EKOLOŠKA KATASTROFA U LIŽNJANU

Nastavlja se istraga o nafti koja je zagadila kilometre istarskog priobalja, pulsko Općinsko državno odvjetništvo i policija provode izvide

| Autor: Glas Istre
(Snimio Milivoj Mijošek)

(Snimio Milivoj Mijošek)


Vezano za onečišćenje mora i morskog okoliša u Ližnjanu, Općinsko državno odvjetništvo u Puli-Pola je, u koordinaciji s Policijskom upravom istarskom, započelo s provođenjem izvida i hitnih dokaznih radnji zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno kazneno djelo onečišćenja okoliša iz čl. 193. Kaznenog zakona, u cilju prikupljanja svih činjenica i dokaza potrebnih za donošenje državnoodvjetničke odluke i pronalazak počinitelja kaznenog djela.

- Izvidi su, sukladno članku 206.f stavak 2. Zakona o kaznenom postupku, tajni, a po njihovu okončanju bit će donesena državnoodvjetnička odluka o kojoj će javnost biti pravovremeno obaviještena, navode iz Općinskog državnog odvjetništva Pula.

Kao što smo već pisali, u ponedjeljak su na teren izašli djelatnici specijalizirane riječke tvrtke Dezinsekcija i odmah postavili brane u moru, ne bi li spriječili da, u slučaju promjene smjera vjetra, naftne mrlje zagade i one dijelove obale koji nisu onečišćeni.

Načelnik općine Ližnjana Marko Ravnić u kontaktu je s načelnicima Kostrene i Lovrana s obzirom da su se i na njihovim plažama prije pet dana pojavile mrlje ugljikovodičnog podrijetla.

"Za sada nemamo informacije ima li toga još vani na pučini jer je vjerojatno bura sve donijela k nama. Problem je što je naše područje vrlo razvedeno i ima puno malih uvala i upravo je na tim mjestima prisutna određena količina mrlja. Upravo zato bit će vrlo teško očistiti i pristupiti tom terenu", istaknuo je Ravnić.

Pulska lučka kapetanica Dolores Brenko Škerjanc ne želi unaprijed donositi zaključke o podrijetlu onečišćenja te ističe kako treba pričekati rezultate analize.

"U kontaktu sam s kolegom kapetanom iz Rijeke, no ne želim špekulirati, postoje uzorci. Onečišćenje je došlo s mora i dok analiza ne pokaže otkud, što i kako, stvarno ne bih željela nikoga okriviti", poručila je Brenko Škerjanc.

U međuvremenu je Ina u svojem priopćenju u vezi s nekim medijskim napisima, navela kako "ne postoji mogućnost da bi Rafinerija nafte Rijeka mogla biti odgovorna za ekološki incident u Ližnjanu".

"U povodu više medijskih objava vezanih uz onečišćenje mora na području Ližnjana, željeli bismo naglasiti kako u Rafineriji nafte Rijeka nije zabilježeno nikakvo istjecanje ugljikovodika u more. Također, podsjećamo da je Rafinerija nafte Rijeka završila s obustavom postrojenja 4. studenoga ove godine zbog provođenja radova na projektu nadogradnje rafinerije", priopćili su iz Ine.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter