podignuti optužni prijedlozi

Propalestinski prosvjednici pušteni da se brane sa slobode

| Autor: Hina
(Snimio Matija Habljak/PIXSELL)

(Snimio Matija Habljak/PIXSELL)


Odlukom Općinskog prekršajnog suda u Zagrebu 17 propalestinskih prosvjednika koji su u ponedjeljak blokirali ulaz u Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) pušteno je da se brane sa slobode, uz zakazivanje daljnjih radnji u prekršajnom postupku, doznaje se na sudu.

Osam okrivljenika, među kojima i dvoje stranih državljana, uz optužne je prijedloge isti dan dovedeno na Općinski prekršajni sud u Zagrebu koji ih je potom pustio na slobodu uz zakazivanje daljnjih radnji u prekršajnom postupku, dok je preostalih devet okrivljenika zadržano u prostorijama policije do početka uredovnog radnog vremena suda te se jutros dovedeni na sud.

Prema optužnim prijedlozima policije, propalestinski prosvjednici terete se da su počinili prekršaje iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira koji se odnose na galamu na javnom mjestu te oglušivanje na poziv policije da se raziđu.

Za oba prekršaja predviđena je novčana kazna u iznosu od 300 do 2000 eura ili kazna zatvora u trajanju od 30 dana.

Policijska uprava zagrebačka (PUZ) izvijestila je da se u ponedjeljak oko 8,30 sati, ispred objekta MVEP-a, neprijavljeno okupilo 17 osoba koje su svojim tijelima blokirali ulaz zaposlenicima Ministarstva i drugim građanima.

Pritom su držali transparent i uzvikivali poruke podrške Palestini, tražeći „prekid svih veza s Izraelom“, dodaje policija.

S obzirom na to da su onemogućivali ulaz u zgradu MVEP-a, policija je okupljene osobe u ponedjeljak oko 10,10 sati upozorila da se udalje od ulaza, a potom izdala naredbu da prestanu s blokiranjem ulaza u objekt, uz istovremeno izdavanje upozorenja da će policija poduzeti svoje zakonom propisane ovlasti ako ne postupe po naredbi.

Zbog nepostupanja po upozorenjima i naredbama policajaca, srazmjerno su primijenjena sredstva prisile prema 16 osoba i to najblažeg oblika tjelesne snage te njihovo privođenje, dok prema jednoj osobi nisu bila primijenjena sredstva prisile jer je uoči privođenja prestala s pružanjem otpora.

U policiji ističu da je privedenim osobama omogućen liječnički pregled, odnosno njih 15 je pregledano i nije utvrđeno da su prilikom primjene sredstava prisile zadobile ozljede, dok su dvije osobe odbile liječnički pregled.

Kuća ljudskih prava: Ponašanje policije neprihvatljivo

Kuća ljudskih prava Zagreb upozorila je u utorak na kršenje prava na prosvjed i slobodu izražavanja te, kako ističu, neprihvatljivo postupanje policije vezano uz uhićenje aktivista ispred MVEP-a.

''Aktivisti imaju pravo na iznošenje svog političkog stava i neslaganja s vanjskom politikom Vlade na to za to relevantnom mjestu, a to svakako je prostor ispred zgrade MVEP-a.  Privođenjem aktivista s mjesta mirnog prosvjeda, policija je onemogućila ostvarivanje njihovog ljudskog prava na javno okupljanje i na slobodu izražavanja'', navodi se u priopćenju.

Kuća ljudskih prava ističe da su uhićenja, izricanje prekršajnih kazni i zadržavanje u pritvoru samo zbog sudjelovanja na mirnom prosvjedu restriktivne mjere koje su u suprotnosti s praksom Europskog suda za ljudska prava, koji je u nizu presuda opetovano utvrdio da pravo na slobodu mirnog okupljanja predstavlja osnovno pravo u demokratskom drusˇtvu i, poput prava na slobodu izrazˇavanja, jedno je od temelja takvog drusˇtva.

Nadodaje i da je dosadašnja policijska praksa, usprkos nedorečenosti Zakona o javnom okupljanju u pogledu regulacije spontanih okupljanja, pretežito bila nerestriktivna prema neprijavljenim prosvjedima do 20 građana.

''Jučerašnje policijsko postupanje suprotno je takvoj pozitivnoj praksi koja je olakšavala izražavanje legitimnih političkih i društvenih stavova koji su temelj svakog pluralističkog i demokratskog društva'', ocjenjuju u Kući ljudskih prava.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter