zvonko vrban

Sudac Županijskog suda pod istragom USKOK-a, a i dalje neometano radi

| Autor: Sandra Lacić
(Snimio Davor Javorović/Pixsell)

(Snimio Davor Javorović/Pixsell)


Činjenica da je protiv bivšeg predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana pravomoćno pokrenut kazneni postupak, predsjedniku Vrhovnog suda RH Radovanu Dobroniću, očito, nije nikakav problem – odbio je pokrenuti stegovni postupak protiv suca pod Uskokovom istragom...

S obzirom na Dobronićevo dosadašnje djelovanje, takva odluka zapravo i ne iznenađuje previše. No suspenziju zasada nije zatražio ni sudac ovlašten za obavljanje poslova sudske uprave Miroslav Rožac, koji ima sve ovlasti predsjednika Županijskog suda, a kojemu bi zaštita institucije kojoj je na čelu trebala biti jedan od prioriteta.

Drugo radno mjesto

No vratimo se Dobroniću. Nakon što je protiv Vrbana Uskok pokrenuo istragu zbog trgovanja utjecajem, javnost je s pravom očekivala suspenziju suca, kao što je bilo i u nekim prijašnjim slučajevima. Naime, za razliku od izvida, pokretanje istrage službeni je početak kaznenog postupka. Sve i da je riječ o najblažim djelima – što ovdje nije slučaj, dapače – čini se posve logičnim suca koji je pod sumnjom za bilo kakvo kazneno djelo suspendirati do okončanja toga postupka, pogotovo zato što je riječ o Uskokovu predmetu.

Podsjetimo, Vrbana Uskok sumnjiči da je činio pritisak na Zrinku Šeks Poštić i Doricu Krnic Miloš, predsjednicu i sada umirovljenu sutkinju Općinskog suda u Osijeku, da donesu presude prema njegovoj želji. Zašto Dobronić (drugi put!) odbija pokrenuti stegovni postupak protiv Vrbana, doznajemo iz Vrhovnog suda RH.

“Predsjednik Vrhovnog suda za sada neće zatražiti od Državnog sudbenog vijeća (DSV) udaljenje sa sudačke dužnosti suca Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana. Naime, na temelju šturih podataka kojima predsjednik raspolaže može se zaključiti da se sucu Vrbanu u istražnom postupku stavlja na teret kazneno djelo trgovanja utjecajem u vrijeme dok je bio predsjednik Županijskog suda u Osijeku, odnosno zbog navodnog trgovanja utjecajem u svojstvu predsjednika.

S obzirom na to da je u međuvremenu sudac Vrban razriješen dužnosti predsjednika, ne postoje zapreke da sudac Vrban sudi u postupcima na koje je raspoređen godišnjim rasporedom poslova”, potvrdio nam je sudac Željko Pajalić, glasnogovornik Vrhovnog suda.

Predsjedniku Vrhovnog suda, dakle, nije sporno što sudac protiv kojega se vodi kazneni postupak obavlja sudački posao, jer je premješten na drugo radno mjesto. Oni ponešto oštriji rekli bi kako je to kao da je smijenjeni ministar zdravstva Vili Beroš nakon izlaska iz pritvora imenovan državnim tajnikom. Nije problem jer, eto, ipak više nije ministar.

Inače, kako doznajemo, uobičajena je praksa da se suce stavlja u suspenziju dok se ne dovrši bilo kakav postupak koji se vodi protiv njih, pa i oni puno blaže naravi od onoga u ovom slučaju.

Iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije pojasnili su nam da se zaduženja sudaca utvrđuju godišnjim rasporedom poslova, koji donosi predsjednik suda (ili sudac koji je privremeno ovlašten za obavljanje sudske uprave). On je prethodno dužan sazvati sjednicu svih sudaca, na kojoj se, između ostalog, raspravlja o osnivanju sudskih odjela i podjeli poslova. O primjedbama i prigovorima na godišnji raspored poslova odlučuje predsjednik Vrhovnog suda RH, objašnjavaju u Ministarstvu.

Gdje je nestao Rožac?

U ponedjeljak nam je sudac Davor Mitrović, glasnogovornik Županijskog suda u Osijeku, potvrdio da je sudac Vrban trenutno na godišnjem odmoru, te dodao da je prerano govoriti o tome što će biti nagodinu.

Na naš drugi upit, kada smo upitali je li točno da sudac Zvonko Vrban prema godišnjem rasporedu sudaca radi kao sudac izvršenja, je li ove godine sudio u kojem Uskokovu predmetu te je li Miroslav Rožac slao dopis predsjedniku Vrhovnog suda s upitom tko će udaljiti suca Vrbana sa sudačke dužnosti, Vrhovni sud ili Županijski sud, odgovor nismo dobili. Isto smo u više navrata pokušali upitati i suca Miroslava Rošca, no na naše se telefonske pozive nije javljao.

Neslužbeno smo dobili informaciju da je Rožac poslao dopis Dobroniću u kojemu je zatražio svojevrsne konzultacije oko Vrbanove situacije. Sada je posve jasno da predsjednik Vrhovnog suda ne želi pokrenuti stegovni postupak ni postupak udaljenja, što ga, s druge strane, ne sprječava da to sam učini. Dapače, samo treba slijediti korake – Zvonka Vrbana!

Najveći skandal najvećeg osječkog suda bio je uhićenje triju sudaca za koje je optužnica nedavno i potvrđena da su primala mito od Zdravka Mamića, bivšeg čelnika Dinama. Nakon uhićenja sudaca Vrban je kao predsjednik suda odmah zatražio od Državnog sudbenog vijeća da protiv suca Darka Krušlina i Zvonka Vekića pokrene stegovni postupak i razriješi ih sudačke dužnosti.

To je isto mogao (i još uvijek može, a, mnogi će reći, i trebao bi) učiniti Rožac, koji je, čini se, odlučio oprati ruke i tu odluku prepustiti predsjedniku neposredno višeg suda, kao što u zakonu i postoji mogućnost. Neovisno o kome je riječ, takvim postupkom predsjednik suda zapravo štiti sud kojemu je na čelu.

Kako bi se, primjerice, trebale postavljati stranke kojima bi sudac pod sumnjom na počinjenje ozbiljnih kaznenih djela trebao donositi odluke koje utječu na njihove sudbine? Nadrealna je situacija u kojoj sudac protiv kojeg se vodi kazneni postupak može suditi drugima – upravo takve stvari narušavaju ionako nisko povjerenje građana u domaće pravosuđe.

Godišnji raspored određuje šef suda

Iz Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije pojasnili su nam kako se određuju godišnji poslovi sudaca. “Zaduženja sudaca utvrđuju se godišnjim rasporedom poslova, koji donosi predsjednik suda (ili sudac koji je privremeno ovlašten za obavljanje sudske uprave) u postupku propisanom Sudskim poslovnikom.

Prije utvrđivanja godišnjeg rasporeda poslova predsjednik suda dužan je sazvati sjednicu svih sudaca na kojoj će suci izraziti svoje mišljenje o osnivanju sudskih odjela, rasporedu sudaca u sudske odjele, podjeli poslova u sudskim odjelima, zaduženjima sudaca određenim vrstama predmeta i ostalim zaduženjima sudaca. O primjedbama i prigovorima na godišnji raspored poslova odlučuje više tijelo sudske uprave, što je u odnosu prema predsjedniku županijskog suda predsjednik Vrhovnog suda Republike Hrvatske”, odgovorili su na naš upit iz Ministarstva pravosuđa.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter