DEBITIRAO U EUROLIGI

DENIS HADŽIĆ Istarski sudac dio je najelitnijeg razreda europske klupske košarke. "OVO JE SKROZ DRUGI SVIJET"

| Autor: Ivica CEROVAC
Uvijek na pravom mjestu - Denis Hadžić

Uvijek na pravom mjestu - Denis Hadžić


Sva moja očekivanja i sve što sam mislio da znam, i da sam spreman, sve je to palo u vodu onog trenutka kad je na predstavljanju igrača i sudaca, pet minuta prije početka utakmice, krenula himna Eurolige. Jednostavno, nisam bio svjestan što me čeka dok nisam izišao na teren, a tad se u meni javila pozitivna trema koju sam uspio usmjeriti na način da me drži u utakmici i da budem sto posto unutra, kaže Hadžić

Godine 2008. Denis Hadžić se pojavio na sudačkoj listi Premijer lige, kao tek treći istarski sudac kojem je to pošlo za rukom od hrvatskog osamostaljenja. Nakon devet godina, odradivši svoju prvu utakmicu u regionalnoj ABA ligi, postao je prvi istarski djelitelj pravde s međunarodnim iskustvom. Na novi skok u njegovoj sudačkoj karijeri nije se trebalo puno čekati, tek dvije godine, a onda mu je javljeno kako se njegovo ime nalazi na listi Eurolige za sezonu 2019./20. Premda nije krio zadovoljstvo koje mu je ta vijest izazvala, ostao je Hadžić čvrsto s obje noge na zemlji i u razgovoru za naš list otkrio da u debitantskoj sezoni ne očekuje više od dvije ili tri utakmice Eurolige, dok bi više prilika trebao dobiti u Eurokupu, između 10 i 15 utakmica. Ispostavilo se da je bio dobar prognozer.

Final Four

- Odradio sam tri utakmice u Euroligi i deset u Eurokupu, no vjerujem da bi se te brojke mogle povećati ako se sezona nastavi. Optimizam gajim na činjenici da sam u prvoj fazi Eurokupa u deset kola sudio šest utakmica, a u drugoj (u "Top 16"), četiri utakmice u šest kola. U posljednjem kolu, sudio sam 3. ožujka susret između njemačkog Oldenburga i grčkog Promitheasa, nakon čega su bila predviđena dva tjedna pauze prije početka nokaut faze, no u međuvremenu je uslijedio prekid, rekao je Denis Hadžić. - Po svim ocjenama i komentarima kontrolora, vjerovao sam da bih mogao suditi četvrtfinale, a možda i "Final Four".

Po onoj da se prva utakmica nikad ne zaboravlja, 37-godišnjem Puljaninu sigurno će se u sjećanje urezati 10. listopada 2019. godine, dan kad je "probio led" u Euroligi.

- Bilo je to drugo kolo, susret između Asvela i Panathinaikosa odigran u Villeurbanneu. Sva moja očekivanja i sve što sam mislio da znam i da sam spreman, sve je to palo u vodu onog trenutka kad je na predstavljanju igrača i sudaca, pet minuta prije početka utakmice, krenula himna Eurolige. Jednostavno, nisam bio svjestan što me čeka dok nisam izišao na teren. Tad se u meni javila pozitivna trema, koju sam uspio usmjeriti da me drži u utakmici i da budem sto posto unutra, istaknuo je Hadžić, osvrnuvši se na detalj s te utakmice. - Grci su minutu do kraja vodili tri razlike i imali loptu, koju su izgubili mojoj odlukom, jer sam vidio da se igrač s loptom vratio na svoju polovicu terena. Pokazalo se to ključnim detaljem, jer su Francuzi najprije izjednačili tricom, da bi nakon promašaja Grka realizirali jedno slobodno bacanja za pobjedu 79:78. No, najbitnije je da je moja odluka bila ispravna i za tu sam utakmicu dobio najvišu ocjenu. Usto, da doživljaj bude potpun, nakon utakmice smo otišli s predstavnicima kluba na večeru, pa sam imao priliku provesti neko vrijeme u ugodnom društvu Tonyja Parkera, jednog od najboljih košarkaša Europe svih vremena koji je vlasnik Asvela.

Pripreme pred utakmice kakve je Hadžić znao raditi prijašnjih godina, ne mogu se usporediti s onima koje je obavljao ove sezone.

- Ovo je skroz drugi svijet. Prije sam radio individualni skauting igrača pred utakmicu, koji je ovisio o vremenu i mogućnostima, dok sada imamo svoju platformu s koje možemo skinuti svaku utakmicu, a minimalno sedam do deset dana ranije znamo kome sudimo, nekad i dva tjedna, tako da se stignemo dobro pripremiti. Gledamo tri prethodne utakmice neke momčadi te pritom izrežemo klipove određenih igrača od kojih se mogu očekivati prljavi potezi ili bilo kakvi prekršaji pravila. Kako na svaku utakmicu moramo doći dan ranije, kad se nađemo u hotelu svatko izvadi svojih 20-30 klipova te onda znamo po tri-četiri sata studirati igrače i momčadi, ne bi li lakše anticipirali neke stvari i pretpostavili što se može dogoditi na terenu, otkrio nam je Hadžić. - Što se tiče fizičke pripreme, imamo testove i norme koje moramo istrčavati u toku sezone, a usto smo svi dobili pametni sat kojeg stalno moramo nositi i čim odradimo trening, ekipa u središtu dobije sve podatke. Tehnologija je toliko uznapredovala da oni svaki dan znaju točno kolika je bila naša aktivnost, od šetnje do trčanja.

Preskočio stepenice

Hadžić je postao tek drugi sudac u povijesti koji je bez FIBA licence dobio priliku suditi u Euroligi, koja se nalazi pod ingerencijom ULEB-a. To bi mu moglo olakšati put prema dijeljenju pravde na Olimpijskim igrama te svjetskim i europskim prvenstvima, ali preduvjet za to je da ove dvije organizacije zakopaju "ratnu sjekiru".

- Nisam imao priliku prikupljati iskustva na nekim manjim FIBA-inim natjecanjima te sam bio primoran preskočiti par stepenica i direktno iz ABA lige doći u Euroligu, što mi pruža još veće zadovoljstvo načinom na koji sam odradio ovu sezonu. I kontrolori na mojim utakmicama, za koje sam bio novo lice, pozitivno su iznenađeni i predviđaju mi svjetlu budućnost. Tu mi na ruku ide činjenica da ULEB u svemu kopira NBA ligu, pa tako i za suce nema starosne granice te mogu dijeliti pravdu sve dok udovoljavaju normama i zahtjevima, kako fizičkim tako i psihičkim, naglasio je Hadžić. - Činjenica da nemam FIBA licencu, prijašnjih godina bi značila da ne mogu suditi najveća natjecanja, ali to sada ne bi trebao biti problem, jer sudim u drugoj najjačoj ligi na svijetu i logično bi bilo da dobijem priliku. No, kako FIBA ima monopol na najveća natjecanja, ona posljednje tri godine, koliko traje "rat" s ULEB-om, ne uzima njegove suce. Nas 60 iz Eurolige, uz 50 iz NBA lige, to je 110 najboljih sudaca na svijetu, a onda dođu Olimpijske igre i tamo nema nikog od nas, na što se sve više žale i mnoge reprezentacije. To je katastrofa, ali tako će biti dok se te organizacije ne pomire, što mi se ne čini da mi moglo biti skoro. Volio bih da se kroz koju godinu nekako pronađe zajednički jezik, ponajviše zbog interesa same košarke.

Nastavak natjecanja u srpnju?

Euroligu sačinjavaju 18 klubova koji igraju dvokružno i nakon odrađenih 34 kola osam najboljih ulazi u doigravanje. U trenutku prekida natjecanja, preostalo je odraditi još šest kola regularnog dijela sezone, četvrtfinale i "Final Four". S druge strane, u Eurocup su krenula 24 kluba podijeljena u četiri skupine. U drugu fazu ušlo ih je 16, formirane su četiri nove skupine i dobilo se osam četvrfinalista, a onda je uslijedio prekid.

- S obzirom da je u igri veliki novac od sponzora i televizijskih prava, insistira se na nastavku natjecanja, a neke informacije kažu da bi to moglo biti početkom ili sredinom srpnja, dok bi se "Final Four" mogao igrati u kolovozu. No, to su samo pretpostavke, jer je teško u ovom trenutku točno reći što će biti, ogradio se Hadžić.

Plaćen po utakmici

Ulaskom u Euroligu, Hadžić se odlučio profesionalno posvetiti suđenju.

- Jednostavno, uz utakmice srijedom i subotom te putovanja, nema se vremena za neki drugi posao i stoga sam bio primoran dati otkaz u firmi u kojoj sam proveo 19 godina. Shodno tome, u ovom sam trenutku bez primanja, jer mi nemamo fiksne plaće pa da se dogovaramo oko eventualnih smanjenja dok traje ova kriza, već smo plaćeni po utakmici. To te tjera da budeš bolji, jer ako dobro odsudiš utakmicu, veća je šansa da ćeš brzo dobiti novu, a više utakmica donosi i više zarađenog novca, svjestan je Hadžić.

Deset tisuća "grobara"

Usprkos ulasku u europski elitni sudački razred, Hadžić je i dalje aktivan u regionalnoj ABA ligi.

- U 21 odigranom kolu odsudio sam 16 utakmica, među kojima su bila i dva derbija u kojima su snage odmjerile, u tom trenutku, dvije vodeće momčadi. Bile su to utakmice između Budućnosti i Cedevite u Podgorici te Partizana i Cedevite u Beogradu. Možemo reći da se povijest ponovila, jer sam i u prošloj sezoni, kao jedini hrvatski sudac, dijelio pravdu u Beogradu na susretu između Partizana i Zadra, odigranom pred deset tisuća "grobara", prisjetio se Hadžić.

Pred sebe je postavio visoki cilj: "Želim postati prvi europski sudac u NBA ligi"

Hadžić ne krije kako želi postati drugi Hrvat koji će suditi finale Eurolige, nakon Srđana Dožaija koji je 2008. godine dijelio pravdu na završnom ogledu između CSKA-a i Maccabija, odigranom pred 13 i pol tisuća ljudi u Madridu. No, nije to jedini visoki cilj kojeg si je pred sebe postavio pulski sudac.

- Ako si postaviš ciljeve u nekim realnim okvirima, nerijetko ostvarenja budu još niža. Ako pucaš na najviše, veće su šanse da ti se nešto od toga i ostvari. Da ne razmišljam tako, ne bih stigao ovdje gdje jesam, s obzirom na sredinu iz koje dolazim i činjenicu da nisam igrač te da nemam nikakvo zaleđe. Poput trenera i delegata, i nama sucima je mnogo teže uspjeti samo svojom kvalitetom, jer puno je tu politike i svega što ide uz nju. No, ako radiš na tome i vjeruješ u sebe, postaviš si visoke ciljeve i ne odustaješ bez obzira na sve, uspjeh je moguć, pa tako ja želim postati prvi europski sudac u NBA ligi, decidiran je Hadžić. - Počeo sam već i raditi na tome, pa sam se prijavio za ljetni NBA kamp. Imao sam čak i neke neslužbene informacije da će me primiti i dati mi priliku da pokažem što znam, ali koronavirus mi je to ovog ljeta stopirao. Nema veze, prebacit ću taj plan za iduće ljeto.

Recept je to koji se pokazao uspješnim za Euroligu, pa možda prođe i u NBA ligi.

- Svojim sredstvima odlazio sam na turnire sa željom da se pokažem i posrećilo mi se da je na jednom od njih bio Richard Stokes, šef sudaca Eurolige, koji me vidio i rekao da me želi. Kontaktirao je ljude iz našeg nacionalnog saveza, koji su imali neke druge planove pa su mu rekli da sam ja dobar, ali da imaju bolje. No, Stokes je insistirao i tako sam završio u Euroligi, a na isti se način želim pokušati probiti u NBA ligu. Vjerujem u sebe, smatram da sam dovoljno dobar. Ako dođem tamo i pokažem se u pravom svjetlu, možda će netko tko odlučuje o tome biti zadovoljan viđenim. Ako prođe, prođe, a ako ne, barem ću znati da sam dao sve od sebe da u tome uspijem, zaključio je Hadžić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter