirom na to da će se obuka provoditi na novom pulskom bazenu, a ne u Valbandonu, roditelji dobiti bolje termine i program koji je osmišljen za njih.

Program "Znamo plivati", u sklopu kojega po djecu dolaze autobusi, vode ih na testiranje i nazad u školu te im nudi besplatnu obuku, košta 260 tisuća kuna, a financira ga Središnji državni ured za šport, Grad Pula, Grad Vodnjan te Općina Fažana i Plivački klub Arena, čiji treneri provode testiranje djece.

Nažalost, doznajemo da, unatoč ovom programu koji može spasiti nečiji život, još uvijek postoje roditelji koji ne dopuštaju da njihova djeca pristupe testiranju pa je moguće da je realan broj neplivača još i veći.

Za jučerašnjeg posjete bazenu testiranju su pristupili mališani talijanske Osnovne škole "Giuseppina Martinuzzi". Djevojčica Carla iz 1a razreda kazala nam je da će sigurno proći test.

Tjelesni odgoj

- Da, znam plivati! Tata me naučio na kupalištu Stoja, kazala nam je Carla, dodajući da voli plivati, a već je bila i na bazenu pa zato ima kapicu za plivanje. Njezina kolegica Allegra ispričala nam je da ju je još lani mama naučila plivati. I ona je bila na bazenu gdje uživa, a uskoro će početi trenirati plivanje.

- Bazen je divan i voljela bih kada bi plivanje ovdje bio sastavni dio tjelesnog odgoja u osnovnim školama, kazala nam je njihova učiteljica razredne nastave Ester Contossi. Smatra da je program odlično osmišljen upravo da bi se detektirala djeca koja ne znaju plivati. I kod nje u razredu, rekla nam je, ima dosta djece koja ne znaju plivati, a neka se uopće ne znaju održavati na površini vode.

- Nažalost, roditelji radi posla imaju sve manje vremena za odlazak s djecom na more i ovo su posljedice. Drago mi je da će neplivači dobiti besplatnu poduku i iz iskustva znam da mnogi, nakon što nauče, zavole plivanje i na kraju upišu neki od vodenih sportova, zaključila je Contossi, jednim okom stalno budno prateći mališane koji su srčano skakali u vodu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter