(Hina/EPA)
Više od 7200 sudionika Unicefove humanitarne utrke "Mliječne staze", koja se zbog epidemioloških mjera održala virtualno, tijekom 16 dana prešlo je 367.000 kilometara, a projektom je prikupljeno više od 1,2 milijuna kuna za djecu s teškoćama.
Četvrta "Mliječna staza" završila je u nedjelju, a tijekom 16 dana utrke 7210 sudionika skupilo je 367.080 simboličnih kilometara podrške diljem Hrvatske, što je Unicef nazvao "kilometrima mogućnosti" za djecu s teškoćama.
Ovogodišnja utrka "Mliječna staza" po mnogočemu je jedinstvena - sudionici svih dobi su trčeći, hodajući, vozeći bicikl ili kolica po tisućama staza diljem Hrvatske podržali djecu s teškoćama. Gotovo su nevjerojatni entuzijazam i solidarnost koje smo doživjeli posljednjih tjedana od svih sudionika, priopćila je u ponedjeljak predstojnica Ureda Unicefa za Hrvatsku Regina M. Castillo.
U tri mjeseca projekta prikupljeno je više od 1,2 milijuna kuna, koje će Unicef uložiti u opremanje senzornih soba i edukaciju stručnjaka koji će provoditi terapije senzorne integracije s djecom s teškoćama.
U utrci je sudjelovalo 970 djece, 21 udruga, među kojima mnoge koje rade s djecom s teškoćama, 58 tvrtki koje su prijavile svoje timove, ukupno 706 timova u aplikaciji, te više od 50 osoba iz javnog života.
Sudjelovao velik broj osoba s invaliditetom i djece s teškoćama
Sve dosadašnje Unicefove utrke bile su inkluzivne, istaknuli su iz Unicefa, no ovogodišnja utrka ističe se i po velikom broju osoba s invaliditetom i djece s teškoćama koji su svojim sudjelovanjem doprinijeli ostvarenju cilja utrke.
"Za djecu s teškoćama stručna podrška od najranije dobi znači razliku između mogućnosti i života na margini društva. Mnoga od njih još uvijek nemaju priliku razvijati svoje sposobnosti i živjeti ispunjen život", istaknula je Castillo dodavši da će Unicef omogućiti pristup kvalitetnim uslugama senzorne terapije obiteljima kojima su te usluge nedostupne.
Terapija senzorne integracije potiče dijete da samoinicijativno sudjeluje u aktivnosti koja će mu osigurati potrebne senzorne podražaje i pomoći u organizaciji ponašanja.
Senzorna soba (kabinet za senzornu integraciju) je višeosjetilni prostor koji se koristi se kako bi djeci s teškoćama osigurali dodatnu senzornu stimulaciju izlaganjem različitim podražajima ili reducirali senzorne podražaje te im omogućili da se opuste.