Počelo je završno odbrojavanje do početka Svjetskog nogometnog prvenstva u Katru. Od iduće nedjelje nogomet će doista biti najvažnija (ne)sporedna stvar na svijetu, a budući da se SP prvi put održava u muslimanskoj zemlji, bit će i po mnogočemu posebno. Igrat će se na osam ultraluksuznih stadiona, najviše na Lusail Iconic stadionu koji će biti domaćin deset utakmica, uključujući i finale. Na posebnom iskušenju bit će navijači, budući da je u muslimanskim zemljama alkohol strogo zabranjen.
Mnogo je hrvatskih sportaša i trenera koji su dio karijere i života proveli na Bliskom istoku. Jedan od onih koji je tamo stekli veliko i životno i profesionalno iskustvo je Daniel Rojnić, pulski stolnoteniski trener iz STK Pule, koji je nakon jednogodišnjeg angažmana u Bahreinu, s 2011. na 2012., gotovo punih šest godina proveo upravo Katru, odnosno tamošnjoj prijestolnici Dohi u kojoj živi više od 80 posto katarskog stanovništva.
- U Dohi sam počeo raditi u rujnu 2012. na mjestu glavnog trenera svih mladih selekcija u Katarskom stolnoteniskom savezu, ali kao zaposlenik Katarskog olimpijskog odbora. Bio sam glavni trener za selekcije U13, U15 i U18. Nakon dvije godine, uz blagoslov Katarskog stolnoteniskog saveza koji je to morao odobriti, prešao sam u Aspire akademiju, u kojoj treniraju svi najbolji katarski stolnotenisači, koji tamo pohađaju i školu te imaju priliku za dva treninga dnevno triput u tjednu. U Aspire akademiji proveo sam nepune četiri godine, ali sam istovremeno i dalje vodio brigu o svim mladim reprezentativnim selekcijama jer je to bio uvjet Saveza da dobijem taj posao, prisjeća se Rojnić svog katarskog angažmana koji je završio 2017. godine.
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
U četiri godine života u Dohi imao je prilike intenzivno doživjeti život u Katru, ali i u okolnim arapskim zemljama.
- Doha je izuzetno moderan grad. Danas svi pričaju o Dubaiju koji stvarno je najmoderniji i najatraktvniji, ali Dubai je izgubio arapski štih, potpuno je poprimio europska obilježja. Doha ima i taj glamur i blještavilo, možda ne u tolikoj mjeri i količini kao Dubai, ali u svakom slučaju ima izuzetno visok standard, a s druge strane zadržala je onaj klasičan arapski štih. Doha je zapravo idealna mješavina modernog života i arapskog štiha i tradicije. Budući da u Dohi živi više od 80 posto katarskog stanovništva, u Dohi se odvija 90 posto života u Katru, iako zemlja ima i druge lijepe gradove koji će sada biti domaćini Svjetskom nogometnom prvenstvu, kazao je Rojnić te kao jednu od posebnosti Katra naglasio izuzetno visok stupanj sigurnosti.
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
- Zemlja je zbilja izuzetno, izuzetno sigurna. U Dohi se doslovno mogu ostaviti stvari u nezaključanom autu, nitko ih neće uzeti. Razlog je jednostavan. Zakoni su vrlo rigorozni, a na sudovima nema odugovlačenja kao kod nas. Osim toga, to je ekstremno bogata zemlja. Oni koji rade unosne poslove, primjerice kao arhitekti ili na nekim rukovodećim pozicijama u naftnim ili plinskim kompanijama neće nikome ukrasti mobitel iz automobila, a oni koji rade neke slabije plaćene poslove, neki građevinci naprimjer, u to se sigurno neće upuštati jer znaju da će inače biti ekspresno izbačeni iz zemlje, kaže ovaj iskusni pulski trener koji se nakon povratka iz Katra vratio trenerskom poslu u matičnom Stolnoteniskom klubu Pula.
- Osim što je izuzetno sigurna zemlja jako visokog životnog standarda, Katar je odlična zemlja za obiteljski život dok su djeca mala, pogotovo iz perspektive nas Europljana. U arapskim zemljama društveni život je odvojen na muški i ženski. Svjedočio sam tome na arapskim vjenčanjima; niti žene vide mladoženju, niti muškarci dio vidi mladenku. Toga jednostavno nema. Kad djeca malo porastu i krenu u školu, onda taj segment društvenog života može predstavljati problem u smislu socijalizacije, ističe Rojnić te posebno ističe uređenost pravila za strane državljane koji tamo dolaze raditi.
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
- U Katru je nemoguće promijeniti posao bez dozvole poslodavca koji je, recimo to tako, doveo u zemlju. Uvjetno rečeno, matični poslodavac je gazda radniku. Isti slučaj sam ja imao kad sam dobio ponudu za prelazak u Aspire akademiju. Bez suglasnosti Katarskog stolnoteniskog saveza ne bi bilo ništa od tog transfera. Posebna je priča dati otkaz. Katrani, naime, kažu da se njima ne daje otkaz, samo oni drugima daju otkaz, rekao je Rojnić koji je Katar opisao kao zemlju koja zadnjih deset, 15 godina vrlo intenzivno gradi svoj sportski imidž.
- Katar je, s obzirom na svoje bogatstvo, odlučio investirati u obrazovanje i znanost, te u sportske i kulturne manifestacije. Što se tiče obrazovanja, ima tamo i američkih i europskih fakulteta, ali to su ipak arapske filijale pa diplome nisu jednakovrijedne kao u matičnim zemljama. No, država svojim državljanima koji uspiju upisati neki prestižan fakultet u svijetu plaća školovanje ili im nađe sponzora, usto im po završetku školovanja garantira posao. Katrani masovno studiraju u inozemstvu, najviše na engleskim sveučilištima.
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
S druge strane, Katar svake godine nastoji organizirati svjetsko prvenstvo u nekom sportu i na taj način popularizirati zemlju. Nogometno prvenstvo bit će vrhunac, ali lani je primjerice bio domaćin SP-a u atletici, prije toga u plivanju, rukometu, biljaru… Doha je tradicionalno svake godine domaćin Svjetskog kupa u gimnastici, početkom godine ekskluzivnog teniskog Doha Opena… Traje to već godinama, a Svjetsko prvenstvo u nogometu bit će kruna svega, jer su nogometna prvenstva najgledanija na kugli zemaljskoj nakon Olimpijskih igara, kaže pulski trener.
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
I u Katru je nogomet iznimno popularan, no nacionalni sport broj jedan su utrke deva. Iako nisu toliko zastupljene kao u Emiratima, na tim se utrkama dijele meganagrade.
- Katrani vole i nogomet i rukomet, vole da su im stadioni i dvorane pune, ali su i dosta komotni, ne da se njima baš sjedit po tribinama. Ono što je zanimljivo je da imaju takozvane plaćene navijače, što je za Europu nepojmljivo. Naime, oni za neko prvenstvo, utakmicu, dovedu 50 autobusa radnika kojima nešto sitno plate, daju im obrok, naoružaju ih zastavicama i navijačkim rekvizitima i eto, imaju publiku i pune dvorane. I u tom segmentu kod njih vrijedi pravilo da novac rješava sve, otkriva Rojnić navijačke tajne Katrana.
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
Posebno profesionalno iskustvo Daniel Rojnić stekao je radeći u Aspire akademiji.
- Aspire je i sportska akademija i škola, a s obzirom na mogućnosti koje nudi, sigurno je najrazvijenija sportska akademija na svijetu. I tamo djeca idu u školu 12 godina, ali ne kao kod nas, osam u osnovnu i četiri u srednju, nego šest u osnovu i šest u srednju. Djeca od 7. do 12. razreda u Akademiji mogu i živjeti, ali i ne moraju, ako dolaze od kuće, sve im je organizirano. Sama Akademija je poseban svijet, nema čega nema. Osim vrhunskih uvjeta, tamo stalno dolaze strani treneri, stručnjaci. U četiri godine koje sam priveo tamo, imao sam prilike susresti brojne sportske megazvijezde; od tenisača Beckera, Nadala, Đokovića, nogometaša PSG-a, Barcelone, Bayerna…
(Foto: Privatni arhiv Daniela Rojnića)
Aspire akademija, čiji je vlasnik brat vladara, katarskog emira, najogledniji je primjer fenomenalne sportske infrastrukture u Katru, bez obzira radi li se o bazenima, nogometnim stadionima, dvoranama. Samo Aspire ima deset vanjskih nogometnih terenu, a unutar Akademije, dakle unutar tog zdanja, zatvorenog prostora, ima natkriveni klimatizirani stadion kapaciteta 4.000 mjesta, ali i atletski stadion sa stazom i bacalištima i skakalištima za sve tehničke discipline, opisao je Rojnić tek djelić sportskog luksuza u Dohi, odnosno Katru.
Kad je riječ o predstojećem Svjetskom nogometnom prvenstvu, na posebnom iskušenju bit će navijači. Nogometne utakmice nezamislive su bez alkohola, a konzumiranje alkohola u javnosti u Katru je - zabranjeno. Alkohol je dostupan samo nemuslimanima, i to samo na odabranim mjestima. Za vrijeme SP-a u najmanjoj zemlji domaćinu u povijesti, ipak će vrijediti nešto manje stroga pravila kada je u pitanju prodaja i konzumiranje piva.
- U Katru su s alkoholom rigorozni, ali ga strancima dozvoljavaju. Postoje specijalizirani dućani, doduše, nema ih puno, ali se može kupiti alkohol za osobne ili obiteljske potrebe i konzumirati kod kuće. Ima mjesta gdje se može i piti, ali na ta mjesta mogu ulaziti samo stranci. Ono što je najstrože zabranjeno to je preprodaja alkohola. U Katru su jednako rigorozni i kad je u pitanju vožnja pod utjecajem alkohola, kaže Rojnić te otkriva da u Katru nema "puhanja", već se prisutnost alkohola u organizmu provjerama isključivo analizom krvi. - Pravilo je jednostavno, ako piješ ne voziš, kategoričan je Rojnić.
Stadion u Katru (EPA)
Pulski trener skeptičan je kad je u pitanju organizacija predstojećeg SP-a, jer smatra da Katar (ipak) nema kapacitete za takvu manifestaciju.
- Na Svjetsko prvenstvo dolaze milijuni ljudi, a cijeli Katar ima maksimalno tri milijuna. Gdje će oni s tim milijunima navijača, stvarno mi nije jasno. Osim toga, sve što oni nude kad su u pitanju smještajni kapaciteti, to je teški luksuz, jedno noćenje košta i po 800 eura. U Dohi se ne može prespavati za 50 eura, jeftino se može prespavati jedino pod vedrim nebom. A možda zbog specifičnosti zemlje u kojoj se igra i neće biti tolika navala stranaca kao što je to bilo u drugim zemljama, kazao je Rojnić koji će, iako je prije šest mjeseci dobio ponudu da se vrati u Katar i preuzme žensku stolnotenisku reprezentaciju, prvenstvo gledati iz svog pulskog doma.
Stadion u Katru (EPA)
- Bilo mi je jako drago da sam nakon pet godina izbivanja iz Katra ponovno dobio dobru poslovnu ponudu. Naravno da mi je imponiralo, ali odbio sam i bez da smo previše pričali o financijama. Naravno da sve ima svoju cijenu i da postoji ponuda koja se ne odbija, ali ipak sam odlučio ostati kući jer mi odgovara život ovdje. Ali sve u svemu, u Dohi sami se osjećao dobro i sigurno. Nakon povratka s putovanja, a za vrijeme boravka u Katru puno se putovalo i po Europi i po Aziji, kada bih se vratio u Dohu osjećao sam se bolje, baš kao da sam došao kući. Naravno da sam se još bolje osjećao kada bih sletio u Zagreb. Život u Katru jako je dobro opisao jedan moj kolega s kojim sam radio u Aspireu. On je u Katar došao s obitelji, a supruzi i djeci je nakon dva mjeseca boravka tamo rekao: "Shvatite da smo u kinu i da gledamo jedan odličan film. Ali taj film će jednog dana završiti i onda se vraćamo u realnost". To je u jednoj rečenici život u Dohi, zaključio je Daniel Rojnić.
Stadion u Katru (EPA)