Na skupu koji je održan na ulazu u tvornicu, u organizaciji nezavisne grupe građana pod nazivom "Recimo zajedno dosta zagađenju" poslana je jasna poruka kako se ne želi više tolerirati višegodišnje zagađenje iz tvornice cementa Calucem. "Građanima ništa ne znači to što su "usrednjene" vrijednosti u zakonskim okvirima. Usporedimo li to s vožnjom automobila 300 km/sat na nekim dionicama, a na nekima 50 km/sat, srednja vrijednost brzine može biti vožnja 60 km/sat, ali nesreća se dogodila zbog onih 300 km/sat.
Stanovnici Stoje žele udisati zrak bez smrada sumpora i prašine, žele da ne moraju sa svojih prozora i balkona svakodnevno skidati naslage crne "prašine" i da ih noću ne budi buka lupanja iz cementare. Stanovnici Stoje žele samo ono što im je Ustavom zagarantirano – pravo na čisti zrak", poručeno je s ovog skupa. Na njemu su se okupljenim građanima obratili organizatori i zajednički pojasnili zahtjeve, kao što su i najavili daljnje aktivnosti. I ovdje ne namjeravaju stati ponukani onečišćenjem zraka kojeg, naglasili su, i bez ikakvog mjerenja snažno osjećaju. Podršku skupu dao je i pulski gradonačelnik Filip Zoričić koji je rekao da je Grad pripremio tužbu protiv tvornice vezano za povišene razine čestica, a njena osnova je poštivanje standarda EU u ne prekoračivanju razine čestica koje su uobičajene. Saznajemo i kako će Grad tražiti reviziju inspekcije oko okolišne dozvole, ali i dozvole za rad.
- Apeliramo na Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije da revidira okolišnu dozvolu tvornice cementa u Puli te istu uskladi sa standardom koji propisuje Europska unija koja nalaže proizvođačima cementa da emisije moraju biti u rasponu od 50-400 mg/m3 u dnevnom prosjeku. Taj se standard primjenjuje u okolišnim dozvolama preostale tri tvornice cementa u RH. Smatram da građani Pule u 2024. godini imaju pravo zahtijevati da svi gospodarski subjekti, bez izuzetaka, moraju zadovoljiti minimalne ekološke standarde koje propisuje EU, rekao je Vladimir Jurišić koji je pozvao građane da pojedinačno, vlastoručnim potpisom, šalju elektroničku poštu prema Ministarstvu zaštite okoliša i traže revidiranje postojeće okolišne dozvole tvornice.
- Kao grupa građana već smo poslali prijavu državnom inspektoratu u proljeće 2024. godine, a isti je, na temelju naše prijave, pokrenuo prekršajni postupak zbog utvrđenih nepravilnosti te je naložio Gradu Puli izradu Odluke o procjeni razine onečišćenja zraka. U dogovoru s gradonačelnikom nabavljena je mjerna stanica. Nakon toga pisali smo Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije o pojavi smrada i prašine na širem području tvornice, a razgovarali smo i sa ZZJZ (op. a. Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije). Očito nas nisu shvatili ozbiljno dok smo molili da se nešto poduzme i zato sada ovim prosvjedom sve navedene prozivamo javno. Zahvaljujem se svima koji su u zadnje vrijeme radili s nama iz MO Stoja i MO Sv. Polikarp-Sisplac po pitanjima zagađenja iz cemetare. Nismo protiv tvornice, samo želimo da se poštuju standardi EU, poručila je Dragica Pršo.
- Prema podacima ZZJZ IŽ o zdravstvenom stanju stanovništva i radu zdravstvene djelatnosti u Istarskoj županiji u 2023. godini u odnosu na 2022. godinu evidentirano je 13,7 posto više tumora ukupno, a broj zloćudnih tumora veći je za 39,4 posto, s tim da je rak pluća drugi po zastupljenosti. Gdje su uzroci takvog porasta zloćudnih tumora? Na kojim područjima u IŽ je veća učestalost karcinoma? Odgovore na ta pitanja očekujemo od ZZJZ IŽ koji bi samoinicijativno trebao tražiti uzroke ovakvih velikih brojeva i na temelju epidemioloških istraživanja dati smjernice nadležnim županijskim službama, Ministarstvu zdravlja i općinama i gradovima za daljnje akcije. Tražimo nadogradnju mjerne postaje na Fiželi kako bi se pratili parametri lebdećih čestica: PM 2,5 i PM 10 s mjerenjima crnog ugljika kao sastavnog dijela lebdećih čestica, a koji ima značajan utjecaj na ljudsko zdravlje i može uzrokovati bolesti dišnog sustava te SO2. Pozivamo Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Državni hidrometereološki zavod na nadogradnju mjerne postaje na Fiželi i na postavljanje dodatne mjerne postaje u naselju Stoja kako bismo imali relevantne podatke o zagađenju PM česticama i SO2. Protivimo se izvanrednim mjerama praćenja kvalitete zraka u smislu mobilnog mjernog uređaja, koje predlaže Možemo! Pula jer je to uzaludno trošenje velikih novaca, a rezultati povremenih mjerenja mogu ići u prilog tvrdnji da zagađenja nema jer zagađenja se događaju povremeno i ne moraju se dogoditi u danima kada je prisutna pokretna mjerna postaja na ugroženom području, nabrojila je Koviljka Aškić.
Osim navedenog, veli ona, traže detaljnu analizu ZZJZ IŽ o prostornoj raspodjeli pojedinih vrsta oboljenja unutar Istarske županije i smatraju kako ZZJZ pored učestalih pritužbi građana treba koordinirati županiju, kao osnivača te Grad Pulu vezano za daljnja postupanja u cilju bolje kontrole kvalitete zraka na području Pule.
- Trebaju pratiti vrijednosti onečiščujućih tvari na mjernim uređajima cementare i u slučaju učestalih polusatnih prekoračenja obavijestiti javnost. Provesti mjerenje razine buke postavljanjem jednog mjernog uređaja na području MO Stoja jer svjedoci smo da se stanari Stoje već dugo žale na buku u noćnim satima, a grad nam je išaran grafitima "Cementara lupa noću", pojasnila je Aškić. Traže i izmjene okolišne dozvole tvornice cementa te žele da u sredstvima javnog priopćavanja Grad Pula, Istarska županija i ZZJZ IŽ obavijeste javnost o poduzetim aktivnostima i rokovima u kojima će zahtjevi biti ispunjeni. Okončanje svih aktivnosti očekuju do kraja 2024. godine. Inicijativa građana će paralelno s aktivnostima praćenja stanja zraka u blizini cementare, najavili su, ići i s inicijativom prema Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije u cilju izmjena zakonskih i podzakonskih akata vezanih za zaštitu zraka, kako bi se onečišćivače strože sankcioniralo i kako bi se smanjile razine onečišćujućih tvari u zraku.
- Tvornica cementa do sada je često mijenjala vlasnike i svaki od vlasnika je imao za cilj isključivo profit, a ne i modernizaciju postrojenja. Stoga Planovi o modernizaciji s rokovima 2030. i 2050. godina nama ne znače apsolutno ništa i uopće nas ne zanimaju jer pitanje je da li će do navedenih rokova o kojima nam govore iz Uprave vlasnik tvornice biti sadašnji vlasnici ili netko treći, upozorila je Aškić koja je zaključila kako bi vlasnici tvornice, ako im je imalo stalo do građana i da je zaista sve u redu kako nas uvjeravaju, ponudili sufinancirati dogradnju uređaja na Fiželi, nabavljali kvalitetniji ugljen s manjim sadržajem sumpora, a ne nudili rješenja koja su na dugom štapu.
- Istina je da su usrednjene vrijednosti onečišćujućih tvari u zrak na uređaju u tvornici cementa u skladu sa zakonom mada se često događaju značajna prekoračenja dozvoljenih polusatnih vrijednosti, a moramo naglasiti da su dozvoljene koncentracije puno više nego u zapadnom dijelu EU. Problem stanovnika Pule nije samo smrad po sumporu iz cementare nego konstantno izlaganje visokim vrijednostima SO2, naročito u periodu njegovih prekoračenja, naglasila je Aškić.