DUBROVNIK

Vlahušić: Planu upravljanja povijesnom jezgrom Dubrovnika potreban je akcijski plan

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Kandidat političke platforme "Dubrovnik - naš Grad" za dubrovačkoga gradonačelnika Andro Vlahušić izjavio je u petak kako planu upravljanja povijesnom jezgrom Dubrovnika, koji će se pred Gradskim vijećem naći u ponedjeljak, nedostaje akcijski plan s konkretnim mjerama.

Vlahušić je na konferenciji za novinare pred dubrovačkom gradskom upravom naveo prvu rečenicu iz tog plana po kojoj "Grad Dubrovnik štiti i upravlja Starim gradom Dubrovnikom, svjetskim dobrom UNESCO-a".

"Dobro znamo da to nije točno. Napisao sam 47 prijedloga za plan, od kojih su usvojena 44, s financijskim iznosima i vremenom realizacije. Ali bez akcijskog plana se ništa neće dogoditi. Nakon pobjede na izborima, predložit ćemo novom sazivu Gradskog vijeća sve te mjere, kao i sve što budu druge stranke predlagale", rekao je Vlahušić.

Predložio je osnutak samostalnoga gradskog upravnog odjela za 'živi grad' i stanovanje, kojem na čelu mora biti stanovnik povijesne jezgre.

"Za taj 'živi grad' tražimo izvore financiranja, a to je deset posto prihoda od Dubrovačke kartice i ulaznice za zidine, kao i cijeli prihod poreza na promet nekretnina te na promet stanova. Onda bi proračun bio 30-ak milijuna kuna", rekao je Vlahušić.

Predložio je i osnaživanje Zavoda za obnovu Dubrovnika, povratak stare gradske luke Gradu Dubrovniku te uvođenje ograničenog prometa kroz Zagrebačku ulicu prema povijesnoj jezgri.

Prije konferencije za novinare održan je performans u kojem je prazna škrinja iz središta Društva prijatelja dubrovačke starine (DPPS) prenesena do gradske uprave.

"Ako Grad Dubrovnik treba upravljati povijesnom jezgrom, onda treba upravljati i zidinama, koje su, uz Stradun, jedino obilježje povijesne jezgre. Dubrovnik će biti slobodan kad bude upravljao kopnom, morem i zrakom, a to znači da u cijelosti upravljamo zidinama i imamo cijeli prihod, da nam pripadaju i stara gradska luka i žičara.  Trebamo sjesti s DPDS-om i razdvojiti obnovu spomeničke baštine od prikupljanja novca, koje treba pripasti Gradu, rekao je Vlahušić. Kako je ocijneio,  DPDS je udruga, ali se financijski ponaša kao trgovačko društvo, zbog čega godišnje građani gube do 50 milijuna kuna.

 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter