BESPRAVNA GRADNJA NA KAMENJAKU

Županija uzvraća "udarac" Općini Medulin: Na području Kamenjaka danas ima više desetaka objekata koji nisu bili vidljivi na snimci iz 2011.! KOLIKO JE TAKVIH BESPRAVNIH GRADNJI PRIJAVLJENO GRAĐEVINSKOJ INSPEKCIJI?

  Bilo da je upravne postupke predmeta legalizacije vodila i rješavala Istarska županija ili AZONIZ, niti jedno rješenje o izvedenom stanju ne može se donijeti bez saznanja i suglasja općina i gradova, pa tako ni Općine Medulin, što načelnik Kirac ili ne zna ili namjerno prešućuje, ističu iz Županije

| Autor: Sandra ZRINIĆ TERLEVIĆ
(foto iz arhive Javne ustanove Kamenjak, autora Dina Diminića)

(foto iz arhive Javne ustanove Kamenjak, autora Dina Diminića)


Načelnik Općine Medulin Ivan Kirac u zadnjem se istupu vezanom uz veliki problem bespravne gradnje na području Kamenjaka, između ostalog, osvrnuo i na kronologija problema koji je do danas eskalirao. Tako je, između ostalog, ustvrdio da su i država i Županija pridonijele toj legalizaciji bespravne gradnje - čiji se točan broj i ne zna, ali se spominje brojka od više od 30 objekata - koja se gotovo u većini slučajeva uopće nije trebala ozakoniti.

U prilog toj tezi govori da su to mahom bile i kampkućice i nadstrešnice koje su kasnije zatvaran" improviziranim materijalima. Također, ustvrdio je i da mnogi nisu bili vidljivi na ortofoto snimci iz 2011. godine, što je bio preduvjet za legalizaciju, već su, s obzirom na mogućnost da se jednim rješenjem legalizira više objekata, u jednu "košuljicu" uguralo tako više objekata. Na takav su istup reagirali iz kabineta župana Istarske županije. 

Građevina izgrađena prije 21. lipnja 2011. 

"U članku pod naslovom 'Županija i država legalizirale - kamp kućice i nadstrešnice! Općina Medulin kreće u borbu protiv bespravne gradnje', izneseno je niz netočnih informacija od strane načelnika Općine Medulin, na koje želimo ovim putem ukazati s ciljem istinitog informiranja šire javnosti. Prije dva tjedna, načelnik Općine Medulin Ivan Kirac izjavio je da je na području Kamenjaka Istarska županija legalizirala tridesetak objekata u proteklom razdoblju. Nakon ponovnog pregleda kompletne dokumentacije, potvrdili smo da je riječ o jednom jedinom objektu na području Kamenjaka koji je legalizirala Istarska županija, i to u skladu sa Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim građevinama. Ne zato što se Županiji prohtjelo legalizirati taj objekt, nego zato što je morala temeljem navedenog Zakona.

U svom zadnjem medijskom istupu, načelnik Kirac više ne govori o 30 objekata koje je Županija legalizirala jer zna da to naprosto nije istina. No, sad proziva Istarsku županiju i državnu Agenciju za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada (AZONIZ) da su donijele Rješenje o izvedenom stanju za zgrade koje nisu vidljive na snimci DOF/2011 (snimak stanja na terenu iz lipnja 2011. koji je osnova za legaliziranje građevina temeljem Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim građevinama) što, ponovno, pogotovo u onom dijelu koji se odnosi na Istarsku županiju nije točno", navodi se u reagiranju kabineta župana.

Kako je i ranije dana informacija da je Istarska županija na području Kamenjaka u k.o. Premantura donijela jedno Rješenje o izvedenom stanju kojim je ozakonjena jedna manje zahtjevna zgrada, a nakon detaljnog pregleda digitalno dostupne arhive, može se potvrditi da je uvidom u DOF/2011 utvrđena vidljivost zgrade, odnosno da je građevina izgrađena prije 21. lipnja 2011. godine, te je, kažu nadalje, Istarska županija za predmetnu zgradu 2015. godine donijela rješenje o izvedenom stanju. 

26.500 zahtjeva za izdavanje rješenja

"Istarska županija je u vrijeme rada Agencije za ozakonjenje nezakonito izgrađenih zgrada (koja je započela s radom 10. veljače 2014. godine, a prestala s radom 1. srpnja 2019. godine), AZONIZ-u dostavila u rad oko 13.500 zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju (ozakonjenje), od ukupno oko 26.500 zaprimljenih zahtjeva. Ingerenciju nad rješavanjem zahtjeva za legalizaciju imala je u tom periodu za te predmete isključivo državna Agencija uz uključenost svakog JLS-a (općina i gradova) na čijem se teritoriju nalaze objekti za koje su podnijeti zahtjevi, a ne Županija.

Naime, valja naglasiti i činjenicu da, bilo da je upravne postupke predmeta legalizacije vodila i rješavala Istarska županija ili AZONIZ, niti jedno rješenje o izvedenom stanju ne može se donijeti bez saznanja i suglasja općina i gradova, pa tako ni Općine Medulin, što načelnik Kirac ili ne zna ili namjerno prešućuje. Razlog tome je što, prilikom vođenja postupka općine i gradovi moraju biti pozvani na uvid u spis u svojstvu JLS-a na čijem se području nalazi nezakonito izgrađena zgrada.

Daljnji uvjet za izdavanje rješenja o izvedenom stanju je da općine i gradovi tijelu graditeljstva dostave dokaz da je podnositelju zahtjeva izdala Rješenje o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru te dokaz da je podnositelj zahtjeva naknadu i platio. Dakle, zaključak je da su općine i gradovi, u ovom konkretnom slučaju Općina Medulin, u svakom upravnom postupku izdavanja rješenja o izvedenom stanju i pozvani i bili aktivni sudionik postupka.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter