(PROMO)
Humanističko društvo Histria dodijelilo je u kavani Loggia u Kopru dva priznanja povjesničarima za 2023. godinu. Nagrada Opus Histriae otišla je mladom pulskom povjesničaru Josipu Baniću, dok je priznanje Summa Histriae primila istaknuta ljubljanska povjesničarka Darja Mihelič.
Povjerenstvo u sastavu Gaetano Benčić (predsjednik), Marija Mogorović Crljenko (članica), Rino Cigui (član) dodijelilo je nagradu Opus Histriae za najbolje djelo o istarskoj povijesti, umjetnosti ili kulturi 2023. Josipu Baniću "za temeljitu studiju povjesnih izvora, njihovu kontekstualizaciju i valorizaciju, studiju kojom je odgovorio na brojna dosad nerazrješena pitanja istarskoga srednjovjekovlja i time stvorio prostor za nova promišljanja o položaju Istre u kasnom 13. i ranom 14. stoljeću".
Nagrada je dodijeljena za knjigu "Barmecidal Margraviate: Iura domini patriarchę et ecclesię Aquileiensis in tota Istria in Context" koja se bavi jedinstvenim povijesnim izvorom relevantnim za istarsku srednjovjekovnu povijest, katalogom prava akvilejskih patrijarha u Istri.
Na temelju opsežnih arhivskih istraživanja, autor je, za to izvorno nedatirano povijesno vrelo, uspio ponuditi valjanu dataciju, uvjerljivo dokazujući da je dokument bio sastavljen u kancelariji akvilejskog patrijarha Rajmunda della Torrea u jesen 1280. godine. Novi kronološki okvir poslužio mu je za raščlambu dokumenta i donošenje brojnih novih spoznaja o tom razdoblju istarskog srednjovjekovlja.
Josip Banić (Pula, 1989), povjesničar, medievist koji se u svom znanstvenom radu bavi političkom i društvenom poviješću sjevernojadranske regije u razvijenom i kasnom srednjem vijeku, posebice odnosom između Mletačke Republike i Akvilejskog patrijarhata. Doktorsku disertaciju obranio je pri Srednjoeuropskom sveučilištu u Budimpešti–Beču te objavio niz znanstvenih radova na temu srednjovjekovne povijesti Istre. Idejni je začetnik i glavni istraživač na projektu Fontes Istrie medievalis koji se bavi sustavnim objavljivanjem srednjovjekovnih izvora vezanih za povijest Istre (https://fonteshistrie.eu/).
Priznanje Summa Histriae za zasluge u profesionalnoj karijeri na humanističkom području 2023. godine Vijeće Humanističkog društva Histria, pod predsjedanjem Roberta Matijašića, dodijelilo je za zasluge u profesionalnoj karijeri na humanističkom području Darji Mihelič "za doprinos historiografiji istarskoga srednjeg i ranog novog vijeka, nebrojene radove nastale na temelju neobjavljenih povjesnih izvora, njihov prijevod, interpretaciju i divulgaciju".
Darja Mihelič (Ljubljana, 1950), povjesničarka koja je do umirovljenja 2013. bila vezana za Zgodovinski inštitut Milka Kosa. U svojoj se karijeri bavila i poučavanjem te je predavala na Odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Ljubljani, a kasnije i na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta u Ljubljani te Univerzi na Primorskem u Kopru. Njezin znanstveno-istraživački interes vezan je uz ekonomsku povijest Pirana. Pripremila je tekstualnokritičko izdanje najstarije piranske bilježničke knjige s kraja 13. stoljeća, a 2018. godine dovršila je monumentalno djelo izdanja sedam svezaka piranskih bilježničkih knjiga.
Na temelju istraživanja rečenih bilježničkih knjiga i drugih arhivskih izvora nastale su monografije "Neagrarno gospodarstvo Pirana od 1280. do 1320." (1985.) i "Ribič, kje zdaj tvoja barka plava?: piransko ribolovno območje skozi čas" (2007.). Pored toga, povijesti Pirana i šireg istarskog područja posvetila je brojne rasprave iz područja agrarnog gospodarstva, solana, obrta, pomorskog prometa, svakodnevnog života, crkvene povijesti, migracija, graničnih pitanja urbanih područja, povijesnih i topografskih.