Pred prepunom dvoranom gostiju, obitelji, prijatelja i profesora, danas je promovirano 73 diplomanata Tehničkog fakulteta Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Budući strojari, inženjeri računarstva i IT-jevci, koji su završili sve svoje studentske obaveze, danas su u akademskim odorama preuzeli diplome i postali akademski građani.
Marko Kršulja, dekan Tehničkog fakulteta u Puli u obraćanju prisutnima, istaknuo je da je promocija višestruko važan događaj koji predstavlja smisao postojanja, rada i uspjeha kako za studente, tako i za profesore.
- Našim diplomantima poručujem da je to velik uspjeh i ponos Fakulteta da su diplomirali. Iznimno mi je zadovoljstvo što ih mogu promovirati danas. To je tek novi početak i želim im puno sreće i osobnog zadovoljstva, rekao je dekan koji je pozvao promovente da se uključe u Alumni klub, da nastave školovanje na diplomskim studijima, da prime studente na stručnu praksu u tvrtkama u kojima budu radili. Poručio im je i da sudjeluju u projektima i aktivnostima koje Tehnički fakultet održava i promovira. Budućim je studentima, pred kojima se tek mora naći odluka što upisati, poručio da ako vole tehničke znanosti i struku, Tehnički fakultet u Puli pravi je odabir za njih.
Tehnički fakultet izvodi dva preddiplomska studija - stručni preddiplomski studij Proizvodno strojarstvo i sveučilišni preddiplomski studij Računarstvo, te dva diplomska sveučilišna studija - Računarstvo i Strojarstvo.
- Budući da u IT tehnologiji nedostaje studenata računarstva, očekujemo da će studij računarstva biti popunjen. Studij strojarstva je deficitarna struka, također imamo male kvote pa se nadamo da će biti popunjeno. Interes je dobar. Imamo nekoliko projekata u suradnji s industrijom, a kao Sveučilište Jurja Dobrila, Tehnički fakultet, zaduženi smo za razvoj tehničkih znanosti i pod naš studijski program okupljamo doktore znanosti iz tehničkih područja koji rade u gospodarskim tvrtkama u Istarskoj županiji i koji dijele svoje znanje našim studentima. Surađujemo s Termoelektranom Plomin iz energetskog sektora, Infobip u informatičkom sektoru i tako dalje, rekao je Kršulja dodajući da studenti u tim tvrtkama odrađuju praksu.
Istaknuo je i da na tržištu rada nema dovoljno strojara, a prilike su dobre i za IT studente. Spomenuo je i uspješnu suradnju kroz Erasmus programe, pa tako su nedavno imali francuske, talijanske i češke studente na Fakultetu, a ove su godine potpisali i ugovor s Poljskom.
Damir Karabaić, šef Katedre za strojarstvo, smatra da bi razvoj i novi industrijski projekti na području Pule, privukli studente da se odluče za studij strojarstva, osobito jer se prilikom otvaranja studija očekivalo da će Uljanik nastaviti raditi. Tada su, kako je rekao, pregovarali s upravom oko moguće velike potrebe za inženjerima.
- Studentima je najinteresantnija praktična primjena u proizvodnji, primjena materijala, ali i napredna primjena računala u projektiranju, znači računalno inženjerstvo, pa zatim robotika, mehatronika, sve su to danas propulzivna područja, rekao je Karabajić dodajući da surađuju i sa sveučilištima u inozemstvu. Istaknuo je i da je za vrijeme studija i nakon završetka fakulteta, strojarima praktički zagarantiran posao. Jednako je tako i s inženjerima računarstva.
- Svjedoci smo da je traženost inženjera računarstva poprilično velika u raznim područjima, od programiranja, mobilnih aplikacija do programiranja web aplikacija, kao i u velikim poslovnim sustavima. Vrlo interesantno kod računarstva kao discipline je to što je povezana s cijelim svijetom, i tako iz Hrvatske možete raditi bilo gdje u svijetu i to je u biti nekakav trend koji se javlja kod kompanija koje rade u Hrvatskoj i zapošljavaju većinu inženjera, rekao je Karlo Griparić, docent na Tehničkom fakultetu.