(Snimio Daniel Janko)
Jučer je održana manifestacija, šesta po redu »Lov na filantropsko blago Pule«. Riječ je o aktivnosti koja se provodi među osnovnoškolcima u svrhu promicanja filantropije i njenih vrijednosti. Spoj je to povijesti, solidarnosti i zabave u jedinstvenom natjecanju, s porukom da svaka mala gesta solidarnosti može imati velik utjecaj na živote drugih.
»Lov« je započeo na Forumu, a organiziran je u sklopu Tjedna filantropije od strane Zaklade Istra. Radi se o zanimljivoj potrazi na čak devet točaka po gradu, nakon čega je uslijedio i kviz o filantropima Pule u Gradskoj vijećnici, pod vodstvom volonterke Eme Korotaj koja je i sama prije šest godina sudjelovala na prvom »Lovu«. Uz vodstvo nastavnika i glumaca Teatra Naranča, timovi su prošli kroz filantropski itinerar grada te stekli dragocjena iskustva i znanja koja su pokazali na završnom kvizu.
- Krenuli smo još 2016. godine kada smo imali izložbu Filantropija u Svetim srcima i mislim da smo jedini zasada, a »guramo« to i na međunarodnu razinu, koji koriste povijest filantropije i povijesnu priču o njoj te ju koristimo da motiviramo danas djecu, učenike, mlade, ali i sve zainteresirane mještane da i oni budu filantropi. To je jedna dječja igra kroz koju se učenici kreću po gradu te upoznaju kulturno-povijesnu baštinu svoga grada, priče vezane za filantropiju; kada je tko i što učinio dobro za ovaj grad, a zapravo prvenstveno uče o važnosti davanja, pomaganja, solidarnosti, doniranju te ih potičemo da i oni sami budu filantropi, rekla je upraviteljica Zaklada Istra Helga Možé.
U događaju su, veli, sudjelovali učenici šestih razreda iz sedam osnovnih škola: Kaštanjer, »Giuseppina Martinuzzi«, Vidikovac, Veli Vrh, Šijana i Centar iz Pule te OŠ Marčana, a svaka je ekipa sudjelovala s po četiri učenika koji su predselektirani već u školi. Možé dodaje i da bi joj bilo jako drago da se ovakva aktivnost proširi na cijelu Istarsku županiju te da potom veliko finale bude u Puli, na čemu se i radi.
Osim što su djeca imala priliku istraživati filantropsku povijest Pule kroz zanimljive zadatke i aktivnosti, aktivno su doprinijeli zajednici prikupljanjem donacija za djecu u potrebi; ovoga puta za njih sedmero na području Istarske županije, a prema podacima Udruge Naš San Njihov Osmijeh, što je i vrlo važan segment cijele ove priče. Novost je to ovogodišnjeg Lova na filantropsko blago Pule, a koja je dala još veći naglasak na važnost filantropije i dobročinstva.
Zaklada Istra pokreće i program školskih filantropskih klubova te na početku s djecom zajednički propituju jesu li ona upoznata sa samim pojmom filantropije i jesu li prepoznali primjere filantropije u svom okruženju. Potvrđeno nam je da se kod djece, tijekom vremena, vidi razlika u poimanju filantropije, ali i ne samo to.
- Recimo, imamo djecu koja uopće nisu osviještena i ne znaju što bi o tome uopće rekli. Međutim, nakon što samo kratko s njima radimo, oni imaju vrlo jasnu ideju koliko je filantropija lijepa i da oni sami žele pomagati, a počnu se tako i ponašati. Zato se taj školski klub zove »Feel good club«, rekla je upraviteljica Zaklade.
U vremenu kada djeca i mladi sve više traže uzore i inspiraciju, potrebno je orgnaizirati što više događaja poput ovog koji ih potiču na solidarnost, zajedništvo i brigu za one najugroženije, istaknuto je.
Direktorica Turističke zajednice Grada Pule Sanja Cinkopan Korotaj zahvalila se Zakladi na organiziranju manifestacije kojom se učenici, ali i gosti, kroz kartu filantropije, upoznaju s poviješću grada koja nije toliko vidljiva i učenicima zaželjela da prenose naučeno.
Ivan Glušac, pročelnik Upravnog odjela župana, osvrnuo se na važnost ovakvih programa, ocijenio ih hvalevrijednim, naglašavajući kako događaji koji na zabavan način podučavaju djecu o povijesti i kulturnoj baštini našeg grada igraju ključnu ulogu u očuvanju kulturnog nasljeđa i jačanju lokalnog identiteta Istarske županije. Uz to, poželio im je mnogo sreće i potaknuo ih da se zabave u ovom edukativnom i inspirativnom iskustvu.
- Djeca na ovaj način mogu dobiti znanja koja nisu u školskom kurikulumu. Prvo moramo poznavati lokalne običaje i tradicije da bi se upoznavali sa stvarima koje se događaju u svijetu oko nas. Prebogata je povijest našeg grada i možemo našoj djeci svjedočiti koliko je bio dugotrajan proces izgradnje našeg identiteta; identiteta otvorenosti, multikulturalnosti i prihvaćanja ljudi bez obzira otkuda dolaze, naglasio je Glušac.
I danas smo, kaže Glušac, svjedoci da se svijet ubrzano mijenja i da je stalno u pokretu, ali takva je bila i povijest našeg grada, tako da je ovo fantastična forma da si djeca kroz igru i traženje blaga približe, ne samo povijesna razdoblja, već i različite značajne ličnosti našega grada.
- U današnjem virtualnom svijetu djeca ponekad imaju krive uzore, a ovo je način da im se, osim baštine, približi i humanost koju su ljudi, kroz različite povijesne etape, pokazivali. Te se vrijednosti pomalo i gube, a morale bi biti osnova svakog društva, rekao je Glušac ispred Istarske županije koja i jest osnovala Zakladu.
Djeci se obratila i zamjenica gradonačelnika Grada Pule Ivona Močenić te poručila da joj je jako drago što ih vidi u ovolikom broju i da je važno činiti dobra djela. Kada ih činimo, postajemo bolje osobe, ustvrdila je Močenić. U Gradskoj vijećnici djecu je dočekao Bruno Cergnul, zamjenik gradonačelnika grada Pule i pritom rekao kako filantropija u Puli ima veoma dugu tradiciju te da je hvalevrijedno što na ovaj način uče o važnosti činjenja dobrih djela.