NOVA ODLUKA

Komunalnim redarima nove ovlasti: UGOSTITELJI VIŠE NEĆE MOĆI "POVLAČITI" TURISTE U PROLAZU

| Autor: Aleta BRATTONI
Ugostitelji više ne smiju pozivati turiste u lokal (M. MIJOŠEK)

Ugostitelji više ne smiju pozivati turiste u lokal (M. MIJOŠEK)


Novost je da na javnoj površini nije dozvoljeno izvoditi aktivnosti koje su usmjerene prema prolaznicima i potencijalnim gostima s ciljem prezentacije ugostiteljske ponude, od strane konobara, animatora i ostalog osoblja, ispred i u okruženju ugostiteljskih objekata

Gradsko je vijeće Poreča na posljednjoj sjednici komunalni red uskladilo s novim zakonom o komunalnom gospodarstvu, izmijenjenim nakon više od dvadeset godina. Gradski komunalni pročelnik Marino Poropat navodi kako veći dio ove odluke iz 2013. godine nije mijenjan, a vijećnicima je predstavio neke od noviteta.

Novost je da na javnoj površini nije dozvoljeno izvoditi aktivnosti koje su usmjerene prema prolaznicima i potencijalnim gostima s ciljem prezentacije ugostiteljske ponude, od strane konobara, animatora i ostalog osoblja, ispred i u okruženju ugostiteljskih objekata. Navedeno znači kako će ubuduće posjetitelji Poreča moći nesmetano šetati ulicama grada, bez da ih se povlači u raznolike ugostiteljske objekte sa svih strana.

Isprave redarima na uvid

Novi zakon također daje određene ovlasti komunalnim redarima. Oni su od sada ovlašteni zatražiti i pregledavati isprave, dakle osobnu iskaznicu, putovnicu, izvode iz sudskog registra i slično, a na temelju kojih se može utvrditi identitet stranke odnosno zakonskog zastupnika stranke, kao i drugih osoba nazočnih prilikom nadzora. Ovlašteni su zatim uzimati izjave od odgovornih osoba radi pribavljanja dokaza o činjenicama koje se ne mogu izravno utvrditi kao i od drugih osoba nazočnih prilikom nadzora, zatražiti pisanim putem od stranke točne i potpune podatke i dokumentaciju potrebnu u nadzoru, prikupljati dokaze i utvrđivati činjenično stanje na vizualni i drugi odgovarajući način (fotografiranjem, snimanje kamerom, videozapisom i slično), te obavljati druge radnje u svrhu provedbe nadzora.

Nadalje, objašnjava Poropat, kako bi se lakše provodio nadzor nad kampiranjem, bolje je definiran sam njegov pojam, pa se tako kampiranjem smatra boravak pod šatorom, u kamp-kućici, kamp-prikolici, pokretnoj kućici (mobile home), autodomu (kamper) i drugoj odgovarajućoj opremi za smještaj na otvorenom prostoru.

Zatvorene lokale mora se održavati

Kada govorimo o izvođenju građevinskih radova, dodano je pravilo koje se tiče postavljanja skela, a glasi kako se kod istog mora omogućiti nesmetano odvijanje pješačkog i ostalog prometa uz zastupljenost svih mjera zaštite za rad. Izmjene su nastupile i kod prekršajnih kazni, pa tako jedinica lokalne samouprave može utvrditi maksimalnu kaznu za pravnu osobu u iznosu do 10.000 kuna, stoga su novom odlukom definirane dvije povrede, ona lakša i ona teža.

Novčana kazna u iznosu od 10.000 kuna izreći će se pravnoj osobi za težu povredu, te 6.000 kuna za lakšu. Kod fizičke osobe za lakšu povredu kazna je 1.000 kuna, a kod teže maksimalno 2.000 kuna. Fizička osoba obrtnik za težu će povredu platiti 5.000 kuna, a lakšu 3.000 kuna. Prema prijedlogu pristiglom tijekom javnog savjetovanja, a koji je uvršten u odluku, vlasnik, odnosno korisnik poslovnog prostora, koji se tijekom određenog vremena ne koristi, dužan je istog održavati. Uređuje se i postupanje s komunalnim otpadom, odnosno tko njime upravlja i na koji način, a sa zakonom se usklađuju i zimski uvjeti koji više ne stupaju na snagu 1. studenog, već 15. studenog.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter