(Snimila Jelena Milović)
U prostorima Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Pula održana je konferencija na temu "Razvoj obnovljivih izvora energije u Istarskoj županiji", u organizaciji Sektora za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore i Županijske komore Pula.
Konferencija je okupila stručnjake, donositelje odluka i predstavnike lokalnih zajednica, kako bi zajedno raspravljali o mogućnostima i izazovima u razvoju projekata obnovljivih izvora energije, s naglaskom na realizaciji takvih projekata u Istri.
Otvoren je niz važnih tema, uključujući prostorno planiranje, administrativne prepreke i primjere dobre prakse; generalno kako omogućiti razvoj obnovljivih izvora energije, s naglaskom na našu županiju.
Naglasak je bio na edukaciji i konstruktivnosti, a ujedno je to bio i podsjetnik da bi se kao regija trebali probuditi. Zaostajemo i moramo ubrzati na svim razinama, rekao je Danijel Benčić, predsjednik Županijske komore Pula koji je u ulozi domaćina i otvorio konferenciju.
- U Istri situacija nije dobra, a zaostajemo za brojnim županijama koje su reagirale u smislu promjena prostornih planova, dok mi nismo osjetili pravi trenutak. Treba se govoriti o solarnim elektranama neintegriranog tipa, kao i o nekim drugim vrstama obnovljivih izvora energije, ali ova vrsta je najprimjenjivija za naš prostor.
HGK je, ponukana situacijom status quo u prostoru obnovljivosti, napravila temeljni dokument koji je popisao sve administrativne zapreke i barijere jačem i značajnijem razvoju obnovljivih izvora energije. To je i meritum današnje konferencije - prezentacija tog dokumenta, njegovog drugog, dopunjenog izdanja, koje je u odnosu na prvi dokument dopunjen s pozitivnim momentima, budući da se na nacionalnoj razini dogodilo ipak nešto pozitivno, rekao je Benčić.
Na radionici su se vidjeli brojni primjeri dobre prakse koji se mogu primijeniti i u Istri. Prostora u Istri za velike sunčane elektrane ima, a vrlo malo koristimo sunčevu energiju, moglo se čuti na konferenciji.
Nema te zelene tranzicije i energije bez građana u njoj. Građani već sad mogu na svoje krovove postavljati fotonaponske panele, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost potiče takve mjere.
Premda je građanima sve to troškovno upitno, benefiti proizvodnje vlastite energije i energetske neovisnosti su više nego poticajni, smatra Marija Šćulac, direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK. Udruženje obnovljivih izvora energije HGK radi kontinuirano na razvoju ovog sektora te na uklanjanju prepreka za razvoj projekata u tom smislu.
"Prepreke su prvenstveno sporost administracije, kompliciranost administrativnog postupka, regulativa koja je nakon dugog čekanja unatrag godinu dana i donesena, a koja još uvijek ne sadrži neke akte. Primjerice, ne znamo cijenu priključenja obnovljivih izvora energije na mrežu.
Još uvijek postoji međusobna neusklađenost različitih propisa. Ono na što dajemo naglasak danas je prostorno planiranje. To je veliki problem, ne samo u Istarskoj županiji, nego i u brojnim drugima. Međutim Istra tome treba dati posebnu pozornost. Postoji veliki problem neusklađenosti lokalnih planova sa županijskim, kao i različitih definicija i tumačenja posebnih propisa, a postoje primjeri kako da se ti procesi ubrzavaju i rješavaju", rekla je Šćulac.
U našoj županiji se izvori energije, naglašava ona, promatraju kao građevine, sunčane elektrane, koje se ne uklapaju u prostor, međutim upravo obnovljivi izvori energije su oni koji mogu krenuti ruku pod ruku s održivim razvojem u svim segmentima; turizma i poljoprivrede.
Upravo o preprekama u administrativnim postupcima pripreme i razvoja projekata obnovljivih izvora energije u Republici Hrvatskoj govorio je Aljoša Pleić, zamjenik predsjednika Udruženja OIE HGK.
"Napravili smo presjek, kojeg nazivamo stajalištem o obnovljivim izvorima energije, koje u šest cjelina jasno pokazuje koji su problemi, koje su to prednosti te koji su koraci u vremenskim zakonskim okvirima. To nije dokument koji služi sam sebi, već onaj koji bi trebao poslužiti svim dionicima.
Prednost obnovljivih izvora energije je što su oni distribuirana proizvodnja. Puno je normalnije da će lokalna firma, recimo iz Pule, raditi projekte u Puli, a ne da će za taj posao doći firma iz Splita. Možda u startu i hoće, ali što je više takvih projekata, rasti će više i lokalno gospodarstvo, što je i glavna poruka cijelog ovog dokumenta", rekao je Pleić.
U HGK ŽK Pula zadovoljni su postignutim na konferenciji i aktivnom raspravom u kojoj su, među ostalim, sudjelovali dožupan Istarske županije Tulio Demetlika i pročelnici pojedinih županijskih upravnih odjela. U narednom razdoblju očekuje se nastavak otvorene komunikacije svih mjerodavnih tijela i institucija o ovoj temi, a sve u cilju izrade Prostornog plana Istarske županije.