Kako se bliži 1. lipnja, neslužbeni početak glavne turističke sezone, cijene stanova u Puli lete u nebo. Prvi dan sezone naime ujedno je i dan kada brojni stanoprimci moraju napustiti stanove jer ih gazde od tog datuma, pa najčešće do 1. rujna, iznajmljuju turistima u dnevnom ritmu za mnogo veće novce. Tko želi ostati u stanu preko ljeta, mora to masno platiti.
Naš prvi sugovornik u Pulu je došao zbog posla i stan aktivno traži od 7. svibnja, a pomaže mu i poslodavac. Nema velikih zahtjeva, osim da je stan uredan i ima dvije spavaće sobe. Nije mu previše bitno ni u kojem je kvartu, a ni cijena nije pretjerani problem. U razgovoru nam je prepričao svoja iskustva, od kojih neka graniče s apsurdom.
Neuređen, neopremljen
- Za u potpunosti neuređen i neopremljen stan, i to u okolici Pule, tražili su me 500 eura mjesečno, što mi je bila neprihvatljiva cijena za stan koji nema čak ni kuhinjski stol. Za stan od sto kvadrata, ovoga puta doista lijepo uređen, u širem centru grada, vlasnik je tražio čak 1.500 eura ili 11 tisuća kuna mjesečno.
Najšokantnija mu je ponuda bila kada je razgledao stan u zgradi na Verudi Porat u kojoj su apartmani. Kako veli, teško da je riječ o pravom stanu.
- Stan izgleda kao da je vlasniku zgrade zapravo ostalo viška prostora pa je taj prostor spojio u jedan, rekli bismo, stan za iznajmljivanje. Takozvani stan ima jednu malu prostoriju koja se koristi kao kuhinja, još jednu u kojoj je spavaća soba dok je dnevni boravak zapravo prostor koji izgleda kao da su spojena dva hodnika i ima prozor prema unutarnjem stubištu. I to se iznajmljuje za 450 eura mjesečno, kaže nam sugovornik.
Jedan od boljih stanova koje je vidio je onaj od 75 kvadrata koji se iznajmljuje za 500 eura, no taj mu je, pojašnjava, bio predaleko od radnog mjesta budući da se nalazi u Bičićima, a upozorili su ga da u Puli ljeti vladaju velike prometne gužve pa bi do posla gubio jako puno vremena.
- Stan još tražim, pokušavam preko oglasnika, društvenih mreža, poznanstava. Trenutno sam u apartmanu koji mi je našao poslodavac, no iz njega moram izaći 1. lipnja. Što ću tada, ne znam - vjerojatno u hotel kao turist, smije se naš sugovornik, dodajući da ga je potraga za stanom u Puli naučila nekoliko stvari.
Prva je sezonalnost, odnosno to da svi iznajmljuju stan samo do polovice svibnja ili početka lipnja i stanova za dugoročan najam u Puli trenutno gotovo da nema. Problem vidi i u tome, kako su mu prepričali vlasnici, da su mnogi s raznim agencijama potpisali bookinge od 15. travnja pa, iako su neki razmišljali o tome da uzmu podstanara poput njega, to ne mogu učiniti jer bi agenciji platili penale.
- Upozorio bih ljude koji traže stan i na prijevare koje se pojavljuju na internetskim oglasima, vjerojatno iz razloga što je potražnja za stanovima trenutno jako velika. Naime, na dan-dva pojavljuje se oglas s pričom kako je Talijanka kupila stan u centru Pule, točnije u Maksimijanovoj ulici, za svoga sina, no on ga za sada neće koristiti pa ga iznajmljuju. U daljnjoj komunikaciji ispostavlja se kako ona ne može doći pokazati stan, ali je dosta uplatiti jednu mjesečnu ratu od 330 eura preko određene stranice za iznajmljivanje i ključ će me čekati, prepričava nam naš sugovornik. Dodaje kako mu je, na sreću, oglas odmah izgledao sumnjivo.
- Prvo, fotografije stana bile su savršene i nisu ni približno izgledale kao stanovi koje sam do tada pogledao, a cijena od 330 eura za 80 kvadrata bila je, s obzirom na tržište, doista preniska. Stoga sam otišao pogledati na adresu koja se navodi i shvatio da na tom mjestu uopće nema tog stana koji se iznajmljuje, a kako je stranica preko koju su tražili da uplatim prvu ratu zapravo kreirana, lažna Airbnb stanica, veli nam sugovornik. Dodaje da mu se, iako je mejlom kontaktirao vlasnicu, više nitko nije javljao. Pretpostavlja da je to stoga što je napisao ime svog poslodavca i tražio ugovor pa su shvatili da on i nije tako "laka meta". Pretragom po internetu kasnije je shvatio je da je riječ o već uhodanoj prevari na koji su mnogi nažalost i nasjeli.
Drastične promjene
Biti podstanar nikad nije bilo teže. U zadnje tri, četiri godine situacija sa stanovima za iznajmljivanje u Puli i okolici drastično se promijenila, i to je jasno svakome tko još uvijek nema svoj vlastiti krov nad glavom već je ostavljen na milost i nemilost podstanarskom tržištu.
Za razliku od ranijih godina kada su mnogi stanodavci, jednako kao i podstanari, željeli stabilnost i sigurnost i rado su iznajmljivali svoje stanove viška na duže vrijeme, danas je pronaći takav stan - nemoguća misija.
Na nekoliko Facebook stranica sa oglasima za iznajmljivanje stanova mogu se vidjeti brojni apeli podstanara koji hitno traže bilo kakav smještaj jer ih njihovi stanodavci preko ljeta izbacuju iz stanova zbog turista.
"Hitno tražim stan ili cimera do 15.7., iz sadašnjeg stana trebao bih izaći do 1.6."; "Hitno tražim stančić ili garsonijeru za jednu žensku osobu od 1.7. do 31.9. Nije bitna lokacija, bitno je samo da je u gradu, a ne u okolici Pule"; "Hitno!!!
Traži se stan za trudnu ženu i muža, Pula ili okolica. Žena je pred porod i hitno trebaju smještaj, jer ih gazda tjera van zbog sezone. Voljeli bi stan na cijelu godinu. Ako netko nešto zna, molim inbox ili pustite broj u komentar. Muž joj je zaposlen!"; "Mama s dvije curice 7 i 5 godina traži stan u Puli i okolici do 2000 kuna plus režije. Uredan platiša. Hitno!"
Na kraju mnogobrojnih ovakvih oglasa stoji savršen prikaz aktualne situacije sa stanovima u našem gradu, gdje jedna djevojka također pita da li netko zna za neki stan koji se iznajmljuje na duže vrijeme u Puli ili okolici za mladi bračni par sa bebom, a u komentaru joj jedan korisnik odgovara "Ima, u Slavoniji. Tužno, ali istinito".
U tiskanim oglasnicima situacija nije ništa bolja. Primjerice, u zadnjoj Butigi izašlo je tek devet oglasa za stanove koji se iznajmljuju na duže vrijeme. No, i među njima je teško naći stan za obitelj, jer su to uglavnom stanovi za jednu osobu, ili za više radnika, ili pak za studente. Tako je situacija za bračne parove s djecom dodatno otežana i oni nerijetko apeliraju da im se pomogne u potrazi za stanom, čak i prema humanitarnim udrugama.
Sami smo krivi
Jedan od takvih apela uputila je javno i jedna majka s troje djece, koja do 30. lipnja mora izaći iz stana u kojem žive. Njezin stanodavac, kaže, ne iznajmljuje stan turistima, već će doći iz Zagreba na dva mjeseca tijekom ljeta sa svojim sinom.
- Situacija sa stanovima je strašna i kaotična. Gotovo je nemoguće naći stan koji se iznajmljuje cijelu godinu, a i najamnine za stanove su u zadnje vrijeme odletjele u nebesa. Međutim, mislim da smo mi koji unajmljujemo stanove sami krivi za takvu situaciju, baš zbog toga što, zbog slabe ponude, na koncu pristanemo i na takve stanove iako znamo da ćemo na ljeto morati izaći iz njih. Kada nitko ne bi pristao uzeti takav stan, kada bismo ih svi bojkotirali, mislim da bi takvi stanodavci dobro razmislili da li će iznajmljivati cijelu godinu, ili samo dva, tri mjeseca. Druga, još gora stvar je kada gazda prevari podstanare i obavijesti ih da moraju izaći neposredno pred sezonu. Evo, ja sada ne mogu naći stan, tražim ga već mjesecima, krajnji rok nam se bliži, a ja jednostavno ne znam kuda ću sa troje djece. A 1. rujna se možemo slobodno vratiti u stan. Što je najgore, baš u svibnju nas čeka dosta pregleda i terapije s djecom u Rijeci. Sve stvari polako pakiram i spremam u šupu, neke stvari ću morati ostaviti i u stanu, ali kuda ćemo… Pojma nemam, ispovjedila nam se jedna zabrinuta mama.
U sličnoj je situaciji i druga naša sugrađanka koja mora što prije iseliti s dvoje malodobne djece, ali iz razloga što je njena gazdarica prodala jedan stan i dolazi živjeti u ovaj koji je zadnjih godina iznajmljivala.
- Nema tko nam ne traži stan već mjesecima, ali još ništa… Gazdarica nas stišće jer već ima potencijalnog kupca. Već sam luda, hne znam gdje ću. Pakiram stvari i onda stanem i razmišljam kuda otići. I bude mi strašno teško, zbog djece. Imam vlastiti automobil i radim, tako da mi niti lokacija stana nije toliko bitna, samo da je stan u redu, na duže i da imam gdje parkirati, kaže ona. (Borka PETROVIĆ i Patricija SOFTIĆ)