(G. Č. Š.)
Prošle godine preko županijskog Lovačkog saveza izdano je 1.780 godišnjih lovačkih iskaznica inozemnim, većinom talijanskim lovcima. Procjenjuje da čak 95 posto lovnog turizma u Istri otpada na lov na šljuke
Istarska županija najuspješnija je destinacija po pitanju lovnog turizma, ustvrdit će predsjednik Lovačkog saveza Istarske županije Graciano Prekalj i to potkrijepiti statistikom. Tijekom prošle godine preko županijskog Lovačkog saveza izdano je 1.780 godišnjih lovačkih iskaznica vrijednih po 400 kuna i to inozemnim, većinom talijanskim lovcima, dok se u Hrvatskoj godišnje u prosjeku izda oko 7.400 takvih iskaznica.
Odmorište za šljuke
Inozemni lovci u lovište mogu isključivo u pratnji domaćih lovaca u čijim se lovačkim društvima moraju prijaviti i rezervirati lovne dane. Lovačko društvo im daje pravo odstrela određenog broja određene divljači ovisno o lovno-gospodarskoj osnovi, kroz određen broj lovnih dana, odnosno izlazaka u lovište, što se plaća.
Procjenjuje se da svaki inozemni lovac koji dolazi u Istru godišnje u prosjeku potrošioko 2.500 eura, a pomnoženo s 1.780 lovačkih iskaznica koliko ih se godišnje u Istri proda stranim lovcima, proizlazi da se od lovnog turizma ostvaruje godišnji prihod od 4,5 milijuna eura. U to su uključeni i troškovi smještaja i prehrane pa i ono što lovci potroše na gorivo, zabavu, razne druge potrebe tijekom boravka u Istri.
Najveća stavka su troškovi smještaja i prehrane. Većina stranih lovaca u pravilu u Istru dolaze na dva, tri dana i to zbog lova na sitnu divljač, a najviše ih, procjenjuje se čak 95 posto, dolazi u lov na šljuke.
- Šljuka se u Istri zadržava na svojim proputovanjima od sjevernog Sibira do sjeverne Afrike i natrag. Zanimljivo je da je to vrsta koja ima točno ustaljene tokove i mjesta gdje se zaustavlja. Prilagođava se trenutnim klimatskim uvjetima.
Ukoliko je velika zima i smrznuto tlo na Ćićariji, ide u primorske dijelove Istre stoga što ima dug kljun i hrani se sitnim kukcima rujući ispod lišća, u zemlji, pa ako je tlo smrznuto onda ne može doći do hrane, kaže Prekalj.
Obrazlažući zašto lovnom turizmu nije u fokusu lov na krupnu divljač, Prekalj će reći da je kod krupne divljači interesantan trofej. Lovci kada idu u lov na krupnu divljač žele odstrijeliti trofejnu divljač, takve divljači je jako malo, treba puno godina da dođe do trofejne vrijednosti i treba je sačuvati.
Svih 38 lovačkih društava na području Istarske županije uključeno je u lovni turizam, s većim ili manjem brojem lovaca turista.
Strani lovci najčešći su gosti u razdoblju od studenog do veljače, no to jako ovisi u vremenskim uvjetima. U pravilu odsjedaju u smještaju gdje mogu smjestiti i zbrinuti i svoje pse. Gdje će prenoćiti, ovisi upravo o tome imaju li iznajmljivači prostor za prihvat njihovih pasa.
Gastro turisti
Iako u županijskom Lovačkom savezu ocjenjuju da Istra prednjači po lovnom turizmu, Prekalj kaže da ima još prostora za napredak.
- Kada smodostigli tisuću godišnjih iskaznica izgledala nam je to dosta velika brojka, pa smo dostigli 1.500, a sada smo skoro na 1.800, ali još uvijek postoji mogućnost povećanja lovnog turizma. Međutim, inozemni lovci još uvijek dolaze isključivo radi lovne ponude, naravno, u to su uključeni smještaj i hrana. Većina njih su dobri potrošači, uživaju u domaćoj gastronomskoj ponudi. Za smještaj im je važno da je što bliže lovištu, da ne moraju do njega putovati 30, 40 kilometara, kaže Prekalj. Dodaje da u smislu brendiranja destinacije sigurno ima prostora za lovni turizam, ali ističe da je činjenica da lovačka društva svako pojedinačno vodi svoju politiku pregovaranja sa stranim lovcima, iako su manje-više inozemni lovci međusobno dobro informirani. (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)