(Snimila: Doria Mohorović)
Prvi u nizu izbora u superizbornoj godini u Puli su pred vratima. Naime, i formalno je istekao rok za predaju izbornih lista političkih stranaka, koalicija i nezavisnih kandidata koji će se 18. veljače boriti za mjesta u vijećima 16 gradskih mjesnih odbora.
Premda su ovi "mali" izbori izuzetno važni za lokalnu demokraciju jer omogućavaju stanovnicima nekog kvarta izbor predstavnika koji će zastupati njihove interese i potrebe u lokalnoj upravi te se direktno baviti kvalitetom života u kvartu u kojem žive, u pravilu ih karakterizira relativno mala izlaznost pa se tako na izbore za vijeća mjesnih odbora prije četiri godine odazvalo samo 12,5 posto birača, odnosno tek malo više od svakog desetog žitelja Pule s pravom glasa.
Budući da se izbori sada održavaju nakon dužeg razdoblja "izborne apstinencije" te da je aktualno niz tema oko kojih postoje duboke podjele, ne samo među glavnim političkim akterima u gradu, već i u javnosti, izvjesno je da će ih pojedine opcije doživljavati kao svojevrsni referendum te da će se truditi maksimalno mobilizirati svoje birače kako bi postigli rezultat koji će im podgrijati ambicije za veće, lokalne izbore naredne godine.
Stoga bi izlaznost 18. veljače mogla biti nešto veća nego što je bila u proteklim ciklusima istih izbora, no politička pripadnost je na ovoj razini doista puno manje bitna od činjenice da u vijeća budu izabrani oni koji su voljni raditi i angažirati se te izboriti se da se što više tema vezanih uz infrastrukturu, kulturu, sport, turizam, zaštita okoliša ili društvenih aktivnosti iz njihovog mjesnog odbora u narednih četiri godine nađe i među gradskim prioritetima.