ALDE GRUPA

Flego će se skupa s ljudima Emmanuela Macrona i ostalim liberalima boriti za ČVRŠĆE UJEDINJENJE EUROPSKE UNIJE

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
(D. ŠTIFANIĆ)

(D. ŠTIFANIĆ)


Najvažnija vijest za ALDE skupinu u Europskom parlamentu svakako je ulazak stranke francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u taj liberalni, centristički klub. Macron želi preuzeti mjesto ujedinitelja Europe i zajedničke europske politike, koje danas pripada odlazećoj njemačkoj kancelarki Angeli Merkel

 

Veliki uspjeh liberalnih stranaka na europskim izborima - u koji se svakako ubraja izborna pobjeda IDS-a i Valtera Flega - prometnula je i njihovu EU političku grupaciju ALDE u jedan od najvažnijih čimbenika u formiranju novog sastava Europske komisije. Na konstituirajućem sastanku ALDE frakcije u Europskom parlamentu, kojem će kao novi zastupnik nazočiti i Flego, ta će sve utjecajnija skupina brojiti 109 članova i ostat će treća po brojnosti u najvišem tijelu EU demokracije. Do sada ih je bilo 69, dakle porasli su za 40 europarlamentaraca.

Najvažnija vijest za ALDE skupinu u Europskom parlamentu svakako je ulazak stranke francuskog predsjednika Emmanuela Macrona "La Republique En Marche" (LREM) u taj liberalni, centristički klub. Macronova stranka osnovana je 2016. godine pa do sada nije imala eurozastupnike, dok bi sada mogla odigrati veliku ulogu i u europskoj politici. Analitičari ocjenjuju da je pozicioniranje Macronovih pristaša u ALDE grupaciju - koja odlučuje o prevazi u Europskom parlamentu - značajno za francuskog šefa države jer time anulira vlastitu desnicu koja je pod vodstvom Marine La Penn dobila više europskih mandata, ali će ostati bez utjecaja na rad Europske komisije.

Put do većine

Francuski predsjednik Macron želi preuzeti mjesto ujedinitelja Europe i zajedničke europske politike, koje danas pripada odlazećoj njemačkoj kancelarki Angeli Merkel. Novi sastav parlamentarne ALDE skupine - gdje će IDS-ov Valter Flego sjediti s makronovcima i njihovim liberalnim saveznicima iz čitave Europske unije - mnogo je ambiciozniji i po zadacima koje su si postavili zahtjevniji od dosadašnjeg, koji nije imao moć odlučivanja u Bruxellesu i Strasbourgu.

Politički sadržaj za koji će se ALDE zauzimati obuhvaća borbu za interese slobodnog tržišta i realnog sektora, kao i za promjenu imigrantske politike. U praksi, političari iz ALDE skupine zalažu se za što bolju europsku prometnu povezanost i povezivanje država na europske koridore - o čemu je na predizbornom skupu Amsterdamske koalicije u Rijeci govorila Slovenka Violeta Bulc, dosadašnja povjerenica EK za mobilnost i promet.

Sve je očitije da se bez glasova zastupnika ALDE skupine neće se moći izabrati novi šef Europske komisije, koji će zamijeniti dosadašnjeg demokršćanina Jean-Claudea Junckera, kao ni budući sastav čitave Europske komisije, iako se već od nedjeljne izborne noći najavljuje "velika koalicija" Europske pučke stranke i Socijaldemokrata. Demokršćani, odnosno EPP ostali su najsnažnija stranka u Europskom parlamentu i trenutačno imaju 179 zastupnika, a socijalisti 152, dok bi za još komotniju većinu, uz 109 liberalnih glasova, trebali pridobiti i glasove zelenih. Klub zastupnika Zelenih i Europskog slobodnog saveza ima 69 zastupnika. Do izlaska Velike Britanije iz Europske unije parlament broji 751 zastupnika, a potom će ih imati 705.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter