Uz biciklističku stazu i cestu od Karpinjana do turističkog naselja Kastanija novigradsko komunalno poduzeće Neapolis posadilo je 40 stabala velelisne lipe. Ta novigradska aleja lipa krasit će cijeli okoliš i put do plaža u tom dijelu novigradske obale, a za sadnju lipa posebno su zahvalni novigradski i drugi pčelari. Svoju zahvalnost Gradu Novigradu kao investitoru i radnicima Neapolisa iskazali su na službenim internetskim stranicama Udruge pčelara Bujštine, naglašavajući kako je lipa jedna od naših najmedonosnijih biljaka.
Lipa cvate u prvom ljetnom mjesecu, a njeno ime nosi više pčelarskih udruga. Podsjetimo, lipa je listopadno drvo koje može dosegnuti visinu 25-30 metara i doživjeti više stotina godina. Poznato je da je lipa sveto drvo starih Slavena, koji su pod njenom krošnjom održavali sastanke, vjenčanja, zabave i druga događanja. "Budući da su se Slaveni tijekom svoje povijesti često selili, gdje god bi došli sadili bi stabla lipe. Nebrigom i nepoštivanjem zakonskih propisa u našoj je zemlji u posljednjih dvadesetak godina posječen velik broj zdravih stabala, a obnovljeno je veoma malo pa utoliko ovaj potez gradskih vlasti u Novigradu može biti primjer i drugim gradovima i općinama u našoj županiji", piše na portalu pčelara Bujštine.
Maleni, zelenkasto žuti mirisni cvjetovi lipe sadrže obilje elemenata korisnih za ljudsko zdravlje. Od nektara što ga pčele sakupe s jednog stabla lipe u punom cvatu može se proizvesti 15 i više kilograma prvoklasnog meda svijetlo žute boje, oštrog mirisa i blagog okusa, odličnog kod liječenja problema s respiratornim sustavom, kod viroza i bubrežnih bolesti, kažu pčelari. Prema nekim izvorima, najduža aleja lipa u našoj zemlji nalazi se u Blatu na Korčuli, duga je kilometar i pol. U Zagrebu planiraju nagodinu zasaditi oko 1.500 lipa na trasi dugoj 11 kilometara, od Jankomirskog mosta do Ivanje Reke. To bi postala najduža aleja lipa u Europi! (L. JELAVIĆ)