(Snimio Igor Soban/Pixsell)
Da je Vili Beroš, kojim slučajem, zahtjev za odobrenje korištenja dužnosničke povlastice "6 plus 6" morao podnijeti Saboru, a ne Vladi, njegovi kolege iz HDZ-a, koji čine većinu u Odboru za izbor i imenovanja, odbili bi ga.
Može se to zaključiti temeljem odluka ovog saborskog tijela, sukladno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika, kada su prije nekoliko mjeseci pravo da pola godine primaju cijelu i još toliko vremena 50 posto plaće, htjele ostvariti dvije bivše zastupnice Natalija Martinčević i Karolina Vidović Krišto.
Donedavni ministar zdravstva nakon uhićenja, iz nepoznatog razloga, nije želio aktivirati svoj zastupnički mandat, tako da će do daljnjeg u Saboru i na državnoj plaći, koja je sada oko četiri tisuće eura, ostati njegova zamjenica Danijela Blažanović.
Nije se Beroš htio niti vratiti na staro radno mjesto u zagrebačkom KBC-u Sestre milosrdnice, na kojem je bio do 2018. i odlaska na dužnost pomoćnika ministra Milana Kujundžića. Ono što mu je trenutačno najviše odgovaralo je "6 plus 6" i takav je zahtjev u petak uputio Vladi, koja mu je promptno izašla u susret.
Kako je prenijela Hina, u Banskim dvorima su iz činjenice da je Beroš zatražio "6 plus 6" protumačili da je jasno da on neće konzumirati pravo na povratak kod prethodnog poslodavca, što ga je imao po članku 15.d Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika. Beroš nije ni raskinuo svoj radni odnos s KBC-om Sestre milosrdnice, Vladi je dovoljno bilo to što je on iskazao volju da još godinu dana prima pozamašnu ministarsku plaću odnosno njezinu polovinu u drugih šest mjeseci.
A, evo kako se ovakve stvari rješavaju preko puta Vlade u Saboru, također primjenjujući zakonski članak kojim se propisuje da dužnosnici po prestanku dužnosti imaju pravo povratka na posao u državnom ili tijelu lokalne samouprave, kao i u pravnoj osobi u vlasništvu ili pretežitom vlasništvu Republike Hrvatske.
Reformistkinja Natalija Martinčević nije na travanjskim izborima potvrdila zastupnički mandat i stoga je Odboru za izbor i imenovanja, koji vodi Pero Ćosić (HDZ), podnijela zahtjev za "6 plus 6". Prije nego što je, umjesto Radimira Čačića, ušla u Sabor, Natalija Martinčević radila je u Javnoj ustanovi za regionalni razvoj Varaždinske županije, ali nije se tamo namjeravala vratiti jer je u međuvremenu u ovoj županiji vlasti preuzeo HDZ.
Međutim, HDZ-ova većina u Odboru za izbor i imenovanja smatrala je da je to što je Natalija Martinčević odustala od svog prava isključivo njezina privatna stvar te da joj država zato nije dužna isplaćivati "6 plus 6". Natalija Martinčević danas uopće ne radi u Javnoj ustanovi za regionalni razvoj Varaždinske županije, nego je ravnateljica Učilišta Imperium Gorana – ustanove za obrazovanje odraslih u Križevcima.
– Morala sam pronaći posao jer se na stari jednostavno nisam željela vratiti. Za razliku od Beroša, nisam mogla dobiti "6 plus 6" što znači da za njega i mene očito ne vrijede isti kriteriji, kazala nam je jučer Natalija Martinčević.
Kada je riječ o Karolini Vidović Krišto, ona se kao bivša saborska zastupnica uspjela domoći "6 plus 6", ali i nju je Odbor za izbor i imenovanja isprva odbio.
Karolina Vidović Krišto je 2020. na listi Domovinskog pokreta izabrana u Sabor, prethodno je bila zaposlena na HRT-u, ali nakon što se otisnula u političke vode, njezini životni planovi više nisu bili vezani za tu ustanovu.
Dostavila je Odboru izjavu kojom se odrekla prava povratka na HRT, međutim, početkom lipnja stiglo joj je negativno očitovanje u pogledu "6 plus 6".
"Molimo vas da nam dostavite dokumentaciju da li ste postupili sukladno Zakonu o obvezama i pravima državnih dužnosnika i podnijeli Zahtjev za povratak na rad na HRT te odgovor poslodavca na vaš Zahtjev. Navedeno tražimo jer se pravo na naknadu plaće ‘6 plus 6’ može ostvariti samo u slučaju da poslodavac nije donio odluku o povratku na rad temeljem podnesenog Zahtjeva. Izjava kojom se odričete prava na povratak na rad ne smatra se ispunjenjem zakonskih uvjeta za ostvarivanje prava na naknadu plaće sukladno članku 15. Zakona", ističe se u odbijenici Odbora za izbor i imenovanja Karolini Vidović Krišto.
No, predsjednica stranke OiP dokazala je da je još u srpnju 2020. potpisala Sporazum o prestanku ugovora o radu s HRT-om i da se ne može tamo vratiti na posao.
Vili Beroš nije dao otkaz u KBC-u Sestre milosrdnice. Nije se čak ni izjavom odrekao prava da se vrati u tu bolnicu, nego je Vlada to tako shvatila iz njegovog zahtjeva za "6 plus 6", ali i da jest saborski Odbor za izbor i imenovanja bi Berošu, da je od njega tražio ovu novčanu naknadu, naložio da mu pošalje Zahtjev za povratak na rad, za koji je imao rok od 15 dana, i odluku KBC-a Sestre milosrdnice da mu se on odbija.
Samo u tom slučaju ili da je Beroš predočio Odboru dokument prema kojem je raskinuo ugovor o radu, Sabor bi mu priznao pravo na "6 plus 6".
Na njegovu sreću, on se za "6 plus 6" morao obratiti Vladi, koja je prošle godine i Mariju Banožiću odobrila tu povlasticu, iako je nekadašnji ministar obrane prije toga bio zaposlen u Vukovarsko-srijemskoj županiji i mogao se tamo vratiti.