Samir Hadžić (Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)
Još jedna Skupština vjerovnika Uljanik u stečaju, još jedna odgoda donošenja odluke o uvjetima i načinu prodaje poslovnih udjela koje ta tvrtka ima u Uljanik Brodogradnji 1856, doduše ovoga puta minimalna jer nad tvrtkom kroz koju je trebala biti oživljena pulska brodogradnja zbog dugova i nelikvidnosti sad se već opasno nadvila opasnost potencijalnog stečaja.
"Nakon mog jučerašnjeg prijedloga koji je bio uvjetovan opasnošću otvaranja stečajnog postupka nad društvom Uljanik Brodogradnja 1856 kao i činjenicom da smo imali samo jednu ponudu u kasnim poslijepodnevnim satima ponedjeljka zaprimio sam još jednu ponudu kao i interes trgovačkog društva GSP Offshore iz Rumunjske s dokazom da su ispunili uvjete za dubinskom analizom i molbom da se da još kraći rok kako bi im se omogućilo sudjelovanje na dražbi i dala mogućnost kupnje poslovnih udjela.
Te nove okolnosti ponukale su me da ponudim alternativna rješenja prema Skupštini vjerovnika koja će, s jedne strane, minimizirati opasnosti od otvaranja stečaja Uljanik Brodogradnje 1856, a s druge omogućiti većem broju sudionika sudjelovanje na dražbi. Na pragu tih mojih prijedloga Republika Hrvatska kao većinski, ali i drugi vjerovnici prihvatili su prijedlog sazivanja nove dražbe koja bi se trebala održati unutar narednih deset dana", kazao je nakon Skupštine stečajni upravitelj Uljanik Brodogradilišta Loris Rak.
Početni iznos cijene ispod kojeg se poslovni udjeli ne mogu predati, prema zaključku donesenom na Skupštini, iznosi 6.911.540,25 eura, poziv na sudjelovanje na dražbi objavit će se najkasnije 2. veljače, a dražba će se održati 9. veljače s početkom u 12 sati.
Prema riječima stečajnog upravitelja ponuda tvrtke Adria-Mont iz Rijeke koja je u ponedjeljak poslijepodne predana na sudu iznosi nešto malo manje od 6,5 milijuna eura, dok je tijekom dana pristigla i ponuda tvrtke Ekobor iz Nove Gorice na 3,5 milijuna eura, dok će grupacija iz Rumunjske odluku o svom sudjelovanju i eventualnoj ponudi dati nakon dubinske analize poslovanja Uljanika.
Stečajni upravitelj kazao je kako će dodatni rok biti iskorišten i za temeljitu provjeru ponuditelja, dok je zamjenica Županijskog državnog odvjetnika Nevenka Kovčalija kazala kako je država prihvatila prijedlog stečajnog upravitelja, te kao najveći vjerovnik omogućila i predložila da postupak nove dražbe krene već u naredna tri dana, te odredila najnižu cijenu poslovnih udjela.
"Sad je sve dalje na stečajnom upravitelju, odboru vjerovnika i novoj dražbi, nadamo se da će ovoga puta biti uspješna", kazala je zamjenica ŽDO.
Direktor Uljanik Brodogradnje 1856 Samir Hadžić kao vjerovnik Uljanik Brodogradilišta dao je svoj glas za prijedlog stečajnog upravitelja rekavši da je interes tri potencijalna kupca svakako "nešto što pruža malu nadu za uspjeh dražbe". Na pitanje kakvo je njegovo mišljenje o potencijalnim kupcima Hadžić je kazao da "prosjaci ne biraju". Ponovio je da je Uljanik Brodogradnja 1856 u blokadi duljoj od 70 dana, te da ta blokada dovodi u pitanje poslovanje i opstanak.
"Novi partner nam je trebao prije 15 mjeseci, a više od godinu dana nakon toga nam treba više nego ikad", kazao je Hadžić dodajući kako oko 240 radnika brodogradilišta ovih dana primaju zakašnjele plaće za prosinac.
Trenutni iznos blokade Uljanik Brodogradilišta 1856 kako se moglo čuti na Skupštini iznosi 1,6 milijuna eura, te će jedan od prvenstvenih uvjeta koji će se postaviti pred potencijalnog kupca biti da kroz plaćanje tog iznosa ili dogovor s vjerovnicima što prije otkloni stečajne razloge za društvo, jer u slučaju otvaranja stečaja nad Uljanik Brodogradnjom 1856 cijeli postupak prodaje poslovnih udjela u njemu ne bi imao nikakvog smisla.