Hrvatske bobice borovica smatraju se među najboljima na svijetu, a mnogi veliki i poznati proizvođači gina iz Engleske i Njemačke ovdje nabavljaju bobice smreke. Logično je da se već nekoliko godina u Hrvatskoj otvaraju nove craft destilerije i rekao bih da su sve vrlo kvalitetne. Mislim da bi Hrvatska mogla postati jedna od zemalja s najboljim ginom na svijetu, a nadamo se da ćemo i mi dati svoj doprinos i u ovoj avanturi", vele Marin i Paolo iz Imagine Spiritsa
"A mi noću isplovljavamo u potrazi za svojim snovima, uz labavo sidro i bocu dobrog Gina", uvertira je u zanosnu priču Butique destilerije Imagine Spirits iz Marasi koji trenutno proizvodi najbolji gin u okolici, a i šire. Njihov proizvod gin Pink Robin do sada je u Vrsar odnio već tri nagrade - jednu iz Londona, jednu s međunarodnog sajma u Splitu i jednu iz Frankfurta. Ovaj je gin početkom godine u Londonu osvojio nagradu u kategoriji Flavoured gina na natjecanju The World Gin Awards gdje se našao kao jedan od pobjednika u 11 kategorija. Posljednja nagrada koju su nedavno osvojili, došla je iz Frankfurta. Tamo su na međunarodnom natjecanju Frankfurt International Trophy osvojili zlatnu medalju za najbolji destilat iz Hrvatske. A postoje tek godinu dana.
Craft destilerija
Ono što je godinama bio san, a potom ideja, postalo je stvarnost za dva mlada poduzetnika, Marina Marasa i Paola Sciavartinija kada su u lipnju 2019. otvorili IMAGINE SPIRITS d.o.o., "craft" destileriju sa sjedištem u Marasima, mjestu udaljenom nekoliko kilometara od Vrsara.
Njihova se priča može sažeti u ime njihove tvrtke, Imagine Spirits ("Imagine" sposobnost da se smisli nešto novo i "Spirits" kao proizvod destilacije, ali i kao odlika hrabrosti, energije i odlučnosti).
"Naša boutique destilerija nalazi se nekoliko kilometara od mora i možemo reći da smo se u ovu avanturu upustili pomalo poput mornara koji plove prema dalekim i nepoznatim destinacijama. More i avantura odražavaju se i na logotipu na kojem su inicijali I i S predstavljeni sidrom i užetom, veli Paolo. Marin nastavlja "Zapravo, započeli smo ovu avanturu s vrlo ograničenim kapitalom, mnogo snova, nekoliko dobrih ideja, ali s puno odlučnosti".
"U stvarnosti, iako je tvrtka osnovana u lipnju 2019., naša priča ima mnogo dužu povijest", započinje Paolo. "Prije otprilike 20 godina Marin je otvorio svoju prvu destileriju rakija, posao kojim sada uspješno upravlja njegov brat. Što se mene tiče, ideja o otvaranju gin destilerije zapravo je započela prije otprilike 13 godina, u vrijeme kad sam živio u Barceloni. U tom razdoblju počeo je procvat gin tonika u Španjolskoj, a zatim se postupno proširio na sav Mediteran. Iz raznih razloga sam tada odustao od te ideje. Onda sam se u 2018. godini ponovo pozabavio time i razgovarao o tome s Marinom, s kojim radim oko 14 godina. Odlučili smo pokušati i uploviti u potragu za našim snovima.“
Organske namirnice
Potraga za savršenim receptom njihovog prvog gina Aronia Gin, Pink Robin trajala je oko godinu dana u kojoj su testirali oko 100 različitih vrsta bilja, začina i bobica (koje se zbog jednostavnosti naziva "botanicals"). Daljnjih šest mjeseci razvijao se poseban postupak destilacije koju nazivaju "Doubelvapour infusion" u kojem se različiti botanički proizvodi stavljaju u posebne košare u destilacijskoj koloni, a ne kuhaju u alkoholu kao što to obično rade drugi proizvođači gina. Alkoholne pare se prokuhavanjem miješaju sa sastojcima, a zatim se para kondenzira u tekućinu. Na kraju se dodaje voda, kako bi se smanjila jačina alkohola. Istom je metodom nastao i nagrađeni gin Pink Robin.
Ono što sigurno utječe na kvalitetu gina je činjenica da u svojoj proizvodnji ne koriste šećere, arome i umjetne boje. Okus, boja i miris njihovih ginova dobivena je prirodno. Za proizvodnju koriste organski uzgojene namirnice ubrane lokalno i premium alkohol poljoprivrednog podrijetla dobivenog od žitarice.
- Naš bakreni kotao, izradili su po mjeri portugalski majstori. Zapravo se koristi za proizvodnju esencijalnih ulja i parfema, a ne za gin. Neki od začina koji se koriste za naš Pink Robin vrlo su osjetljivi, poput cvjetova lavande (Lavandula), cvjetova gorke naranče (Citrus × aurantium), monaškog papra (Vitex Agnus-Castus), kore limuna i grejpa ( Citrus × paradise), a samo destilacija na "paru" omogućava najbolju ekstrakciju aroma i mirisa bez da ih upropasti, objašnjava Paolo.
Zahvaljujući tehničkoj izobrazbi, oba inženjera elektrotehnike, Marin i Paolo dogradili su kotlove, a posebno sustav grijanja, dodajući senzore i vrlo precizno regulirajući temperaturu destilacije.
- Vrlo inovativan sustav regulacije i kontrole temperature, primijenjen je na klasičnom bakrenom kotlu. Posljednjih godina na tržištu su dostupni moderni čelični kotlovi, pogodni za industrijsku i masovnu proizvodnju, ali mi smo preferirali tradiciju. Bakar apsorbira sumpor čija je prisutnost u destilatu nepoželjna, smanjuje mogućnost kontaminacije bakterijama i također poboljšava kvalitetu i aromu konačnog proizvoda.
Male serije
Vraćajući se našim sastojcima, aronija koju koristimo uzgaja se nekoliko desetaka kilometara od destilerije, a Hrvatska, naročito Istra, ima pogodnu klimu i tlo za uzgoj aronije. Bobice borovice dolaze iz Like, limun i grejpfrut iz doline Neretve, a lavanda dolazi iz našeg vrta, objašnjavaju naizmjence. Poseban gin ima i poseban, unikatan naziv Pink Robin, što je naziv ptice koja svoja prsa boji u ružičasto, jedući bobice aronije.
Pink Robin, moderan gin, vrlo mirisnog i aromatičnog okusa proizveden je sporom destilacijom 12 botaničkih proizvoda. Za razliku od mnogih "aromatiziranih" ginova, Pink Robin zadržava suhu (ne slatku ili konzerviranu) karakteristiku klasičnog londonskog Dry Gina. Nakon što je destiliran, gin se macerira mjesec dana s bobicama aronije, koje osim vrlo posebne arome (mješavina bobica, limuna i tanina) daju posebnu crveno-roza boju.
- Da bi naš gin bio još više jedinstven, pažljivo smo odabrali sve elemente ambalaže: osmerokutnu bocu s debelim dnom koja podsjeća na stare kristalne boce korištene u parfumeriji; naljepnicu, dijagonalno uređenu, ispisanu na visokokvalitetnom papiru, s emajliranim detaljima i vrućim pozlaćivanjem, čep s glavom od prirodnog drveta i laserskom reljefnom gravurom, objašnjava ovaj gin dvojac. Serije u kojima proizvode su male, samo 200 boca po seriji.
- Nismo očekivali takav uspjeh. Proizvod smo izbacili na tržište u prosincu 2019. godine, a već u siječnju ove godine ocijenjeni smo na najvažnijem gin natjecanju, London Gin World Awardu i nagrađeni kao jedan od 11 najboljih aromatiziranih ginova na svijetu. Osvojili smo i zlatnu medalju na posljednjem izdanju splitskog GAST natjecanja te 'Grand Gold' na Frankfurt International Trophy.
U ovoj ćemo se prvoj godini fokusirati na hrvatsko tržište, našli smo idealnog partnera Bar Logistic iz Pule, Karla Damijanića, jednog od najpoznatijih hrvatskih barmena, ali već se selimo u inozemstvo gdje smo potpisali sporazume o distribuciji s više tvrtki u ovom sektoru. Planirali smo sudjelovati na više domaćih i stranih sajmova kao što su Vinistra u Poreču i Vinitaly u Veroni koji su otkazani zbog trenutne situacije oko koronavirusa.
Naravno, mala smo firma u nastajanju, ali imamo mnogo ideja i planiramo na tržište lansirati do kraja godine novi gin, uvijek aromatiziran, u kojem ćemo kombinirati tipične sastojke Istre, poput crnog tartufa ili grožđe - muškat, objašnjava Marin.
- Hrvatske bobice borovica smatraju se među najboljima na svijetu, a mnogi veliki i poznati proizvođači gina iz Engleske i Njemačke ovdje nabavljaju bobice smreke, pa smatram da je logično da se već nekoliko godina u Hrvatskoj otvaraju nove craft destilerije i rekao bih da su sve vrlo kvalitetne. Mislim da bi Hrvatska mogla postati jedna od zemalja s najboljim ginom na svijetu, a nadamo se da ćemo i mi dati svoj doprinos i u ovoj avanturi, zaključuje Marin.