POMOĆ I PODRŠKA NA PUTU OZDRAVLJENJA

Klub žena liječenih od karcinoma dojke GEA – Pula puno je više od toga, a djeluje više od 20 godina

| Autor: Jelena Milović
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Gea Pula jedna je od onih udruga koje jednostavno ne staju. S obzirom na svoju ciljnu skupinu konstantno, kroz različite aktivnosti i usluge, pružaju podršku onkološkim bolesnicima, najvećim djelom ženama oboljelim od karcinoma dojke. S obzirom na veliku angažiranost i strast kojom svemu pristupaju, nije neobično da u Puli, ali i šire - u cijeloj Istri, građani jako dobro znaju za Geu i sve dobrobiti koje kao udruga pružaju pacijentima, onda kad im je najpotrebnije.

Dugogodišnja predsjednica Nataša Vitasović, koja i sama iza sebe ima tu najtežu borbu koju je izvojevala u korist vlastitog ozdravljenja, sada, zajedno s vrijednim timom, uglavnom žena, osmišljava na koje sve načine olakšati put ka oporavku i svemu onome što može pridonijeti suočavanju s dijagnozom koja je možda i najizazovniji dio procesa.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Stručni suradnici i brojne aktivnosti

- Naša udruga ima sad već veliku tradiciju, preko 20 godina, a želim ovim putem spomenuti našu Ljiljanu Vojnić koja je sve i pokrenula. Ovakav tip udruge je velika vrijednost. Iako u nazivu imamo žene i karcinom dojke, želim naglasiti da mi pružamo podršku ženama koje su oboljele i od drugih malignih oboljenja, ali i drugih težih oboljenja, kao i muškarcima kod oboljenja dojke i drugih malignih oboljenja.

Na raspolaganju smo i članovima obitelji oboljelih, jer i oni vrlo često trebaju pomoć psihoterapeuta. Dijagnoze djeluju na cijelu obitelj, pojašnjava Vitasović činjenicu da osim oboljelih i potrebe da im se psihološki pomogne i članovi obitelji prolaze tešku prilagodbu na novonastalu situaciju.

Osim Vitasović, kao predsjednice, iskustvo s ovom bolešću imaju i tajnica Loredana Šćulac i djelatnica Koraljka Mezulić, koje smo zatekli pri posjetu, a u Udruzi je zaposlena i Tina Šćulac. U Udruzi su programe, saznajemo, osmišljavale povodeći se svojim iskustvom, ali i kroz razgovor s članicama te prema njihovim potrebama.

- Znale smo što nam je tijekom liječenja falilo; koji vid podrške. Prije svega tu je psihoterapeut, naša Štefanija Prosenjak-Žumbar, koja je dugi niz godina u udruzi u vidu individualne terapije, ali i grupnih radionica. Upravo te radionice doprinose umrežavanju i povezivanju članica, pogotovo onih koje po prvi put dođu i možda se osjećaju izgubljeno. Međutim, kada osjete tu dinamiku grupe, povezuju se i međusobno upoznaju.

Ono što je važno, a što se kod nas provodi, jest limfna drenaža, a ona je i jedna od najzastupljenijih aktivnosti. Provodi je naša viša fizioterapeutkinja Gracijela Benčić koja se dodatno educira za samu limfnu drenažu, pristupa suvremenim metodama liječenja zbog limfedema koji je vrlo česta posljedica nakon operacije dojke. Međutim, s problemom oticanja susreću se i žene koje su oboljele od raka jajnika, maternice, kao i muškarci koji su imali rak testisa te svima njima ona pomaže.

Osim toga ona vodi i ciljane medicinske vježbe koje su jako dobro prihvaćene od članica, a one pomažu u prevenciji limfedema, ali i ojačavanju cijelog tijela nakon liječenja. Tu su i vježbe disanja, koje su također iznimno važne za oboljele od raka dojke. Naime, problem je u području prsnog koša i često postoje poteškoće s plitkim disanjem, a znamo kako je disanje važno, opisuje Vitasović.

Koliko je važno biti dobro informiran kako bi se uhvatili u koštac s bolešću i znali sve što treba, u Gei su itekako svjesni, a stanje imuniteta u tome igra značajnu ulogu.

- U svemu tome treba biti jako oprezan, jer je internet pun svakojakih čudotvornih lijekova, a dodaci prehrani moraju biti pod stručnim nadzorom. Za taj je dio tu naša farmaceutkinja, Ana Grbac koja već dugi niz godina surađuje s našom Udrugom i odgovara te savjetuje sve one koji joj se obrate. Fitoterapeutkinja Vesna Thile bavi se proizvodnjom raznoraznih čajeva, ljekovitih masti, kao i dekorativne kozmetike na prirodnoj bazi.

Naime, kreme koje kupujemo znaju imati štetne sastojke koje netko tko je prebolio maligna oboljenja treba izbjegavati. Nudi i savjete vezane za detox organizma, čišćenje tijela od svih onih otrova koje smo unijeli tijekom zračenja i kemoterapije. Što se tiče podizanja imuniteta, okrenuli smo se jednoj metodi koju bi neki nazvali alternativnom, ali bioterapija Zdenka Domančića prepoznata je i priznata metoda, o kojoj su napisane knjige od strane samih liječnika.

Imamo sreću da smo uspjeli ostvariti suradnju s Tihomirom Zefijem koji jednom mjesečno održava grupe bioenergije, kroz ciklus od četiri dana zaradom. Otvorene su za javnost te svatko tko je u potrebi može se javiti direktno njima, a sve se odvija u našem prostoru. Za naše članice to je potpuno besplatno, a kako nema cjenika, svatko može dati koliko želi i koliko mu je prihvatljivo, poručuje predsjednica Udruge.

Na svakom putu ozdravljenja, kreativnost i užitak stvaranja, nemjerljiv je i nezamjenjiv dio. Tako i Gea kroz svoj bogati opus aktivnosti nudi i kreativne radionice.

- Tu je izrada prigodnih rukotvorina, darova za neke blagdane, a koje provodi Adrijana Radolović Rajko koja je, također, već dugo s Udrugom. Ona nam uvijek osmisli i kalendar koji je i ove godine izašao, uz lijepe fotografije i stihove ili poruke. Osim navedenog, kreativne radionice plesa nam provodi i Daria Udossi, a Noela Paoletić nam je održala radionicu sa cvijećem, tj. izradu aranžmana.

Imamo jako lijepu suradnju i vjerujem da ćemo u budućnosti imati još nekih novih radionica; možda tečaj fotografije, dizajn interijera - sve ono što bi našim ženama bilo interesantno, najavljuje Vitasović, koja naglašava pristup kojim se na najbolji mogući način žene može motivirati i učiniti ih zadovoljnijima.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Puno planova za budućnost

U ovoj godini u planu je i radionica kuhanja. Kako aktivno surađuju s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo, koriste i usluge Savjetovališta za prehranu, a zajednički su napravili brošuru o pravilnoj prehrani. U Gei se provodi i joga, a za nju je zadužen Saša Jaklin koji je, kao i većina spomenutih suradnika, stalni postav Udruge koja sve čini kako bi mutidisciplinarno pristupila kompleksnosti stanja u kojem se nalaze oboljeli.

Upravo iz razloga što je riječ o neprofitnoj organizaciji, Vitasović se zahvaljuje svim građanima koji u velikom broju poprate manifestacije u organizaciji Udruge Gea te na taj način omogućavaju da ona nastavi sa svojim radom. Naravno, Gea ima i potporu Grada Pule i Istarske županije, ali i nekih tvrtki koje im pomažu. Međutim, Vitasović smatra kako Udruga upravo svojim radom pokazuju da savjesno troše sva sredstva.

- Vrata Udruge su otvorena svakodnevno, od 9 do 13 sati, a imamo zaposlene dvije osobe. Jako je puno posla, ali i jako puno volontera koji nam pomažu. U skladu s time, imamo i jako puno planova za budućnost. Želja nam je, jer uvijek želimo unaprijediti svoj rad, da uz pomoć naše fizioterapeutkinje Štefanije i Suzane Forlani, koja drži predavanja o samopregledu dojki i u srednjim školama, te Benite Šarić, provedemo edukaciju ili osposobljavanje naših članica za timove pomoći novooboljelima.

Puno je lakše kad s novooboljelima razgovor obave osobe koje o tome znaju puno iz vlastita iskustva. Kad se dogodi recidiv bolesti, te bi članice mogle i u posjet; kućni ili u bolnicu, te dati potporu. Voljele bi krenuti i sa snimanjem nekakvog podcasta ili emisija, u kojima bi psihoterapeut, recimo, razgovarao s novooboljelom članicom. Bilo bi dobro da te teme budu nit vodilja nekome te da informiraju i osnažuju. To su svakako planovi za ovu godinu, opisuje Vitasović.

Brojke u padu smrtnosti od ove bolesti ipak su razlog za svojevrsno zadovoljstvo, jer to znači da je prevencija, na neki način, ipak urodila plodom, navodi predsjednica Udruge.

- Puno naših aktivnosti i jest usmjereno na prevenciju, zato nas to veseli. To su stalni podsjetnici i informacije. Rak dojke će se dogoditi, ne postoji klasična preventiva, a o tome, naravno, puno više znaju naši liječnici. Uvijek postoje rizični faktori. Međutim, važno je da se on otkrije u ranoj fazi, jer je onda u potpunosti izlječiv. Zato mislim da je jako važno ovo što radi naša i sve druge, slične udruge.

Žene su se aktivirale i kultura brige o vlastitom zdravlju je na puno većoj razini. Zdrav čovjek misli da se njemu bolest neće dogoditi, a tako su mislili i oboljeli, prije negoli im se dogodila. Zato je važno da stalno podsjećamo. Sve nas je više članova u Udruzi i to je dobro jer smo sve vidljiviji i tako možemo doprijeti do sve većeg broja ljudi, zaključuje Nataša Vitasović. To, naravno, znači da osim akcije koju stalno poduzimaju, neće izostati ni reakcija.

(Snimio Milivoj Mijošek)(Snimio Milivoj Mijošek)

Kalendar Kluba GEA – Pula

Svake godine s znatiželjom se čeka kalendar Udruge Gea koji uvijek nosi jednu poseban dizajn fotografija i poruka. Do kalendara se može osobno u prostorijama Udruge u Nobileovoj ulici, javiti se na mail [email protected] ili u inboks Facebook stranice Udruge.

Kalendar je besplatan, ali se uvijek, po vlastitom nahođenju može donirati rad ove vrijedne, humane i angažirane Udruge, koja ta sredstva uvijek iskoristi u prave svrhe.

Dan narcisa

Humanitarna je akcija kojom se prigodnom podjelom cvijeća prikupljaju sredstva za financiranje aktivnosti udruge među kojima su najznačajnije i najpotrebnije limfna drenaža, ciljane medicinske vježbe i savjetovalište liječnika onkologa, a od 2019. godine tu su i nove aktivnosti kao što su savjetovalište psihoterapeuta, savjetovalište nutricionista koje se ostvaruje u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Istarske županije, savjetovalište i predavanja farmaceuta o korištenju različitih dodataka prehrani i djelovanja lijekova te savjetovalište i predavanja fitoterapeuta o podizanju imuniteta prirodnim čajevima i tinkturama i korištenju proizvoda za njegu tijela bez štetnih sastojaka.

Savjetovalište

Savjetovalište je namijenjeno članicama Kluba i članovima njihove obitelji kao i drugim zainteresiranim osobama, gdje se mogu konzultirati s liječnikom, onkologom, psihologom i prehrambenim tehnologom u vezi s bolešću, liječenjem, rehabilitacijom, prevencijom, prehranom i nabavi ortopedskih pomagala.

Dan ružičaste majice

Riječ je o utrci humanitarnog karaktera, a sredstva koja se prikupljaju namijenjena su provođenju preventivnih i rehabilitacijskih programa u Klubu žena liječenih od karcinoma dojke Gea Pula: ciljane medicinske vježbe i limfnu drenažu koje provode posebno educirane fizoterapeutkinje te savjetovališta liječnika onkologa koji pružaju stručnu pomoć oboljelima od karcinoma dojke.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter