(Hina/EPA)
Saborski zastupnici i oporbe i većine izrazili su u petak zadovoljstvo činjenicom da je Vlada uvažila argumente liječničke struke i odustala od nakane da obveže liječnike da o zdravstvenom stanju pacijenta vozača moraju obavijestiti policiju.
Jako sam sretna raspletom situacije, na dobrobit je odnosa MUP-a i liječnika te na korist liječničke struke da može raditi svoj posao, kazala je Renata Sabljar Dračevac (Socijaldemokrati) povlačeći amandman na predložene izmjene Zakona o sigurnosti na cestama.
Isto tako je postupio i Darko Klasić (HSLS), dio saborske većine. Drago mi je da se postiglo suglasje sa medicinskom strukom, pa moj amandman gubi smisao, kazao je.
Razvojem događaja zadovoljna je i Andreja Marić (SDP), koja ipak ustrajava da se o amandmanu SDP-a glasuje.
Sreća je da ste slušali naše prijedloge, de facto ste prihvatili naš amandman, koji je gotovo istovjetan Vladinu, ali ga iz inata odbijate jer je iz oporbe, kazala je vladajućima Marić.
Amandman Vlade
Amandmanskom intervencijom na konačan tekst zakona, Vlada predlaže da se izmijene odredbe koje u bitnom propisuju obvezu svim liječnicima, odnosno liječniku koji je obavio pregled ili je liječio vozača te izabranom liječniku, da o privremenoj nesposobnosti upozori vozača te dano upozorenje evidentira u medicinskoj dokumentaciji.
Privremena nesposobnost ne može biti duža od šest mjeseci, a po isteku roka vozač se neće ponovno upućivati na liječnički pregled.
Za liječnike koji ne obavijeste vozača o privremenoj nesposobnosti i podatak o tome ne evidentiraju u medicinskoj dokumentaciji propisane su prekršajne sankcije, kao i za vozače koji će upravljati vozilom na cesti za vrijeme dok mu je liječnik izdao upozorenje o privremenom zdravstvenom stanju.
Odredbe o privremenoj nesposobnosti vozača stupit će na snagu danom donošenja izmjena Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače.
Odredbe o postupanju liječnika u pogledu trajne nesposobnosti za vožnju se ne mijenjaju.