(Snimio Davor Puklavec/Pixsell)
Među neriješenim problemima koji već godinama traju između Vlade i Zorana Milanovića jest i onaj da nema dogovora oko popune upražnjenih mjesta u diplomatskoj službi. Tek treba vidjeti hoće li doći do pomaka nakon nedavnih predsjedničkih izbora. Postoji naime puno zemalja gdje je veleposlaniku odavno završio mandat ili ga uopće nema, a nepopunjene su ostale i brojne druge diplomatske pozicije.
Predsjednik Republike i premijer su prema Ustavu sukreatori vanjske politike i potreban je njihov supotpis za bilo koje imenovanje u diplomaciji. Prvo i posljednje zajedničko imenovanje veleposlanika dogodilo se još početkom 2020. Bilo je to imenovanje Hidajeta Biščevića koji je još uvijek na funkciji veleposlanika u Srbiji.
Krajem ljeta te godine započeo je prvi sukob Vlade i Milanovića nakon što su se u javnosti pojavile informacije o predsjednikovom putu u Albaniju na sastanak s premijerom Edijem Ramom za kojeg ni dan danas nije jasno je li bio službeni ili neslužbeni. Nakon toga Milanović, koji je u Albaniju putovao brodom HRM-a, počeo je kršiti Zakon o obrani na način da je počeo izravno izdavati zapovijedi za korištenje materijalnih sredstava HV-a, a ne više preko MORH-a.
Međutim, i tada su trajali pregovori i konzultacije oko nepopunjenih mjesta u diplomaciji. Do potpunog prekida bilo kakvih usuglašavanja došlo je krajem 2021. nakon što je tadašnji ministar obrane Mario Banožić usprkos izričitoj Milanovićevoj želji umirovio bojnika Elvisa Burčula, zapovjednika predsjednikove Počasne zaštitne bojne.
Nakon toga s Pantovčaka je došao ultimativan zahtjev da se Burčula mora vratiti u aktivnu vojnu službu, a ako se to ne dogodi, Milanović neće dati svoj supotpis na bilo koju odluku o bilo kojem imenovanju koje zajednički donose premijer i predsjednik. Takva je situacija dodatno otežala već ionako komplicirane pregovore Pantovčaka i Markovog trga o popuni upražnjenih pozicija u diplomaciji. Još krajem 2020. Vlada je na Pantovčak poslala listu s 20 imena za nove veleposlaničke pozicije.
Milanović tada nije želio pregovarati o toj listi, već je zatražio da se popuna napravi po modelu "fifti-fifti", odnosno na način da polovinu veleposlanika odredi on, a drugu polovinu Vlada. Premijer Plenković nije prihvatio takvo rješenje pa su pregovori zapeli, a do potpune blokade došlo je krajem 2021. zbog već spomenutog slučaja Burčul nakon što Vlada nije prihvatila ultimatum Pantovčaka o njegovom povratku u sustav Oružanih snaga.
Krajem 2021. ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman želio je nastaviti razgovore o imenovanju veleposlanika i konzula, ali mu je u Uredu predsjednika rečeno da od toga do daljnjeg nema ništa. Prije sukoba oko Burčula, Grlić Radman i predstojnik Ureda predsjednika Orsat Miljenić razgovarali su o popisu koji je dostavila Vlada, a navodno je postignuto suglasje oko nekih imena, među ostalim i da veleposlanici postanu nekadašnji ministri vanjskih poslova Davor Ivo Stier u Vatikanu i Miro Kovač u Francuskoj.
Hrvatska nema veleposlanike u ključnim zemljama poput Velike Britanije. Veleposlanik Igor Pokaz napustio je London iz privatnih razloga. Hrvatska već četiri godine nema veleposlanika ni u Francuskoj, nakon što je preminuo veleposlanik Filip Vučak u siječnju 2021. Također, veleposlanika nemamo ni u Vatikanu, niti u Litvi.
Hrvatska nema stalnog vojnog predstavnika pri NATO-u, a mandat je istekao i hrvatskom veleposlaniku pri tom zapadnom vojnom savezu. Nepopunjene su pozicije i u Stalnoj misiji RH pri Ujedinjenim narodima i WTO-u u Ženevi nakon što je veleposlanica Vesna Batistić Kos otišla na drugu dužnost.
Četverogodišnji mandati veleposlanicima istekli su u nizu važnih zemalja: Rusiji, Sjedinjenim Američkim Državama, Italiji, Indiji, Slovačkoj, Finskoj, Crnoj Gori i Katru. Vlada je ovu situaciju koristila imenujući na upražnjena veleposlanička mjesta otpravnike poslova na taj način zaobilazeći Milanovića. On ih je optužio da time krše Ustav i postavljaju sebi lojalne kadrove, te upozorio diplomate da svatko tko pristane na takav aranžman nikad neće dobiti njegov supotpis za bilo kakvo imenovanje.